1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Okul alışverişinde önemli uyarılar
Okul alışverişinde önemli uyarılar

Okul alışverişinde önemli uyarılar

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, velileri okul alışveri konusunda uyardı.

A+A-

Ağca, "Mataralar, şişeler ve beslenme çantalarının plastik olmamasına dikkat edilmeli, kokulu ve boyalı ürünlerden kaçınılmalıdır. Öğrencilerin sıklıkla kullandıkları kırtasiye malzemeleri içerdikleri ürünler bakımından çocukların sağlığını tehdit eden ürünler içermektedir" dedi.Okulların açıldığı dönemlerde çocukları sağlık açısından pek çok tehlikenin beklediğini söyleyen Ağca, "Kullanılan kırtasiye ve okul araç gereçlerindeki zararlı maddeler, taşınma sırasında servislerde olabilecek kazalar, çocuğa şiddet başta olmak üzere çocuk ruh sağlığını olumsuz etkileyecek uygulamalar, hijyenik olmayan şartlardan dolayı yaşanacak enfeksiyon hastalıkları, elektromanyetik dalgalar, bedeninin kaldıramayacağı ağırlıktaki yük, uygun olmayan aydınlatma, ortam ısısının kötülüğü ilk akla gelen risklerden" diye konuştu.

KATKI MADDESİ OLABİLİR!

'Fitalatlar ve azo boyaların zehirli kimyasal maddedir ve kırtasiye malzemeleri ve okul- araç gereçlerinde de katkı maddesi olarak kullanılmaktadır' diyen Ağca şunları söyledi:"  Bu malzemelerin çocukların ağızlarına götürmeleriyle veya deri yoluyla vücuda girmeleri durumunda karaciğere zarar verebilir . Azo boyar maddeleri ise doğal, rejenere ve sentetik elyafların boyanmasında ve renklendirilmesinde kullanılmaktadır. Kullanım alanı çok geniş olan azo boyar madde ile işlem görmüş malzemelerin uzun süreli ve vücut ile temas hali sonrasında insanlarda bazı kanser türlerine ve karaciğer hastalıklarına yol açtığı ve mutajenik etkiler yaratığı bilinmektedir. Ağır metaller de (antimon, arsenik, baryum, kadmiyum, nikel, krom, kurşun, civa ve selenyum gibi) değişik amaçlarla okul malzemelerinde kullanılmaktadır. Biyoduyarlılık sınır değerlerinde verilen limitlerin aşılması durumunda ter ve tükürük yolu ile vücuda taşınan bu maddeler vücutta birikmekte ve vücuttaki yararlı minerallerle yer değiştirmektedir. Bu durum da insanlarda bazı kanser türlerinin görülmesinde ve bazı nörolojik sorunların ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır."

 TSE VE CE'YE DİKKAT

Kırtasiye malzemesi ve gereçleri satın alırken, ürünün üzerinde mutlaka TSE ve CE İşaretlerinden en az birinin olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Ağca, "Örneğin CE ve 71-3 işareti olan ürünlerin kullanılması güvenlidir. Mataralar, şişeler ve beslenme çantalarının plastik olmamasına dikkat edilmeli, kokulu ve boyalı ürünlerden kaçınılmalıdır. Solvent bazlı kalemler kesinlikle satın alınmamalı, satın almada su bazlı, alkol bazlı kalemler tercih edilmelidir. Kokulu silgiler kanserojen olduğu için tercih edilmemelidir. Ayrıca kokulu silgi ve kalemlerde koku vermesi için kullanılan maddelerin bağımlılık yapabildiği de bilinmektedir. Boya kaleminin yüzeyinde, kabarma, dökülme, çatlama, akma ve ton farkı bulunmamalıdır. Mümkün olduğunca boyasız ya da en az miktarda boya içeren ürünler alınmalı, plastik baskılı, kokulu ürünler tercih edilmemelidir. Yapıştırıcı alımında da içerinde uçucu madde olan yapıştırıcılar kesinlikle satın alınmamalıdır" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.