1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-

*SAAT 17...
*GAZİANTEP BAKANSIZ KALMAYACAK
BU BAKAN ABDULKADİR AKSU OLACAK
*ERUSLU, UZER İÇİN "YA O- YA BEN" DEDİ Mİ ?
*AKSU OLURSA GÜZEL OLMAZ
*ERUSLU İLK 5'TE KİMLER İÇİN BASTIRIYOR ?
*CELAL DOĞAN RİSKE GİRECEK Mİ ?
*DOĞAN VAZGEÇERSE KIZIL İSTİYOR
*CHP'DE KONTENJAN KİM OLACAK ?
*OKUR MAİLLERİ

*SAAT 17...

Bugün saat 17'den sonra geriye dönüş olmayacak. Partilerin genel başkanlarının, özellikle seçilme ihtimali bulunan sıralamalara koyacakları isimlerin ilk sıralarda olacağı liste, bu saat itibarıyla YSK'nın elinde olacak. DP-ANAP birleşmesinin suya düşmesi sonucu her iki partide dünden itibaren yapılan çalışmaların nasıl sonuçlanacağını bugün net şekilde görebileceğiz. Bu gelişmenin Gaziantep yönünü ilgilendiren isim olarak ön plana çıkan Celal Doğa'ın ise nasıl bir karara varacağı herkes tarafından merak ediliyor. AK Parti'de ise sürpriz gelişme sonucu Kürşad Tüzme'in başka ilden aday olarak gösterilme ihtimali belirdi. MHP'de ise herşey Devlet Bahçeli'ye kaldı. Yalnız, önceki gün siyasi kulislerde Gaziantep'ten aday gösterilme ihtimali bulunan Büyükelçi Deniz Bölükbaşı'nın Ankara İkinci Bölge'den aday gösterilmesi kesinleşti. Bu durumda kendisi tekrar Osmaniye'den aday olacak olan Bahçeli'nin kurmaylarının Gaziantep'ten aday gösterilmemesi gündeme geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ayrıca Ankara, İstanbul ve İzmir'deki seçim bölgelerinde ilk beş sıranın adaylarını kendisinin belirleyeceğini söylediğini ifade etmeliyim.

*GAZİANTEP BAKANSIZ KALMAYACAK
BU BAKAN ABDULKADİR AKSU OLACAK

Dün siyasi kulislerde Kürşad Tüzme'in ya İzmir ya da Mersi'den aday gösterileceği konuşuluyordu. Tüzme'in yerine ise yine son anda büyük bir değişiklik olmazsa Abdülkadir Aksu'nun geleceği söyleniyordu. Gaziantep'e yabancı olmayan Aksu ismi bugün kesinlik kazanacak. Aslında Aksu dışında bir başka kişinin adından bahsediliyordu ama Başbaka'ın İstanbul'da sıkıntı çektiği ve bu nedenle Aksu'yu Gaziantep'e kaydırmaya karar verdiği söylendi. Bu aynı zamanda şunu gösteriyor; Gaziantep BAKA'sız kalmayacak. Bu BAKAN ise büyük ihtimalle AKSU olacak...

*ERUSLU, UZER İÇİN "YA O- YA BEN" DEDİ Mİ ?

Tüzmen olmadığı takdirde mevcut milletvekilleri sıralamasında dengelerin değişebileceğini söyleyebilirim. Örneğin Ahmet Uzer.. Kürşad Tüzmen özellikle Uzer konusunda kararlıydı. Öyleki Uzer'in 3. sırada aday gösterilmesine kesin gözle bakılıyordu.. Ama uzun bir süredir Ahmet Uzer ile araları açık olan Ökkeş Eruslu, kozlarını oynamamıştı. Sonunda oynadı ve "Ya O ya ben"dedi. Bunlar güvenilir kaynaklardan gelen bilgiler. Zaten bugün sonuçlara bakarak netleştireceğiz. Eğer Uzer ilk 5'te hatta 10 kişilik listede olmazsa şaşırmayın..

*AKSU OLURSA GÜZEL OLMAZ

Gelelim şu ana kadar gizli tutulan gelişmeye. İşadamı Hüseyin Güzel'in milletvekilliğine Abdulkadir Aksu'nun isteğiyle aday olduğunu duyuyoruz.. Ve büyük ihtimalli daha önce de yazdığım gibi ilk 5 sıralamasında yeri garanti gibi gözüküyordu. Güzel'e rakip olarak Mehmet Tahmazoğlu ve Mehmet Erdoğan gösteriliyordu. Şimdi durum değişiyor tabii.. Eğer Abdulkadir Aksu, tabii son anda Başbakan kararını değiştirmezse Gaziantep'ten birinci sırada aday gösterilecek ve böylece Hüseyin Güzel 10 kişilik liste dışında kalacak.. Bekleyip görelim, şunun şurasında ne kaldı ki...

*ERUSLU İLK 5'TE KİMLER İÇİN BASTIRIYOR ?

Fatma Şahi'in garanti olduğu milletvekillerinden, ilk 5 için Mehmet Sarı ve Mahmut Durdu'nun konumu teşkilatın düşüncesiyle şekillenebilir. Ama yine aldığım duyumlar, Sayın Ökkeş Eruslu'nun 3 isim için bastırdığını söylüyor. Bunlar arasında birinci sırada Mehmet Tahmazoğlu, ikincide Halil Mazıcıoğlu ve Mehmet Erdoğan yer alıyor... Başbaka'ın Gaziantep teşkilatının bu isteğine nasıl bir yanıt vereceğini bugün YKS'ya verilecek listede göreceğiz. Ama büyük ihtimalli bu üç isimden birisinin girmesine garanti gözüyle bakılıyor. Bakalım bu isim hangisi olacak ..

*CELAL DOĞAN RİSKE GİRECEK Mİ ?

Risk diyorum çünkü DYP-ANAP birleşmesine dayalı bir oluşum içinde Gaziantep'te 1. sıradan aday olacaktı. Tıpkı Mesut Yılmaz'ın Rize'deki yöntemiyle sıralamanın birincisinde, eğer meclise giderse bağımsız hale dönüşecekti.. Ama öyle gelişmeler yaşandı ki, Erkan Mumcu'nun tavrı herşeyi allak bullak etti. Bu birleşme barajı geçirecek kadar etkiliyse, şimdi dün ve bugün hesabıyla bir hamle yapamadığı takdirde DP'nin baraj sorununu da gündeme getirmeye yol açacak.. İşte bu bağlamda Celal Doğan ne yapacak ? Son konuştuğumda kafası hayli karışıktı. Bu satırları yazana kadar bir gelişme yaşanmadı. İşinin çok zor olduğunu tahmin ediyorum, çünkü başından beri ekip çalışması içinde hareket etti. Şimdi aykırı hareket etse bunu kendisine yakıştıramaz. Ancak iyi düşünüp öyle karar vermesi gerektiğini söylemeliyim..

*DOĞAN VAZGEÇERSE KIZIL İSTİYOR

Peki "Celal Doğan vazgeçerse ne olur?" diyenlere, hemen hazırda bekleyen İbrahim Kızıl'ın olabileceğini söylemeliyim. Takımının Konyaspor maçından sonra Ankara'ya karargah kuran İbrahim Kızıl'ın, ısrarla aday olmak istemesine rağmen önündeki tek engel Celal Doğa'ın oluşuydu. Her ikisi de aynı sıralamada olmayacağı için, Kızıl'ın tek istediği Doğa'ın olmaması ve kendisinin birinci sıraya geçmesiydi. Mehmet Ağar'ın yakın çevresine göre Kızıl'ın olma ihtimali zayıf. Ancak Celal Doğan olmazsa pat diye gündeme gelebilir diye düşünüyorum. Bugün ne olacağını nasıl olsa göreceğiz.

*CHP'DE KONTENJAN KİM OLACAK ?

Kontenjan için geriye sayım başladı ve bugün saat 17'de herşey netleşecek. Son olarak Sayın Yaşar Ağyüz ile konuştum ve tek kararın Deniz Baykal'a kaldığını söyledi. Özellikle Gaziantep için Baykal'ın yardımcılarının dahi bilmediği kontenjan adayının kadın olma ihtimali yüksek görülüyor. Ancak bu aday her kim olursa olsun, CHP'nin Gaziantep için fazla milletvekili çıkarma şansı Celal Doğa'ın adaylığına bağlıdır. Bazı CHP'liler bana katılmayabilir ama işin gerçeği Doğa'ın aday olması halinde, Gaziantep'te siyasi ibrelerin değişeceği gerçeğini unutmamak gerek...

*OKUR MAİLLERİ

Seçim haberleri ve yorumları nedeniyle son zamanlarda yeterince yer veremedik. Gelen mailler içerisinde yazdığımız takdirde suç unsuru oluşabilecek iddia ve ifadeler yer almaktadır. Ama bunları yazma yerine kurumlara bildiriyoruz hiç endişe etmeyin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.