1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-

*GAZİANTEP BAKA'SIZ KALABİLİR Mİ ?
*BAKAN OLABİLECEK İSİM VAR MI ?
*DUYARLI YETKİLİLER, DUYARSIZ YETKİLİLER
*ZEUGMA VE SAVAŞ MÜZESİ MÜKEMMEL OLACAK
*HAYVANAT BAHÇESİNE GİDİŞ YOLU GÜZELLEŞİYOR
AMA HAYVAN HEYKELLERİ TERS YÖNE YAPILIYOR

*GAZİANTEP BAKA'SIZ KALABİLİR Mİ ?

Yeni bakanlar kurulu listesi Başbaka'ın cebinde.. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in en doğru biçimde geriye çevirdiği bu listede Gaziantep'ten Baka'ın olup olmadığı henüz bilinmiyor. Aslında bu bilinmezlik bile Gaziantep'in yine "hele sen kenarda dur" denilen şehirler arasına girdiğinin belgesi olacak.. Yani umursanmayan, ciddiye alınmayan türden.. Aslında hepimiz, Mehmet Şimşek'in bakan yapılacağı konusunda şartlandırıldık.. Sadece biz değil tüm ülkede medya Şimşek'in bakan yapılacağına kesin gözle bakıyor.. Ancak galiba bu işin gerçekleşmeyeceği yolunda sağlam duyumlar almaya başladık.. Oysa Sezer kabul edip imzalasaydı, şimdi öğrenmiş olacak ve bu yazının konusu belki de başka olacaktı. Ama içimize kurt düşürdüler.. Güya Başbakan Şimşek'i yanında ekonomi danışmanı veya üst düzey bir yetkiyle donatacakmış.. İnanmak istemiyorum ama kaynaklar çok ciddi. Zaten AK Parti teşkilatının önemli isimleri de böyle bir hava sezinlediği için geçen hafta Ankara'ya gitmiş ve Başbakan ile görüşme yapmış.. Ancak elleri boş dönmüşler.. Umarım bu duyduklarımızın hepsi yalan olur, palavradan ibaret çıkar.. Ama eğer doğruysa, bu olumsuzluk o zaman teşvik ile darbe yiyen ama, Erdoğan havasıyla bunun seçime yansımasının önüne geçen ve bu sayede hedef olmaktan kurtulan AK Parti teşkilatının bittiğinin resmidir.. Şahsen ben böyle düşünüyorum.. Bu memlekette 10 milletvekilden 7 tanesine sahip olacaksınız, bunlardan birisini bakan yapmayacaksınız..

*BAKAN OLABİLECEK İSİM VAR MI ?

Haa, şimdi gelelim şapkamızı öne koymaya..Mehmet Şimşek'in bakan yapılmayacağını söyleyen kaynaklar, bu paralelde bir şeyler söyledi ve "Mehmet Şimşek dışında AKP'de bakan yapılacak kimse var mı ?" dedi.. Ben "Fatma Şah...in" demeye varmadan lafımı kesti ve, "Yazılarınızı okuyorum, bakan olmasını istiyorsunuz, bunu da mevcut konumuna bağlayarak yapabileceğini ifade ediyorsunuz, ama O zaten bakan kadar önemli bir görevde yani, başkan yapıldı" diye kestirip attı.. Ben dururmuyum bu yaklaşım karşısında.. Dedimki bu görüşte olan arkadaşlara, "Bunda Gaziantep'in ne suçu var, listeyi belirleyen yine Başbakan değil miydi? 10 kişilik milletvekili listesini tesbit ederken bunlar niye göz önünde bulundurulmadı. Madem kafasında Şimşek yoktu, o zaman ikinci bir alternatif olabilecek adayı niye listeye almadılar" dedim.. Aldığım yanıt sert oldu ve birazda alay edercesine, "Sen onu AKP'nin teşkilatına sor, daha onlara kalsa hatır gönül adına, parti içinde güya sözüm ona denge adına ve hatta daha da ileri giderek söyleyeyim, kahvede ayağa kalkıp el öpen adamı bile aday göstereceklerdi. Gurur duysunlar yaptıklarıyla" demez mi ? Anlaşılan bakanlar kurulu listesi açıklandıktan sonra, eğer Gaziantep'ten bir bakan çıkmazsa, siz seyreyleyin gelişmeleri.. Daha vakit geç değil.. İnşallah teşkilat bastırır ve bu kentten bir bakanın olması için çaba gösterir..

*DUYARLI YETKİLİLER, DUYARSIZ YETKİLİLER

Biz bu köşede şehrin ve halkın sorunlarını dile getiririz.. Konular, en başta vilayet, emniyet, resmi kurumlar, belediyeler ve kente hizmetle yükümlü olan tüm kurum ve kuruluşları ilgilendiriyor.. Çok uzağa gitmeyelim, geçtiğimiz hafta emniyet ve hırsızlık olayını yazdık, sabah erkenden müdür yardımcısı Sayın Fatih Necdet Öztürk aradı ve daha ayrıntılı bilgi isteyerek sorumlu davrandı. Kendilerine biz de halk adına teşekkür ediyoruz.. Zabıtaları ilgilendiren siyah poşet konusu vardı, üç belediyeden de ses çıkmadı. Galiba bu biraz da Sağlık Müdürlüğünü de ilgilendiriyordu, onlardan da ses çıkmadı. Sanırım Sayın Yusuf Ziya Yıldırım tatildedir. Yoksa çok hassastır ve hemen harekete geçer.. Belediye Otobüslerinin Gazikent'teki ihmalliği ve vatandaşların özellikle bayanların sıkıntısını yazdık, ses veren olmadı.. Demekki görevlerini ihmal etmeyi sürdürecekler.. Postanenin adreslere mektup ve evrak hizmetlerini zamanında yapmadığı ve bu yönde çok şikayet telefonu aldığımızı söyledik, onlardan da ses çıkmadı. Zaten onu belirtmiştik, çıksa bile onlar her seferinde bahaneyi yine firma ve işyeri sahiplerine buluyorlar... Yani iflah olmaz bir anlayış içindeler..

*ZEUGMA VE SAVAŞ MÜZESİ MÜKEMMEL OLACAK

Artık herşey kesinleşmiş gibi.. Zeugma ve Savaş müzesi Tekel'in yerine yapılacak. Bu konuda iki ayrı proje hazırlanmış, ikisinin de sunumunu İstanbul'da izledim.. Ayrıntılarını Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in açıklamasında okuyacaksınız.. Sunumda projeler hakkında görüşlerimi belirttim. Özellikle birisi dış görünüş itibarıyla biraz daha tarihi nitelikler kazandırılıp, şehrimizin sembolleri arasında yer alacak şekle getirilirse, Gaziantepli olarak gurur duyabileceğimiz bir esere sahip olacağız.. Ben çok beğendim ve heyecanlandım.. Sizlerinde beğenip sevineceğinizi umuyorum.. Gereksiz tartışmayı bir kenara bırakıp, temelinde Fuar alanı için düşündüğümüz müze konusunda artık geriye dönüş olmayacağına göre, Tekel'in yerine düşünülen projenin biran önce hayata geçirilmesini umuyor, bu yönden Sayın Güzelbey'e teşekkür ediyoruz.. Nihayetinde Gaziantep'e bir eser kazandırılıyor.. Bunu bu şehirde yaşayan kim istemez ki ?

*HAYVANAT BAHÇESİNE GİDİŞ YOLU GÜZELLEŞİYOR
AMA HAYVAN HEYKELLERİ TERS YÖNE YAPILIYOR

Geçen hafta son yazdığımız konu hayvanat bahçesine giriş kapısının önüne yapılmak istenen yarım kavşak konusuydu. Yanlış bulduğumu ve tehlike yaratabileceğini, özellikle geceleri dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştim.. Bu kavşak yapılmaya devam ediyor. İnşallah korktuğumuz olmaz. Bu arada Hayvanat Bahçesine Burç kavşağından itibaren yapılan çift yolun orta refüjüne hayvanların sembolik heykelleri yapılıyor. Bunlar güzel düşünce, hoşumuza gitti. Ama hayvanat bahçesine giderken sembolik heykellerin hepsi arkası dönük yapılmış. Yön gösterme amacını taşıyor olabilir ama bence hayvanat bahçesine sadece bu yoldan gidildiğine göre, heykellerin yüzünün dönük olması gerekirdi..

*NOT:

Son zamanlarda kendisine gazeteci süsü veren bir şarlatan, sahibi mi, ortağı mı, çalışanı mı, dedikodu muhabirimi, yoksa herkes hakkında iftira atan tetikçisi mi, ne olduğunu anlamadığım posta telefon türü bir gazetede, şahsım hakkında atıp tutuyormuş.. Aslında maksadını biliyorum. Derdi davası benim kendisinden bahsetmem ve bir türlü tiraj tutturamayan ve Gaziantep 27'nin üçte biri kadar basabilen gazetesine tiraj kazandırmak.. Ancak bunu yaparken mesleki beceri ve ahlaki yönlü çalışmayı bırakıp, şahsımı rencide etmeye yönelik dedikodu ve iftiraya dayalı söylentilerin başrolü oynamaya kalkışması, tehlikeli bir oyun gibi geliyor.. Bu şahsı şimdilik uyarıyorum.. Şerefli bildiğim ortağının da dikkatini çekiyorum.. Olmayan hayali söylentileri gerçekmiş gibi dedikodu yaparak, şahsımı sağın solun danışmanı veya olmak için çabalıyor gibi göstermek, üstelik işin içine maddi çıkar ilişkisi katma edepsizliğini katmak, ikisini ve bu yönde dedikodu yapan herkesin boyunu çok aşar.. Hatta özellikle bu posta telefon türü gazeteye maddi destek veren gizli ortaklarını da aşar.. Bu tür söylentilerin bazen BUMERANG gibi etki yaratacığının göz önünde bulundurulması ve bana atmaya çalıştıkları okların kendilerine, hem de sert biçimde geleceğini bilmelerini istiyorum.. Bundan sonra yazacakları herşeyin karşılığı olarak, sessiz kalmayacağımın bilinmesini istiyor, tüm okurlarımızdan da böyle bir konuyu kaleme aldığım için özür diliyorum. Ancak belirtmekte yarar görüyorum, meydan gittikçe namussuzlara kalıyor.. Bizler efendilik yapıp sesimizi çıkartmadıkça, yemek yediği kaba pisleyecek ve bir müddet sonra onu da yiyecek kadar midesiz olan bu tip şarlatanlar meydanı boş buluyor..

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.