1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
Sevgili Okurlarımız.. İsterseniz önce 2 Temmuz 2007 tarihinde "Haftaya Bakış" köşesinde yaptığım yoruma bir göz atalım..

*AKP 7 ÇIKARIRSA BAŞARI, CHP 3 ÇIKARTIRSA BAŞARISIZDIR 

22 Temmuz'da yapılacak olan seçim sonunda, Gaziantep cephesinde partilerin alacakları oylar ve çıkartacakları milletvekilleri sayısında yaşanacak değişim, bir önceki seçime göre başarısı veya başarısızlığını ortaya koyacak.. Bilindiği gibi AK Parti önceki seçimde %40 ile, 193.995 oy alarak 7 milletvekili çıkartmıştı.. Bu bir başarıydı ve gerçekleştirmişlerdi..
Şimdi AK Parti eğer aynı oranda oy alıp 7 milletvekili çıkartabilirse, başarısını tekrarlayacak.. Bunu arttırır ve 8'e çıkartırsa yapmış olduğu hizmetlerin karşılığını bir fazla milletvekili çıkartarak almış olacak.. Eğer tam tersi, 22 Temmuz'da 6-5 veya 4 milletvekili çıkartırlarsa bu başarısızlık olacaktır..
Gelelim CHP'ye..
Önceki seçimde % 19.20 ile, 93 bin 033 oy alarak 3 milletvekili çıkartılar.. Bu rakam 4'e çıkarsa hatta 5 ve 6'ya ulaşırsa CHP başarılı olmuş sayılacak.. Eğer 3'te kalırsa AKP'nin tersine aynı rakam başarılı sayılamayacak.. Çünkü CHP'nin bu ortamda oylarını arttırıp milletvekili sayısını yükseltemediği takdirde, bu onlar adına başarısızlıktır.. Dahası 3'ü bile bulamazlarsa o zaman buna hezimet demek gerekir...
MHP ise daha farklı.. Geçen seçimde % 6.94 ile 33 bin 617 oy alarak barajı geçemediler, bu kez baraj geçildiği takdirde normalde 1 milletvekilliği garanti gözüküyor.. Ama bu rakam MHP'nin Gaziantep cephesinin başarısızlığı demektir...
Ülke barajını geçen bir partinin en az 2 milletvekili çıkarması gerekir. Daha üstü, başarı sayılacaktır..
Bu durumda özetleyecek olursak, AKP'nin 7 milletvekili çıkarması onlar adına başarı, aşağısı başarısızlıktır..
CHP'nin tekrar 3 milletvekili çıkarması onlar adına başarısızlıktır.. Başarılı demek için 4 veya 5 milletvekili çıkarmaları gerekir.. MHP'de ise, 1 başarısızlık, 2 normal, 3 başarılıdır...
Evet..Seçimden 3 hafta önce yapılan bu değerlendirme sonucunda fazla ayrıntıya girmeden şunları söylemeliyim..
BİR; AK Parti başarılı olmuştur.. Milletvekili sayısını koruduğunu gibi oy sayısını da arttırmayı başarmıştır.. Bu sonuç iyi çalıştıklarını ve vatandaşların güvenini kazandıklarının bir belgesidir..
İKİ; CHP geçen seçimde almış olduğu sonucun hemen hemen aynısını almış ve 3 milletvekilliğine sahip iken, şimdi bunu bile koruyamamıştır. Ve önceden belirttiğim için bu sonuç onlar için bir HEZİMETTİR...
ÜÇ; MHP tek milletvekilliğinde kalarak başarısız olmuştur. Bu başarısızlıkta onlar için yazmış olduğum bazı yorumlarda ne kadar haklı olduğum ortaya çıkmıştır..

AK PARTİ'YE KİMSENİN SÖZ SÖYLEMEYE HAKKI YOK

AK Parti için gerek şehrimizde gereksede Türkiye'de artık kimsenin tek söz söyleme hakkını olmadığını düşünüyorum. Bazılarının seçim öncesi özellikle başta Büyükşehir olmak üzere belediyelerin kötü yöneltildiği yolundaki yorumların da fazla geçerliliği olmadığı kanatindeyim.. İşte sonuçlar.. Bazı yerel basında belediyeler aleyhinde yapılan o kadar kampanyaya rağmen, vatandaş bunlara rağbet etmemiş ve AK Parti'ye güvenini tazelemiştir. Bakın geçen seçimde AK PARTİ 193.995 bin oy alırken, şimdi bunu 327 bin 079 oya çıkartmıştır. Bu müthiş bir başarıdır.. Çünkü oyunu yaklaşık 133 bin arttırmıştır.. Aynı durumda 2002 seçiminde CHP 93.033 oy alırken, bunu 3-4 bin civarında arttırabilmiştir..Böyle bir fark olabilirmi? Nitekim olmuştur.. CHP öyle kötü sonuç almıştır ki, MHP bile geçen seçime oranla bu partiden daha başarılı olmuştur. Çünkü MHP 33.617 olan oyunu yüzde yüze yakın bir arttırımla 64 bine yaklaştırmıştır..O zaman burada en çok düşünmesi gereken parti CHP'dir..

AK PARTİ'DE 7. SIRA UĞURU

Geçen seçimde Fatma Şahin 7. sıradaydı kimse ihtimal vermiyordu, ama seçim sonuçları Fatma Şahi'i meclise gönderdi. Bu kez 7. sırada Özlem Müftüoğlu vardı. Teşkilat dahil çok kimse 7. sıraya şans tanımıyordu. Hatta birçok AK Partili seçim konuşmalarında 5 milletvekili çıkartabileceklerini tahmin ettiklerini söyleyebiliyordu. Ama onların tahminleri de tutmadı ve AK Parti 7 milletvekilini meclise göndermeyi başardı. Bunda 7. sıranın uğuru mu var? derseniz "niye olmasın ki" derim.. Bu arada diger partilerin özellikle CHP'nin bir kadın adayını bile ilk sıralara koymayıp 9. sıraya atması, kadınlara AK Partinin daha fazla önem verdiğinin belgesi niteliğindedir..MHP'de Saliha Kübra Kabaali'nin ise 6. sırada olması zaten çok eleştirilmişti. Birçok kimse bu adayın çabasına gayretine mücadelesine şapka çıkartmış ama sonuçta geçen seçimden daha fazla oy alınsa da, 2 milletvekili bile çıkartmayı başaramıştır..

FATMA ŞAHİN BAKAN OLMAYI HAKETMİŞTİR

Şimde bu noktadan ele aldığımızda AK Partinin genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan bir hamle daha yapmalı ve Fatma Şahi'i bakan yapmalıdır..Elbette Mehmet Şimşek bakan yapılacaktır. Ancak bu Gaziantep'i kesmez.. Bir zamanlar 2 bakanı olan bu şehrin şimdi bunun gerçekleştiğini görmek hakkıdır..

NOT: Mehmet Ağar istifa etti. Saygı duyuyoruz. Ama aynı erdemi Deniz Baykal'dan beklediğimizi de hatırlatmayı görev sayıyoruz.

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.