1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OKS'de 3 sıra atladık
OKS'de 3 sıra atladık

OKS'de 3 sıra atladık

2006 yılında OKS puan ortalamasına göre 64'ncü sırada yer alan Gaziantep bu yıl sadece 3 sıra yükseldi ve 61'nci sırada yer aldı. Matematik-Fen puan türünde...

A+A-

2006 yılında OKS puan ortalamasına göre 64'ncü sırada yer alan Gaziantep bu yıl sadece 3 sıra yükseldi ve 61'nci sırada yer aldı. Matematik-Fen puan türünde 61. ve Türkçe-Matematik puan türünde de 62 sırada bulunan kentte, eğitimdeki başarısızlığın sürmesi dikkat çekti.

KARACAN TÜRKİYE'DE 100 ARASINDA

Oğuzeli Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Mehmet Karacan, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında (OKS) Türkiye'nin en başarılı 100 öğrencisi arasına girerek, OKS'de bu yıl da beklenen başarıyı gösteremeyen Gaziantep'in tesellisi oldu. OKS sınavına Gaziantep Anafen Dersanesinde hazırlanan Mehmet Karacan, OKS'de en başarılı öğrenciler sıralamasında 58. sırada yer aldı. En başarılı 100 öğrenci arasına girmeyi başaran Karacan, Türkçe-Matematik (TM) dalında 490.298 ve Matematik-Fen dalında da (MF) 489.022 puan alarak, her iki puan türünde de il birincisi olmayı başardı.

OKS'de İki Türkiye ikincisi, Uğur'dan

2007 Orta Öğretim Kurumları Sınavı OKS'de Uğur Dershanesi'nden iki öğrenci, Türkiye ikincisi oldular. Batman Uğur Dershanesi'nden Ufuk Serkan Yıldırım, Isparta Uğur Dershanesi'nden Fatma Karakoç, TM ve MF'de 496,657 puanla Türkiye ikinciliğini paylaştılar. 2007 OKS'de toplam 4 öğrenci Türkiye ikinciliğini elde etti.Uğur Dershaneleri Genel Müdürü Kaya Aydın 2006 ÖSS'de Türkiye birincisi olan iki öğrencilerinden sonra OKS'de de benzer başarıyı yakalamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. "Son yıllarda yapılan sınav sonuçları gösteriyor ki sadece devlet okulları değil özel okullardan da öğrenciler başarılı olup dereceye girebiliyorlar" diyen Aydın, "2007 OKS'de Van, Isparta, Manisa, Kocaeli ve Muş gibi illerimizin başarılı olduğunu görüyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği sağlandığında Anadolu'daki birçok ilimizde başarının yakalanacağına inanıyoruz.Uğur Dershaneleri olarak ta Türkiye genelindeki 121 şubemizle eğitimde fırsat eşitliğini sağladığımızı düşünüyoruz. 2007-2008 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulayacağımız Kişiye Özgü Öğretim Modeli ile öğrencilerimizin sınavlarda daha da başarılı olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

BOZGEYİK: KENTE YAKIŞMIYOR

Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Bozgeyik, Gaziantep'in sanayi ve ticarette elde ettiği başarıyı eğitimde da yakalama çabasında başarılı olamadığını belirtti. OKS sonuçlarının bu gerçeği ortaya koyduğunu ifade eden Mehmet Bozgeyik, ''Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları da açıklanacak, Gaziantep ÖSS'de de başarılı olamayacak. Görünen köy kılavuz istemez'' dedi. Öğretmen açığı, kalabalık sınıflar, koordinasyon eksikliği ile müdür atamalarının kariyer ve liyakat esas alınmadan yapılmasının Gaziantep'in OKS ve ÖSS'deki başarısızlığının en önemli nedenleri olduğunu savunan Bozgeyik, Gaziantep'in OKS ve ÖSS'de başarılı olabilmesi için öncelikle bu olumsulukların yok edilmesi gerektiğini bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.