1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Okula uyum için 15-30 gün gerekebilir
Okula uyum için 15-30 gün gerekebilir

Okula uyum için 15-30 gün gerekebilir

Okullar 6 Eylül'de açılıyor. Covid-19 pandemisini evde geçiren çocuklar artık okula başlayacak. Psikolog Sevda Bakırel, çocukları okula başlayacak ailelere önerilerde bulundu…

A+A-

 Yeni okul döneminin başlamasıyla birlikte genel olarak çocuklarda tatil sonrası okula adapte olmakta zorlanma, derslere konsantre olamama ya da okula uyum sorunları yaşanmaktadır. Bu süreçte eğitim ve öğretimin her kademesinde farklı ve yeni deneyimler yaşanması hem öğrenciler hem de ebeveynler tarafından heyecan verici durum haline gelmektedir. Çocuğun ilk kez doğup büyüdüğü güvenli ortamdan ayrılmasıyla başlayan bu süreç, eğitim ve öğretimin ilk basamağı olan anaokuludönemine giriş yapmasıyla olur.

Anaokulu dönemi çocuk için yerine getirmesi gereken görev ve sorumlulukları kazandığı, yeni arkadaşlıklar kurduğu ve farklı kişilerle ortak paylaşımlarının olduğu süreçtir.

Okula uyum güçlüğünde çocuklarda mide bulantısı, iştahsızlık, genel mutsuzluk hali, sinirlilik, içe kapanma durumu ve nedensiz ağlamaların olması uyum güçlüğü çektiğini anlamamızı sağlar. Bunun yanı sıra uyum güçlüğü yaşamasındaki nedenler arasında aşırı bağımlığı olma, kardeş kıskançlığı, boşanma, taşınma ve ölüm, kaza gibi nedenler uyumu zorlaştıran faktörlerdir.

 Anaokulundan ilkokula geçişte çocuğun her gün oyunlar oynadığı yerin artık kuralların ve disiplinin daha hakim olduğu, sorumluluklarının arttığı psikolojik olarak ilkokula hazır olduğu ortamın, okula adaptasyon ve uyum sürecini kolaylaştırmada oldukça önemlidir. İHA

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.