1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
*GECELERİ UÇAK İNDİRİLMEYEN BU ŞEHİR NASIL BİR ŞEHİRDİR ?
*YENİ YAPILAN PİST NASIL BOZULUR ?
*GECELERİ UÇAK İNEBİLİR AMA DHMİ YOK DİYOR
*NİYE KADERİMİZE RAZI OLUYORUZ ?
*BU SÜREYİ ERKENE ALDIRABİLİRİZ
Gaziantepspor'la ilgili *SÖYLEYECEKLERİM ÇOK ÖNEMLİ

GECELERİ UÇAK İNDİRİLMEYEN BU ŞEHİR NASIL BİR ŞEHİRDİR ?

Benim kaderim galiba bu havaalanı ile ilgili sürekli yazılar ve sorunların dile getirilmesiyle birlikte çözümüne yönelik yazılar yazmakmış.. Gören görmeyende hergün uçakla yolculuk yaptığımı sanır. Hatta bu işten menfaatim olduğumu düşünebilir.. Ama hemen belirteyim, ben hergün uçakla yolculuk yapanlar gibiyim, çünkü onların çektiği sıkıntıları doğrudan hissedebiliyorum.. Ki hemen O'nlar tarafından aranıyor ve sorunları öğrenebiliyorum.. Zaten O'nlar da beni bunun için arıyor.. Elbette bunların hiçbirisine kayıtsız kalamam ve O'nlar adına, Gaziantep gibi bir kentte asla ve asla yakıştıramadığım bu haksızlığa elbette tepki göstereceğim. Çünkü bu tepki, o çileyi ve sıkıntıyı çekenlerin tepkisidir..
Gelelim son durumumuza..
Maalesef yılın en kısa gündüzleri olan tarihler arasına sıkıştırılan bur uygulamayla karşı karşıyayız.. Saat 15'ten sonra iniş ve kalkışın yapılamadığı bir konuma sokulduk..Bundan sonrası saatlerde Adana'nın kucağına atıldık..Hava karardığı anda GAZİANTEP gibi ülkenin 6'ncı büyük şehrine gelmek veya buradan gitmek isteyenler, 2-3 saat süren karayolculuğu yaparak ADANA'yı gitmek zorunda bırakılıyor..

YENİ YAPILAN PİST NASIL BOZULUR ?

Maalesef bunu kimse dile getirmiyor.. Çünkü iş yine benim gibi enayilere kalıyor.. Ne yapalım, buna kaderimizmiş diyelim ve geçelim.. Bu havaalanını yapan firma nasıl bir firma ki, daha yeni yapılan pist çatlasın.. İsterseniz daha basit bir örnek vereyim, bir müteahhit'e bina yaptırıyorsunuz, size "BİTTİ"diyor, ama binanın duvarlarında bir sürü çatlak görülüyor.. Havaalanı da aynen bunun gibi.. (Teknik konuda cahilliğim var ise, bilgilendirmekten gocunmam..) Ne yazık ki, bizim yetkililer bunu görmelerine rağmen sorun yapmayıp GECİCİ KABUL ile pisti uçuşa açıyorlar.. Tabii belirli bir süre sonra o çatlaklar iyice ayyuka çıkınca, KESİN KABUL'den önce bunun tamir edilmesi talep ediliyor.. Ve bunun da ancak 40 günde yapılacağı belirtilir.. İşte Gaziantep'in durumu bundan ibaret..

GECELERİ UÇAK İNEBİLİR AMA DHMİ YOK DİYOR

Gelelim işin başka yönüne.. Havaalanının yeni pistinin bozuk olan zemini tamir ediledursun, şehre gelecek uçaklar, haliyle eski pist dediğimiz yere indirilerek kentle hava irtibatı tümüyle kesilmek istenmiyor.. Ama bu kez Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) "bu piste gece uçakları indirmem" diyerek NOTAM yayınlıyor..
Bu notam dedikleri kanundur, emirdir.. Yayınlanınca, hiçbir resmi ve özel hava şirketleri tersini yapamaz, yapan ise riski almış kabul eder.. Allah göstermesin kaza olduğunda, tüm sorumluluk uçak şirketine aittir..
Bu durumu bazı yetkililere sorduk ve "aslında DHMİ boşu boşuna geceleri uçak inme yasağı koydu, bu piste uçaklar rahatlıkla inebilir"dediler.. Işıkların ve pistin konumunun gece uçak inmeye uygun olduğunu iddia ettiler..

NİYE KADERİMİZE RAZI OLUYORUZ ?

İşte asıl soru bu.. Elbette sadece bu işte değil, kent olarak özellikle bu iktidar döneminde, ihmal edilmişmiş, boşverilmişlik, ciddiye alınmamazlık dahil ne kadar olumsuzluk varsa, hepsini yaşamış bir Gaziantep olarak, KADERCİLİK ve TESLİMİYETÇİLİK rolünü çok iyi oynuyoruz..
Gerçeğe dönme konusunda cesaret gösteremiyoruz.. Konuşuyoruz, şikayet ediyoruz ama bunu BÜYÜK BİR KARARLILIKLA başkente ve bürokrasiye gösteremiyoruz..Onun içindir ki, bir bürokratın ağzından çıkan sözler kanun oluyor ve bu şehir rezil ediliyor..

BU SÜREYİ ERKENE ALDIRABİLİRİZ

Sözümüz bu kentin yöneticilerine, milletvekillerine, belediye başkanlarına, oda, dernek ve söz sahibi sanayicilerine.. Elbette bu kadar çok isim sayılırsa, bunlara öncülük eden gerekir.. Öncülüğü yapma görevinin Sayın Vali olduğunu bilerek, 10 aralık olarak biçilen tarihin öne çekilmesi için her koldan harekete geçilmesi yönünde girişimleri başlatması gerektiğini düşünüyorum.. Birde hatırlatma yapıyor ve DHMİ'nin "geceleri uçak inemez" dediği, pistimize Kıbrıs Hava Yollarının uçağının indiğini belirtiyorum..

Söyleyeceklerim çok önemli

Maçtan önce "4 maçta kaç puan alındığını bilen var mı? diyen köşe yazımın başlığına "evet 2" diyen çok meraklı ve dikkatli sporseverlerin yanında, gerçekten öğrenmek için kaç puan olduğuna bakanların sayısı hakkında görüş belirtmem yanlış olur..
Ama şimdi o yazı ile birlikte Ankaragücü maçını da ekleyerek "5 maçta kaç puan alabildik?" sorusuna rahatlıkla İKİ diyenler sporseverlerin tamamını teşkil edecektir..
Evet.. Maalesef Gaziantepspor son 5 maçta 3 yenilgi, iki beraberlik alarak ligde şu anda en fazla kaybı yaşayan takım durumundadır..
Bunu önemsememek çok büyük aymazlık olur..
Ben bir süreden beri çok önemsiyor ve uyarıcı nitelikli yazılar yazıyorum.. Ama teknik direktör dahil olmak üzere, sürekli ön plana çıkmaya çalışan ve attıkları her adımla, yaptıkları her konuşmayla takımın olumsuzluğa doğru gitmesine yol açan bazı yöneticilerin ayakları yere basmadığı için, bu uyarıyı ciddiye almıyorlar..
Peki ne oldu da, bu olumsuzluğun farkına varılamadı..
Varılamazdı, çünkü Gaziantepspor'da görevlendirilen isimler, futbol dünyasının ruhunu bilmiyorlar.. Bilenler ise HİSSİ davranıyorlar.. Tecrübe eksikliği yaşıyorlar ancak bunun belli olmaması için, bazı olumsuzlukları başka yönlere çekmeye çalışıyorlar..
Bunun içindir ki, yön değiştirmede bazı futbolcular kullanılıyor.. Onlar kötü gösterilip, şaşırtmaca oyunu oynanıyor..
Bunların ayrıntılarını hafta içinde farklı boyutlarıyla dile getireceğim..
Yaşananları sizlerin de bilmesini istiyorum..
Çünkü bu takım bizim takımımız.. Zarar görmesi hepimiz aleyhine olur..

5 MAÇ ÖNCE İŞARETİ VERMİŞTİM

Çok karamsar olmak istemiyorum ama endişeli olduğumu söylemeliyim..
Bu endişemin de Çaykur Rize maçı öncesi yaşananlarla bağlantılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.. O maç geriye gidiş ve düşüş yönünden bir milattı.. Bunu hem gazetede yazmış, hemde Kanal 27 televizyonuna konuk olarak katıldığım spor programında Sayın Galip Ünlükara'ya söylemiştim.. Hatta çok iddialı bir laf etmiş "bu yayının kasedini lütfen bir kenara koyun ve bundan sonra Gaziantepspor'u dikkatle izleyin"demiştim..
5 maç oldu ve o maç ile başlayan endişelerimin hepsi de maalesef gerçek çıktı..
Umarım, teknik adamlar hissi davranmayı bırakır, etrafındakileri bilgisiz ve cahil görme huyundan vazgeçer, özellikle bazı futbolculara karşı düne kadar yaptıkları yanlışın farkına varır, takım bütünlüğünden uzaklaşan ekibini tekrar eski havasına döndürme yolunda mücadele vermeye başlar, yöneticilerin ise özellikle ön planda olanları daha akıllı ve dikkatli mesajlar verir, başkan ise kendisini karşı sorumlu olan ama sorumsuzca davrananlara gereken uyarıyı yapar, meydanı kimseye brakmaz..
Şimdilik söyleyeceğim bu kadar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.