1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-

AMERİKAN GÖZLÜĞÜ MÜ TAKALIM
TEŞVİK MAALESEF GÜNDEMDE DEĞİL
KOÇER'İN TEPKİSİNE SİTEMLER
TOPLU TAŞIMADA ASIM GÜZELBEY HEDEF Mİ SEÇİLDİ ?
KEVSER'İN ŞOFÖRLERE İMZALATTIĞI SENETLER BELEDİYEYİ Mİ VERİLDİ ?
ORTADA 5-10 TRİLYONLUK KAYIP VAR DOĞRU MU ?
ASIM GÜZELBEY VATANDAŞA AÇIKLAMALI


AMERİKAN GÖZLÜĞÜ MÜ TAKALIM Gaziantep'in son dönemde gündemi oldukça yoğun.. Bunlardan birincisini toplu ulaşımda yaşanan olumsuz gelişmeler oluşturuyor. Digeri ise teşvik konusu.. Hafta içinde Sayın Ökkeş Eruslu'nun bu konudaki açıklamasını yazdıktan sonra Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek'in şehrimize geleceği haberiyle birlikte MÜJDE beklentisine girmiştik.. Ancak hiç te beklediğimiz olmadı, Sayın Şimşek'te digerlerinin her zaman yaptığı gibi BOŞ konuşmalar yaparak kentten ayrıldı. Zaten ağırlığı Müsiad'ın iftar yemeğine katılmak olan bu gelişinde verdiği mesajlar, halkın ve iş dünyasının yaşadığı gerçeklerle asla bağdaşmayan ifadelerle doluydu.. Sayın Şimşek'in bu gelişinde yaptığı konuşmayla, aslında görünür halimizden daha zengin olduğumuzu öğrendik.. Cebimizde olmayan parayı Şimşek'in nasıl gördüğünü anlamakta elbette zorluk çekiyoruz, ama belki Amerikan gözlüğü takarsak Şimşek gibi görebiliriz...

TEŞVİK MAALESEF GÜNDEMDE DEĞİL

Yine Sayın Şimşek'in konuşmalarına göz atıyor ve ?Gaziantep'in mağduriyetinin giderilmesiyle ilgili olarak verdiğimiz sözün de arkasındayız. O konuyla ilgili düzenlemeleri de önümüzdeki dönemde yapacağız. Şu anda bizim gündemimizi 2008 bütçesi gibi çok temel konular oluşturuyor. Ama, bu sene içinde o konuyla ilgili bir düzenlemeye gitmeye çalışacağız? sözlerine takılıyoruz.. Yani acilen ve ivedi biçimde teşvikle ilgili bir uygulama olmayacak, sadece ileride duruma bakılarak hareket edilecek..Anladığımız bu.. Bu durumda Başbaka'ın seçim öncesi verdiği söz, daha sonra 4 bakanın yaptığı seri toplantı ve GAP kapsamlı teşvik konusu şimdilik SİZ SAĞOLUN.. İlerleyen aylarda veya yıllarda, belki Türkiye genelinde uygulanacak olan genel teşvik uygulamasına dahil olabileceğiz.. Yine dört tarafımız çevrili ve kuşatmalı olarak devam edecek..

KOÇER'İN TEPKİSİNE SİTEMLER

Ekonomiye yönelik peşpeşe yaşanan olumsuzluklar, doların düşmesi,faizlerin yüksek oluşu nedeniyle ülkemizi yabancıların kuşatması, bankaları kontrol altına almaları, sanayici başta olmak üzere kobilere kadar dayanan sıkıntılar, herkesi isyan noktasına getirdi. Bu gelişmelerin olumsuzluk adresi gözüken Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer'in hafta içerisindeki tepkili açıklaması, beğeni ve takdirle karşılandı.. Ancak ilginçtir haber çıktığı gün gelen telefonlar, Sayın Koçer'e sitem ağırlıklıydı.. "Tepki koymak yeni mi aklına düştü, daha önce neredeydi?"şeklinde yoğunlaşan sanayici sitemlerinden Sayın Koçer'in elbette alması gereken mesajlar vardır. Ancak bu sitemde bulunanlara, Sayın Koçer'in daha önce de sıksık olmasa da, bu yöndeki mesajlarını ve tepkilerini hatırlattım.. Hatta bir ara çok tepki veriyor diye, azıcık başının ağrıdığını duyduğumu da ilettim.. Ne var ki, insanlarımız dünü değil, bugünü ve geleceği görmeye başladı.. Oysa dünden alınacak dersler, yarınlar için çok önemlidir.. Koçer elbette eleştirilecek ve sitemler alacak, ama geçmişte söylediklerine bizler şahit olduğumuz için, bu yöndeki serzenişlerin asıl adresinin kendisi olmadığı görüşündeyim.. Çünkü bu sorun sadece Gaziantep'in sorunu değil ülkenin sorunudur..

TOPLU TAŞIMADA ASIM GÜZELBEY HEDEF Mİ SEÇİLDİ ?

Görünen o ki, toplu taşıma işinde yaşanan olumsuzlukların faturası, tamamen Asım Güzelbey'e çıkarılmak isteniyor.. Vatandaşın mağduriyetinin söz konusu olduğu bu olayda, bazı kesimler sanki gizlice el ele vermiş ve senaryosu yazılmış bir oyunu sahneye koymak istemektedirler.. Bunların içerisinde siyasi hesapları olanlar, kişisel çıkarları bulunanlar, öç alma duygusu taşıyanlar yer alıyor diye düşünüyorum.. Aslında bu işin başı, toplu taşıma işinin özelleştirilmesi kararına dayanıyor.. Haliyle bundan ilk rahatsız olanlar, şoförler ve sendika oluyor..Çünkü iş özel sektöre giderse, durum değişecek. Onlar açısından baktığınızda elbette haklılık tarafları var. Ama bizler bu olaya sadece vatandaş gözüyle bakmak istiyor ve değerlendirmemezi buna göre yapıyoruz.... O dönemde özelliştirmeye karşı çıkmalar ve tepkilere rağmen Güzelbey direnmiş ve ihaleyi biraz da tercih meselesi yaparak, Gaziantep dışında bir firmaya vermişti.. Böylece daha o zamandan itibaren, 1- ŞOFÖRLER, 2- SENDİKA ve Gaziantep'te bu ihaleye girmesine ve kazanmasına karşın, hakkının elinden alındığına inananların, Asım Güzelbey'e karşı bu cephede yer aldığını düşünüyorum..

KEVSER'İN ŞOFÖRLERE İMZALATTIĞI SENETLER BELEDİYEYİ Mİ VERİLDİ ?

Başlarda bu cephe sessiz bir bekleyişe geçmişti ama harekete geçmesi için uzun bir zamana gerek yoktu, çünkü İhale verilen KEVSER firmasının daha ne olduğu 2-3 ay sonra belli olmaya başlamıştı.. Çünkü KEVSER bu cepheye fazla muhalefet görevi bırakmadan, yanlış yönetim anlayışı ile birlikte, birbirini izleyen rezaletler zincirinin tek adresi olmuştu.. KEVSER'in birinci vukuatı, ortak yapma adına 50-60 şoförden aldığı 50'şer milyarlık senetleri Belediyeye ödemekle yükümlü olduğu para yerine verme teşebbüsüyle başlamıştı.. Aslında belediye burada uyanmalı ve hileli şirket kurma hesabını bozarak hemen duruma el koymalıydı.. Ama maalesef seyirci kalındı.. Ardından, KEVSER adına peşpeşe yaşanan hile ve vurguna dayalı yönetim anlayışının, yasal olmayan ucuz mazot kullanması, üstelik bu mazotların parasını ödememe girişimi, sonunda patlak verdi ve BOMBA herkesin elinde patladı.. Çünkü fırsat bekleyen cephe harekete geçti... Çünkü senet imzalayıp ortak olarak hem hisse satın alma, hemde otobüs sürücülüğü yaparak para kazanma hesabı yapan şoförler ile bunların hakkını korumakla görevli ama geleceği görme konusunda hatalı davranan sendika, yanlış bir strateji uygulayarak VATANDAŞI CEZALANDIRMA girişiminde bulundu.. Basına bile haber vermeyen ve vatandaşlara tedbir almaya yönelik şans tanımayan sendikanın bu tavrı düşünmeye değer..

ORTADA 5-10 TRİLYONLUK KAYIP VAR DOĞRU MU ?

İşin KEVSER boyutunun bir başka penceresi ise tam REZALETLER ZİNCİRİ.. Bu firma belediyenin başına öyle bir çorap ördü ki, neresinden tutsanız elinizde kalıyor.. İnsanların elinden senet alarak, belediyeye ihale hükümlerine göre yapması gereken ödemeleri, bu senetlerle yapmaya kalkışmak, ucuz yakıt diye yasal olmadığı ileri sürülen yakıt işine girişmek, üstelik yakıt temin ettiği firmaya 1,5 trilyon borç takmak.. Buna karşılık 5-10 trilyon paranın akibetini meçhul bırakacak işlerin birinci adresi olmak.. Son olarak da borcundan dolayı mazot alamayınca vatandaşları sokakta kaderine terketmek.. Bunların hepsi yaptığım araştırmalardan ve görüştüğüm yetkilerden edindiğim bilgiler.. Eğer yanlışımız varsa açıklama yapılsın bizde düzeltelim..

ASIM GÜZELBEY VATANDAŞA AÇIKLAMALI

Bu işler, kim ne derse desin Sayın Asım Güzelbey'in aleyhinedir.. Geçici çözümler ve bedava taşımacılıkla belki bir süre idare edebilir ama, bence bu pisliği ortadan kaldırması için radikal kararlar almak zorundadır.. Şu bir gerçek ki, basın toplantısında söylediklerinin önemli kısmı doğrudur.. Ancak unutulmaması gereken bir gerçek var ki, şoförlerin farklı anlayışı, sendikanın tek yönlü yaklaşımı ve ihaleyi kazanmasına rağmen KEVSER'İN tercih edildiği firmanın kendilerine göre haklı yönleri, elbette Güzelbey'in başağrısı olacaktır.. Biz olaya ne belediye, ne şoförler, ne sendika, nede başka bir kurum gözüyle bakıyoruz.. Bizi işine gitmek zorunda olan insanlar ilgilendiriyor.. Eğer o insanlar kısır çekişmelerin kurbanı oluyor, duraklarda kendi kaderine terkediliyorsa, bu işten herkes sorumludur.. Sayın Güzelbey'den vatandaş olarak beklentimiz, BUNDAN SONRA NE OLACAĞINI AÇIK VE NET ŞEKİLDE DUYURMASIDIR..

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.