1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-

*AKP 7 ÇIKARIRSA BAŞARI, CHP 3 ÇIKARTIRSA BAŞARISIZDIR
*GENÇ PARTİYİ YABANA ATMAMAK GEREKİR
*BAĞIMSIZLARDA DALKILIÇ VE KOÇOĞLU YARIŞACAK
*SÜRPRİZİ HANGİ PARTİ YAPACAK ?
*OKUR MAİLLERİ

*AKP 7 ÇIKARIRSA BAŞARI, CHP 3 ÇIKARTIRSA BAŞARISIZDIR

22 Temmuz'da yapılacak olan seçim sonunda, Gaziantep cephesinde partilerin alacakları oylar ve çıkartacakları milletvekilleri sayısında yaşanacak değişim, bir önceki seçime göre başarısı veya başarısızlığını ortaya koyacak..
Bilindiği gibi AK Parti önceki seçimde %40 ile, 193.995 oy alarak 7 milletvekili çıkartmıştı.. Bu bir başarıydı ve gerçekleştirmişlerdi..
Şimdi AK Parti eğer aynı oranda oy alıp 7 milletvekili çıkartabilirse, başarısını tekrarlayacak.. Bunu arttırır ve 8'e çıkartırsa yapmış olduğu hizmetlerin karşılığını bir fazla milletvekili çıkartarak almış olacak.. Eğer tam tersi, 22 Temmuz'da 6-5 veya 4 milletvekili çıkartırlarsa bu başarısızlık olacaktır..
Gelelim CHP'ye..
Önceki seçimde % 19.20 ile, 93 bin 033 oy alarak 3 milletvekili çıkartılar.. Bu rakam 4'e çıkarsa hatta 5 ve 6'ya ulaşırsa CHP başarılı olmuş sayılacak.. Eğer 3'te kalırsa AKP'nin tersine aynı rakam başarılı sayılamayacak.. Çünkü CHP'nin bu ortamda oylarını arttırıp milletvekili sayısını yükseltemediği takdirde, bu onlar adına başarısızlıktır.. Dahası 3'ü bile bulamazlarsa o zaman buna hezimet demek gerekir...
MHP ise daha farklı.. Geçen seçimde % 6.94 ile 33 bin 617 oy alarak barajı geçemediler, bu kez baraj geçildiği takdirde normalde 1 milletvekilliği garanti gözüküyor.. Ama bu rakam MHP'nin Gaziantep cephesinin başarısızlığı demektir...
Ülke barajını geçen bir partinin en az 2 milletvekili çıkarması gerekir. Daha üstü, başarı sayılacaktır..
Bu durumda özetleyecek olursak, AKP'nin 7 milletvekili çıkarması onlar adına başarı, aşağısı başarısızlıktır..
CHP'nin tekrar 3 milletvekili çıkarması onlar adına başarısızlıktır.. Başarılı demek için 4 veya 5 milletvekili çıkarmaları gerekir.. MHP'de ise, 1 başarısızlık, 2 normal, 3 başarılıdır...

*GENÇ PARTİYİ YABANA ATMAMAK GEREKİR

Şimdi buraya kadar AKP-CHP ve MHP gittik.. Ben bu seçimde "aslında bir sürpriz bekliyorum" dersem sakın abartılı bulmayın.. Son günlerde Genç Parti'ye yönelik inanılmaz bir eğilim gözlüyorum.. Bunlar şu anda fazla dikkat çekmiyor, zaten dikkat çekmek de istemiyorlar.. Ama geçen seçimdeki "Mağdur Tayyip" fırtınası, bu seçimde "Uzan fırtınasına dönebilir" diye bir hisse kapıldım nedense.. Cem Uzan için hepimiz ne dersek diyelim.. O, mevcut hükümete tepki koyanlara, işsizlere, heyecanlı gençlere ve de önemli sayılacak bayan seçmenlere sempatik geliyor.. Bu gidişle de barajı geçecek gibi gözüküyorlar.. Her ne kadar ulusal gazete ve televizyonlar Genç Parti'yi yok sayıp gücünü yansıtmıyor, hatta anketçiler baraj altı gösteriyor ama, siz yine de bu söylediklerimi bir kenara not edip yazın..
Bu durumda eğer Genç Parti barajı aşarsa, geçen seçimde Gaziantep'teki 34 bin 839 oyluk potansiyeliyle 1 milletvekilliğini garantilerken, belki de arttırıp 2 milletvekiline ulaşacak.. Ve böylece dengeler iyice şaşacak..

*BAĞIMSIZLARDA DALKILIÇ VE KOÇOĞLU YARIŞACAK

Daha birde işin bağımsızlar yönü var.. DTP'nin Vakkas Dalkılıç'ı, geçen seçimde DEHAP olarak bu partiye gelen 38 bin 737 oyluk avantajını iyi kullanabilir.. Her ne kadar AKP'nin Batmanlı Mehmet Şimşek'le doğulu kesimi yanına çekme hesapları var ise de, DTP mevcut 38 bin oyu koruduğunda kesin olarak Dalkılıç'ı meclise taşır gibi gözüküyor.. Önceki hafta yazdım, BBP'den Fevzi Koçoğlu bağımsızlardan ikinci şanslı isim.. Elbette çok zor, çünkü geçen seçimde 8 bin oy alabilmişler.. Ama bağımsızlarda en sempatik ve halkla iyi ilişkiler kurabilen görüntüde..
Herkesin gönlünü almasını biliyor, küçükle küçük büyükle büyük oluyor...Ekibi de, partisi de bu işe inanmış.. Bakalım 8 binlik oy potansiyellerini nereye kadar taşıyabilecekler... DP ve Saadet'i unuttum sanmayın...
DYP geçen beçimde 30 bin 781 oy almış. Eğer barajı geçerlerse, bu rakamı korusalar bile 1 milletvekilleri garanti.. Saadet ise geçen seçimdeki 10 bin 512 oyluk potansiyelini bu seçimde kaça çıkartır bilemem. Ama AKP'ye küsen duygusal milli görüşcülerin bu partiye vereceği destek sayıda artma gösterebilir..
Bu arada "iş, ekmek aş, Haydar Baş" sloganıyla ortaya çıkan BTP'nin de Gaziantep'te hatırı sayılır bir oy alacağını, buna Yaşar Nuri Öztürk'ün Halkın Yükseliş Partisini de eklemek gerektiğini söylemeliyim..

*SÜRPRİZİ HANGİ PARTİ YAPACAK ?

Evet.. Bu seçim bence herkesin tahmin ettiği gibi geçmeyecek.. Kesin bir sürpriz bekliyorum.. AK Parti birinciliğini koruyacak, bunu kimse inkar etmiyor zaten.. Ama sonrası biraz karışık gibi gözüküyor.. İşte bu sürpriz acaba Genç Parti olabilir mi? Geçen seçimde TEPKİ oylarını toplayan Tayyip Erdoğa'dan beklediğini bulamayanlar, bu kez kendisine tepki olarak Cem Uza'a oylarını verebilirler mi ?
Unutulmasın ve gözönünde mutlaka bulundurulsun diye yazıyorum; Türkiye Tayyip Erdoğa'ın karşısında görmek istediği LİDER'i henüz bulamadı.. Erdoğan, daha iktidara gelir gelmez Cem Uza'ı yoketme adına herşeyi yaptı..
Elbette birçok konuda haksız değildi bunları yaparken.. Ama bu operasyon iş ve sanayi dünyasına gözdağı niteliğinde oldu.. Ve ondan sonra korku başladı, kimse ortaya çıkıp söz söyleyemedi.. Çünkü konuşanların başına gelenleri gazete ve televizyonlarda herkes gördü.. Ama şimdi durum değişti, Cem Uzan yokedilemedi ve çıkıp "hodri meydan" diyor.. "Cesareti varsa televizyona karşıma çıksın" diyerek Recep Tayyip Erdoğa'a kafa tutabiliyor..
Ne dersiniz, AK Parti'ye oyunu vermek istemeyen, ama diğerleri konusunda kararsız olanlar, Genç
Parti'ye oylarını verebilir mi ?
Verirse ne olur ?
Olacağı yok, Cem Uzan geçen seçimdeki Recep Tayyip Erdoğa'ın rolünü kapabilir ve barajı geçebilir..

*OKUR MAİLLERİ

Dülük Ormanlarında tuvalet rezilliği

Sayın Ökkeş Özekşi.
Dün ailemle birlikte hafta sonunun sıcağından bir nebze olsun kurtulma için dülükbaba'ya gittik keşke de gitmez olsaydım. Burada bir kaç defa tuvalete gittim ve akşam üzeri en son gitmemde ise çıkarken cebimde hiç bozuk paramın olmadığını farkettim ve son kalan 15 kuruşu sözde görevli olan bayanın masasına bıraktım. Tam arkamı dönmem esnasında arkamdan bayan bana "500 bin" diye seslendi. Döndüm ve "anlamadım" dedim, tekrarladı ve "500 bin vereceksin" dedi. Bende "burada fiyat tarifesi mi uyguluyorsunuz?" dedim, ukala bir tavırla "evet" cevabını verdi. Tabiki sinirlendim. cebimde 50 ytl olduğunu ve " bir tuvalet için bu parayımı bozdurayım" diye cevap verdim. Ama aldığım cevap dahada ürkütücüydü. Tehdivari bir tavırla "sen ver biz bozmasını biliriz" cevabını verdi. Bu durumu merak ettim ve kapıdaki görevliye gidip bilgi aldım. Onlarda burda öyle bir zorunluluk yok ama tuvaletlerin temizliği için onların tuvalet kapısında oturmalarına izin verdiklerini ve sadece para verenden alabilecekleri konusunda da uyardıklarını söylediler. Ayrıca bu kadının çocuğu olduğunu öğrendiğim 10-12 yaşlarında çocuklarıda burada belinde bıçakla dolaşıyor. Sayın Özekşi, herşey iyide biz zaten içeri girerken para veriyoruz. Hadi onu da geçtik. tuvalete her girdiğimizde yine veriyoruz, ama ben ortada temiz tuvalet adına bir şey zaten göremedim, seyyar satıcılar da işin cabası. Ayrıca aynı işyerinde beraber çalıştığımız müdürümde burç ormanlarında tuvalet sıkıntısı çektiklerini dile getirdi. Madem öyle bizden buralara girerken para alıyorlar, peki bu paralar ne için kullanılıyor. Ve böylesi çirkin olaylarla daha ne kadar yüz yüze kalacağız. Not: ben tuvalete girerken tuvaletten yeni çıkmış bir bayanın da aynı şekilde aynı muameleye maruz kaldığını belirtmek isterim.
Adı Soyadı : Mustafa Serpici
E-Mail : byhan@mynet.com

*Fuar alanı ve Luna parktaki gürültü

Fuar alanında yapılmak istenen otelle ilgili gazetenizin duyarlı olmasını istiyoruz. Fuar alanı içerisindeki ağaçları kesip yerine otel yapılmak istenmekdedir. Acaba büyükşehir belediye başkanı oraya daha güzel bir proje düşünemez mi ? Daha güzel bir park yapılarak halkın hizmetine açılamaz mıydı? Şimdi o güzelim ağaçlar kesilecek şehrin ortasında iş makinaları gece gündüz çalışaçaklar ve çevreyi rahatsız edecek. Bu konuyu lütfen manşetlerinize taşıyın. Halkımızı duyarı olmaya çağırın, bunu sizden bekliyoruz. Duyarlılığınız için şimdiden teşekür ederim. İkinci bir konuda lunaparkın geceleri yüksek seste yaptğı müzik. İnanın hiç çekilmez hale geldi. Bu konuda kamu kurumlarını duyarlı olmaya çağırıyoruz. Her iki konuyu da gazetenizde haber yaparsanız daha hızlı bir netice alacağızımız konusunda inanıyoruz. Bütün o bölgede yaşıyan vatandaşlar adına sizlere çalışmalarınızda başarılar dilerim
Adı Soyadı : Mehmet Yılmaz
E-Mail : mehmet27cevre@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.