1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
O RUHUN YAŞATILMASI LAZIM

Şehrimizin düşman işgalinden kurtarılışının 89. yıl dönümünü de kutladık.. Muharip Gazi olan Tabakhaneli Ali Özekşi'nin torunu olarak, o günlerin nasıl geçtiğini, neler yaşandığını dinleyip öyle yetişen bir insanım.. Bu nedenle Gaziantepli'lik ruhunun yaşaması ve yaşatılması yönündeki hassayitlerim daha farklıdır..
Bu ruhun ve hissiyatın genç nesiller kadar, kente göç eden ve yerleşenlerin de yaşamasını, hissetmesini vede saygı duyması gerektiğine inananlardan birisiyim.. Her ne kadar gün geçtikçe değerlerimiz bizlerden parça parça koparılmaya çalışılsa da, bunların bizleri yıldırmayacağını, Gazilik ünvanıyla donatılmış Antepli olmanın bilinci ve sorumluluğu içinde hareket edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.. Bu anlayış doğrultusunda özellikle Kurtuluş günlerimizde sembolik kutlamaların ve etkinliklerin daha ötesinde bir sorumluluk taşınması gerektiğine inanıyor, genç kuşaklar ile kente yerleşen vatandaşlarımıza, Gaziantep'in tarihini ve kültürünün aşılanması yolunda adımlar atılmasını bekliyoruz..

KURTULUŞ RESEPSİYONU BÖYLE OLMAMALIYDI

Vali Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in düzenlediği 25 Aralık Kurtuluş Bayramı Resepsiyonu programındaki etkinlikler, aslında yukarıda vermeye çalıştığım mesajların Basit bir örneği niteliğindeydi.. Sayın Kamçı ve Güzelbey'in görev verdiği yetkili kim ise, bu resepsiyondaki tüm aktivitelerin Gaziantep'in Kurtuluşu ile alakalı olmasına özen göstermeliydi.. Gece, Gaziantep'in yöresel türküleri ve folklörü ile renklenmeli, kurtuluşun mana ve önemini hatırlatan etkinliklere ağırlık verilmeliydi..Bu bir Resepsiyon ve Kokteyl ise, konsermiş gibi salona koltuk ve sandalyeler düzülmemeli, ikramlar da aklı başında olmalıydı.. Çıkartılan folklör ekibi, belki Gaziantep dışında başka bir ilde gösteri yapsa, vasatın altında kaldığı farkedilmeyecekti. Ama Folklor kenti Gaziantep'te bu görüntüleri yaşayanlar, okunan Barak türküsünün yerlerde sürünmesini elbette göreceklerdi. En büyük hata ise, konserde sadece Saçaklının uşağı türküsüyle Gaziantep'in geçiştirilmesiydi. Böyle gecelerde başka bölgelerden ve yörelerden türkülerin okunması kimi ne kadar ilgilendirir bilemem.. Eğer gece Gaziantep'in Kurtuluş gecesiyse, bunun mana ve önemi iyi kavranmalıydı..Sayın Kamçı ve Güzelbey'in organizeyi yapanların dikkatini çekeceğini umuyor ve geecek senelerde bu hatanın yapılmamasını umuyoruz..

ASIM GÜZELBEY'E HABER VERİYORUM

Burç ile Seyrantepe arasında Belediye Halk Otobüsleri çalışıyor..Güzergahında Burç yolu üzerindeki Cebeler köyü var..Bu köyde ilköğretim ve liseye giden öğrencilerin yanısıra, hergün şehre gelmek zorunda olan vatandaşlarımız var.. Bu köyün Burç yolu ile bağlantısı 3 kilometre..Hergün kızlı erkekli öğrenciler ile vatandaşlar, halk otobüslerince yolda indiriliyor ve 3 kilometre yürümek zorunda bırakılıyor. Bunu dün yine yaptılar ve 27 J 7847 plakalı halk otobüsünün şoförü vatandaşları zorla indirdi.. Bunlar arasında bulunan Kazım Kınalıgil adlı vatandaş beni aradı ve şunları söyledi: Ökkeş bey, en sonunda sana söylemek zorunda kaldım. Hepimiz perişan ediliyoruz. Halk otobüsünün güzergahında Cebeler köye yazılı, ama bunlar köye girmiyorlar. Hadi biz büyüğüz, ama çocuklarımız okula gidiyor, onları da bizler gibi günde 6 kilometre yürümek zorunda bırakıyorlar. Yağışlı havalarda çocuklarımızın perişanlığını görmenizi isterim. Bunun için başvurmadığımız yer kalmadı ama bildiklerini okuyorlar. Biz ulaşamadık ama siz mutlaka ulaşırsınız, Allah Aşkına Asım Güzelbey'e bu durumu anlatın
Biz de duyurma görevimizi yapıyor ve bu konuda çok hassas olduğunu bildiğim Sayın Asım Güzelbey'in el koyacağına inandığımı söylemek istiyorum..FAHRETTİN USLUSOY VATANDAŞ VEYA GAZETECİ OLSAYDI


Eğer Sayın Fahrettin Uslusoy, Gaski Genel Müdürü yerine sade bir vatandaş olmuş olsaydı.. Ve oturduğu binanın önündeki caddenin kaldırımında bir su borusunun patlamış olduğunu ve suların da caddeye aktığını görüp, sorumlu bir vatandaşlık örneği sergileyerek Gaski'ye haber vermiş bulunsaydı.. Daha sonra Gaski ekiplerinin kaldırımda patlayan boruyu tamir ederken, oturduğu binanın duvarını tahrip ettiğini görseydi.. Ekiplerin hem bina duvarını hemde kaldırımı öylece bırakıp gitmesi üzerine, Gaski'yi arayıp durumu anlatmış olsaydı..Bu arada yağan yağmur sonrası, Gaski ekiplerinin tahrip ettiği bina duvarından giren suların kazan dairesini basması sonucu bina sakinleriyle birlikte çeşitli sıkıntılar yaşasaydı. Bu arada suları kesilseydi.. Daha sonra durumu Gaski'ye bildirse ve kardeşim bir vatandaşlık görevi yapalım dedik, sular boşa akmasın diyerek size haber ettik. Siz ise burayı öylece bırakıp gittiniz, caddenin kaldırımından gelip geçenler perişan oluyor. Üstelik tamirat sırasında şebeke-bina bağlantı hattında bina duvarımızı tahrip ettiniz, izole etmeden gittiniz ve oradan kazan dairesine suların girmesine yol açtınız. Lütfen sebep olduğunuz arızayı tamir edin deseydi.. Bu başvurusundan sonuç çıkaramasaydı ve çaresizce şehitkamil belediyesine gönderilseydi.. O görevlinin kendisine binadan imza toplayındediğini duysaydı. Ancak 26 kasım tarihinde meydana gelen bu olayın üzerinden 1 aya yakın zaman dilimi içinde çözülmediğini görseydi.. En sonunda kime başvuracağı konusunda kimsenin yol göstermediğini görmenin çaresizliği içinde, durumu Gaziantep27 gazetesinden Ökkeş Özekşi'ye mektup yazmakta bulsaydı.. Özekşi'de bunu Haftaya Bakışköşesinde yayınlamış olsaydı.. Bu yayından birkaç gün sonra Gaski Genel Müdüründen gelen şu açıklamayı görseydi..

- 20 Aralık 2010 tarihli gazetenizin Haftaya Bakış köşesinde ?Fahreddin USLUSOY? UN Bundan Haberi Yoktur? başlıklı haberinde Kemal Tercan isimli vatandaşa ait mektupta Değirmiçem Mahallesi, Prof. Muammer Aksoy Bulvarı, Barış Apt. No:65/16?da ikamet ettiği, 26.11.2010 Cuma günü apartmanın kapısı önündeki kaldırımın altından su fışkırdığı ve GASKİ? Yİ aradığını ekiplerin gelerek arızayı tamir ettikleri ancak binanın suyunu kestikleri, binanın içindeki arızayı yapamayacaklarını söyledikleri belirtilmektedir. Haber konusu Değirmiçem Mahallesi, Prof. Muammer Aksoy Bulvarı, Barış Apt. NO:65/16 ile ilgili 27.11.2010 tarihinde Genel Müdürlüğümüz 185 ( Su-Kanal Arıza Servisine) numaralı telefona müracaatı yapıldığı ve söz konusu adrese Genel Müdürlüğümüz ekiplerince gidildiği ve yapılan inceleme sonucunda Barış apartmanına ait içme suyu servis hattında çürümeden dolayı suyun kaldırıma çıktığı görülmüş ve derhal servis hattı yenilenmiştir. Ayrıca ekiplerimizce Yönetmeliğimiz gereği abonelerimizin mülkiyet sınırları içerisinde kazı, arıza giderilmesi gibi işlemler yapılamadığından dolayı bina sakinlerine ait tapulu alanları içerisindeki işlerin kendileri tarafından yapılması bilgisi verilmiştir.
Bu veya buna benzer iddiaların haber konusu hususlar ile ilgili kurumların görüşleri alınarak gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ederim.
Böyle bir açıklama karşısında, vatandaş Fahrettin Uslusoy olarak ne düşünürdü.. Gaski Genel Müdürüne ne söylerdi? Dönelim madalyonun öbür yüzüne..
Gaski Genel Müdürünün gazeteye yolladığı açıklamasının son bölümünde Bu veya buna benzer iddiaların haber konusu hususlar ile ilgili kurumların görüşleri alınarak gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ederim. diyerek bir nevi gazetecilik dersi vermeye kalkıştığı Ökkeş Özekşi'nin yerine, gazeteci Fahrettin Ulusoy olsaydı, o Gaski genel müdürü için ne düşünürdü.. Özellikle de o Gaski genel müdürüne, yıllarca çok sayıdaki olayı yazmadan aktaran, çözümler öneren, yol gösteren gazeteci Fahrettin olarak ne söylerdi.. Eğer, gazeteci Fahrettin olarak bir ay boyunca başvurmadık makam bırakmayan ama sonuç alamayan bir vatandaşın, son çare olarak gönderdiği mektubunu yayınlarmıydı, yayınlamazmıydı? Başka bir sorum yoktur..

GENEL SEKRETER CAFER YILMAZ'IN AÇIKLAMASI

Geçen hafta ÖZEL İDARE ŞAŞIRTIYOR başlığı altındaki yazım üzerine Genel Sekreter Cafer Yılmaz gazetemize gelerek hem kahvemizi içti, hemde daha sonra bir açıklama gönderdi. Konumuz bazı okullarda kaloriferlerin yanmayışı üzerine kuruluydu. Sayın Yılmaz, Özel İdare ile ilgili olumsuz düşüncelere yol açan ifadelerimin kendilerine yapılan bir haksızlık olduğunu söyledi. Kendisini saygıyla dinledik. Eğitim konusundaki duyarlılığımıza teşekkür eden Cafer Yılmaz'ın, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarda büyük zaafiyet olarak gördüğüm fikri takip konusundaki zaafiyetlerin varlığını kabul etmesi, bu olayın da benzerlik teşkil ettiğini söylememe hak vermesi elbette saygı gerektiren bir davranıştı.. Ben lafı uzatmıyor ve Sayın Cafer Yılmaz'ın göndermiş olduğu açıklamayı bilgilerinize sunuyorum:

Sayın Özekşi,
 20 Aralık 2010 tarihli yazınız okudum. Öncelikle, başta eğitim olmak üzere toplumsal sorunlara göstemiş olduğunuz duyarlılıktan dolayı teşekkür ederim. Hiçbir kurum ve kişi eleştirilmez değildir. Her kurum ve kişi eksik işler de yapabilir. Basının bunları takip edip kamuoyu ile paylaşması da son derece doğaldır ve aynı zamanda görevidir de. Ancak yapılan haberlerin ilgili kurum ve kişiler ile teyidinin yapılarak gerekli açıklamaları alarak yapılması daha sağlıklı olacaktır. Yazınızda Gazdaş'ın açıklamasına yer vermişsiniz.  Bu açıklamadan Gazdaş'ın test çalışmalarını 15 aralık 2010 tarihi itibariyle tamamladığı anlaşılmaktadır.  Konunun Özel İdareye ilişkin açıklması ise aşağıdaki gibidir.
Gaziantep?te okullar doğalgaza dönüyor. Gaziantep İl Özel İdaresi, 2010 yılında kendi bütçesinden 650.000 TL, 1.450.000.- TL?de Milli Eğitim Bakanlığınca olmak üzere toplam 2.100.000 TL ödenek ile doğalgaz dönüşümleri yaptı.
07.11.2010 tarihi itibariyle 8 anaokulunun yapımı tamamlandı. Bunlar Şehitkamil Nenehatun Anaokulu tamamlandı. Şahinbey Piri Reis Anaokulu, Şahinbey Zübeyde Hanım Anaokulu, Şahinbey Karataş Anaokulu, Şahinbey Hayat Karabekir Anaokulu, Şahinbey Naime Durdu Doğmuş Anaokulu, Şahinbey Gazi Anaokulu, Şehitkamil H.Edip Adıvar Anaokulu.
07.11.2010 tarihi itibariyle 11 ilköğretim okulunun dönüşüm işlemi gerçekleşti. (İsmet İnönü İ.Ö.O, F.S. Mehmet İ.Ö.O, Dayı Ahmet Ağa İ.Ö.O, Tahsin Yentur İ.Ö.O, Mehlike Alevli Alpaslan İ.Ö.O, Vali Lütfullah Bilgin İ.Ö.O, Mustafa Necati İ.Ö.O, Mustafa Elman İ.Ö.O, Özel İdare İ.Ö.O, Ş. Cenigiz Topel İ.Ö.O)  
 08.11.2010 tarihi itibariyle 8 ilköğretim okulunun dönüşüm işi gerçekleşti. (Mehmetçik İ.Ö.O Hoşgör İ.Ö.O Kurtuluş İ.Ö.O M.Marangoz İ.Ö.O Akyol İ.Ö.O Mehmet Erdemoğlu İ.Ö.O Dr. Sadık Ahmet İ.Ö.O Yavuzlar İ.Ö.O İstiklal İ.Ö.O)   
10.11.2010 tarihi itibariyle 18 ilköğretim okulunun dönüşüm işi gerçekleşti. Kılıçarslan (İ.Ö.O Ömer Seyfettin İ.Ö.O Mevlana İ.Ö.O M. Hayri Özkaya İ.Ö.O Cemil Alevli İ.Ö.O Edepali İ.Ö.O Ahmet Yesevi İ.Ö.O80. Yıl İ.Ö.O8 Şubat İ.Ö.O Hasan Katıkçı İ.Ö.O, Ömer Sabiriye Ersoy İ.Ö.O Malazgirt  İ.Ö.O Selvi Erdemoğlu  İ.Ö.O125. Yıl  İ.Ö.O Bahattin Teymur  İ.Ö.O Ziya Gökalp  İ.Ö.O N. Osman Atay  İ.Ö.O Vali Aksu İ.Ö.O)
Ayrıca 22 Lisenin de doğalgaz dönüşümleri 2010 yılı Ekim ve Kasım aylarında tamamlanmış olup, böylece 2010 yılı içerisinde toplam 67 eğitim yuvasının doğalgaz dönüşümleri gerçekleştirilmiş oldu. Gaziantep İl Özel İdaresi tarafından kış şartları göz önünde bulundurularak ihaleler temmuz ve ağustos ayları içerisinde yapılmış olup, yüklenici firmalara 15 gün ile 60 gün arasında süre verilmiştir. Kasım ayının ortaları itibariyle doğalgaz iç tesisat işleri tamamlanmıştır. Bu dönüşümün planlaması 2010/Temmuz ayında yetkili birim olan Gazdaş ile birlikte yapılmıştır.
Ancak GAZDAŞ?ın özellikle Şehitkamil İlçesi Karşıyaka Bölgesinde alt yapısını zamanında tamamlamamış olması ve tamamlanan alt yapısında kaçak olması nedeniyle bölgeye gaz vermesi gecikmiştir. GAZDAŞ?ın ilgili basın açıklamasından da anlaşılacağı üzere anılan bölgeye gaz verme işi 15 Aralık 2010 tarihi itibariyle gerçekleşebilmiştir. Bu gecikmeden dolayı bazı okullarda yeni sistem devreye alınamamış olup bu bölgelerdeki okulların ısınması gecikmiştir. Gaz dağıtım işi bu işi üstlenmiş olan dağıtıcı firmanın yetkisinde olup, ilgili şirket tarafından yetkilendirilmeyen hiçbir kişi yada kuruluşun müdahalesi sözkonusu değildir. Kamu binaları yada özel binalar doğalgaz dönüşümü işini gerçekleştirdikten sonra yetki tamamıyla ilgili gaz dağıtım şirketindedir. Kentimizde bazı okullardaki gecikmede Özel İdarenin yada milli eğitimin ve ilgili okul yöneticilerinin bir dahli sözkonusu değildir. Sorun Özel İdare yada okullarda olmuş olsaydı geçen yıl ve bu yıl dönüşümü yapılan diğer okullarda da benzer sıkıntılar yaşanmalıydı. Eğitime göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum. Cafer YILMAZ.
Evet..Aslında okullarımızın Gazdaş'ı kullanacak olması güzel bir gelişmedir. İnşallah bundan sonra herşey zamanında gerçekleşir ve binlerce öğrenci soğukta ders yapmaktan kurtulur..
Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.