1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
KENDİMİZİ KANDIRMAYALIMAslında bu Gaziantepspor için fazla bir şey yazmaya gerek yok..Geçen senenin ortasında iyi bir hava yakalanmış, taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya başlamış, yeni sezonda mevcut kadroyu koruyup, birkaç nokta transferle, ligde iddialı bir takım haline gelme fırsatı elde edilmişti..

Futbol dünyasının ruhunu bilmeyenler, benim ne söylemek istediğimi anlamazlar..Anlayanlar ise bazı nedenlerden dolayı ses çıkarmazlar..Bir takımın dengesini bozarsanız, taşları yerinden oynatırsanız, özellikle defansif zafiyet yaşatırsanız, o takımı toparlamak uzun bir süre alabilir..

Hikmet Karaman'ın haftalardır ne söylemek istediğimi gayet iyi anladığını sanıyorum..Geçen sezon kendisinden sonra başarıyı yakalamış ve taşların oturduğu defansı darmadağın edersen, veya buna göz yumarsan, o zaman olacaklara da katlanacaksın elbette..

Bu işler pazardan sebze meyve almaya benzemez..Örneklerini defalarca yazdım, bir takımın defansıyla bu kadar oynanmaz diye..Defans deyince sadece geri dörtlü anlaşılmasın diye de ekledim..

Fenerbahçe maçında gördük, kimin nerede duracağı, kimin nasıl pozisyon alacağı, kanat ataklarında kademe anlayışları, yan toplarda ön direk arka direk paylaşımları ve buna bağlı orta alandaki defansif özellikli oyuncuların taktiksel yönlü görev anlayışları..

Sayın Karaman'ın Şenol'dan stoper yaratma ısrarına saygı duyuyorum. Ama bu Şenol gözden çıkartılan Emre'den daha az randıman veriyor..Binya'nın sağbeke konulması bana göre tutmadı. İbricic ne zaman Fenerbahçe ortada geniş alan bıraktı, o zaman sahneye çıktı. Ama iyi işler yaptı..Yani bu sene asist konusunda sıkıntı yaşamayabilirizin mesajını verdi. Popov günah keçisi ilan edildi ama Karcemarkas'ın kafası da bu sayede iyice karıştırıldı..

Sosa'da sanki gitmek istiyormuş gibi mesajlar vermeye başladı..Muhammed'in de, Serdar'ın da kafaları karışık, bunları okuyabiliyorum..Nitekim dün Sapara ile takas edileceği haberi geldi..Ben Sapara'nın eksikliğini zaten haftalardır yazıyorum..Ama Sapara'nın varlığıda Gaziantepspor'un o oturmuş kadrosuyla anlam kazandığını belirtmeliyim..Serdar, Dany, Elyasa o kadronun en önemli isimleriydi. Bu işten Gaziantepspor kazançlı çıkacak giib gözüküyor ama ben burada bir soru işareti bırakmak istiyorum..

Yazıyı fazla uzatmak istemiyorum.. Diyeceğim şu ki, Fenerbahçe'nin durduğu, ortada çok geniş alan bıraktığı dönemlerde iyi işler yapar gözüken Gaziantepspor'un o görüntüleri kimseyi aldatmasın..Aykut Kocaman hastalığı görüp Baroni'yi orta sahaya yetiştirince, Gaziantepspor'un pas alışveriş ve pozisyon bulma sihiri de kayboldu..

ALLAH BİR DAHA YAŞATMASIN

Gaziantep olarak oldukça kritik günlerden geçiyoruz..Bayramın 2'nci günü Karşıyaka'ya atılan bomba, sadece şehrimizi değil tüm ülkeyi yaraladı.. O gün sosyal medyada bombayı ilk söyleyen olduktan itibaren, yaşadıklarım, şahit olduklarım ve gördüklerimin etkisinden hala kurtulmuş değilim.. Olay yerine gittikten sonra o cesetlerin çıkarılışına şahit olmam ise hafızamdan hiç silinmeyecek..

Sonrasında yaşanan gelişmeler, öfkelenen vatandaşların tepkileri, konvoylar, BDP binasını ateşe vermeler, şehit cenazesinde çıkan olaylar, Bakanların zorlukla otobüse bindirilip olay yerinden uzaklaştırılması, ertesi gün devletin katılımıyla gerçekleşen cenaze törenine insanların alınmayışı,  2-3 güne sığan üzüntü ve endişenin hızlandırılmış görüntüleri gibiydi..

15 YIL SONRASI AĞIR KAYIP VERDİRDİ

Gaziantep'te en son bomba 1997 yılının Eylül ayında Fuar alanında patlatılmıştı. 10 yaşındaki Ali Özdemir hayatını kaybetmiş, 25 kişi bu patlamada yaralanmıştı..Vasat adlı İslami örgütün gerçekleştirdiği bombalama olayını emniyet şimdi olduğu gibi kısa sürede çözmüş, Şahmerdan adlı kişinin liderliğinde Mehmet Kurt ve Burhan Kaba yakalanıp gözaltına alınmıştı. Dönemin Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü ise Hüseyin Çapkın'dı..

15 yıl sonra patlatılan bu bomba ise 9 cana mal olurken, 50'ye yakın insanımızın yaralanmasına yol açtı.. Ülke olarak terör örgütü PKK'nın acımasızlığı, gencecik askerlerimizin, polislerimizin şehit edilmesi yetmiyormuş gibi, birde sivillere ve minicik yavrulara yönelik kalleşçe bu saldırı, bir noktada milli duyguları körelmeye yüz tutmaya başlamış Gaziantep'in silkinmesine neden oldu..

UYANMA VE SİLKİNME ZAMANI

Umarım  20 Ağustos 2012 tarihi "Gaziantepliyim"diyen herkes için silkinme ve uyanma yolunun başlangıcı olur..Umarım Sivil Toplum Kuruluşları, kent adına ciddi sıkıntılar yaratma tehlikesi yaşatan bu olayın, Gaziantep'i etkilememesi için üzerlerine düşeni fazlasıyla yapar.. Özellikle odalar ve sanayi kuruluşları, sadece bu olaylarda değil, biraz da kent menfaatleri için gereken hamleyi yaparlar..

 Ve en önemlisi bu kente göç etmiş insanlar, kardeşçe, dostça, elele yaşamak için kendilerine çeki düzen verirler.. Bu sözüm hepsi için değil elbette.. Sözüm; bu kente göç ettikten sonra beraberce yaşama yerine, ayrımcılık yapmaya kalkışanlara, kentin belirli bölgelerinde gettolar oluşturanlara, mahallelerini dokunulmaz hale sokmaya çalışanlara,  insanları huzursuz edenlere, siyaseten kendilerine verilen destek ve tavizleri kötüye kullananlaradır..

TAHRİK EDİCİ SÖZLERDEN KAÇINMAK GEREKLİ

Burada hepimize ciddi görevler düşüyor..Özellikle siyasetçilerin yaptıkları konuşmalara dikkat etmesi gerekiyor..Bu kentte göç olayının ağırlık noktası elbette Kürtler..İktidar bundan oy yönüyle nemalanmak istiyor ve bunu da gerçekleştiriyor. Son seçimde BDP'nin milletvekili çıkaramayışı kürt seçmenlerin oylarını AK Partiye vermeleri olmuştur.. Bu bir politikadır ve saygı duyulmalıdır..Ayrıca bugün AK Parti'ye giden Kürt oylarının, yarın başka partiye gitmeyeceğinin garantisi de yoktur..

Benim asıl söylemek istediğim konu, kentte Türk-Kürt, hatta Alevi ayrımcılığına yol açacak söylemlerden kaçınılması olacaktır..Son olaylar gösterdi ki, Gaziantep'te ayrımcılık yapmaya kalkışan ve buna yeltenenlere karşı sessiz kalınmayacak.. Bu nedenle Öfkeyi bastırmak için sorumlu davranan ve bütünlük çağrısı yapan il yetkililerinin tam aksine, "Gaziantep'te 750 bin Kürt var" diyenler, veya "Gaziantep'in yüzde 60'ı Kürttür"şeklindeki konuşma yapanlar, bence son derece sorumsuz davranıyorlar..

Lütfen bu söylemlerden vazgeçilsin..Gaziantepli'ler kimseye ayrımcılık yapmıyor..Ama buna karşılık ayrımcılık yönünde faaliyet gösteren, o yönde mesajlar verenleri duyup gördüğünde, tepki verme yoluna gidebilir..Bu yönde provakatör'ler tahrik edebilir. Ama sorumluluk taşıyan yetkili isimlerin provakatör'lerin bile yapamayacağı tahriklere kalkışmaması gerekir diye düşünüyorum..

İYİ BİR SINAV  VERİLDİ

Şu bir gerçek ki, Gaziantep olarak dayanışma ve güç konusunda çok iyi bir sınav verilmiştir.. Birbirimizi veya birilerini suçlamalardan çok, "nasıl toparlanırız, nasıl atlatırız" düşüncesi ağır basmıştır..Vali Erdal Ata başta olmak üzere Asım Güzelbey bu olay sonrası çok iyi bir sınav vermişlerdir.. İtiraf etmeliyim ki, bu olay sonrası ilk kez Erdal Ata'nın Valilik makamının gücünü hissettim.. Soğukkanlı, itidalli, attığı her adımda, kullandığı her kelimede insanlara güven aşıladı. Süreci iyi yürüttü..Asım Güzelbey'in sorumluluğunu, olaylara ve gelişmelere yaklaşımlarını, hele hele Kent Konseyi'ndeki o muhteşem konuşmasının, başkentteki adresinde iyi okunduğu takdirde, ülkemiz adına BARIŞ adına son derece ciddi gelişmelerin startı  olması gerektiğini düşündüm..

Bu arada hemen belirtmeliyim ki, Kent Konseyi'nin "Teröre karşı Kenetlenelim"toplantısı da asla unutulmaması gereken konuşmalara sahne oldu. Kent konseyinin sorumluluk taşıyarak gerçekleştirdiği toplantıya Asım Güzelbey'in konuşması damga vurdu. MHP'li Mehmet Yıldırım'ın önemli mesajlar içerdiği konuşmasında, Konseyin ortak bildirisi Gaziantepli'lerin duygularını yansıtan nitelikteydi..Bir ekleme daha yapmalı ve TOBB'a böyle günde bizleri yalnız bırakmadığı için teşekkür etmeliyiz..

O BİR BAKAN.. AMA ÖNCE ANA...

Ya Fatma Şahin.. O nasıl bir duygudur.. O nasıl bir sorumluluktur.. O nasıl fedakarlıktır..Hepsini kısacık zamanda sadece Gaziantep'e değil tüm ülkeye göstermiştir..Annesinin vefatına bile doya doya ağlayamamıştır, kendi icadı sivil şehitlere ve minnacık yavrulara ağlamaktan.. Annesinin acısını kalbine gömmüş, taziye evinde oturacağına, görev sorumluluğunun nasıl yerine getirebileceğini dünya aleme göstermiştir.. Nasıl bir evlat, nasıl bir ana olduğunu, acıların nasıl paylaşılacağını, cenaze töreninde eliyle işaret ederek "daha çok küçük" dediği andaki gerçek yüz ifadeleri, her şeyi anlatmaya yetmiştir..

Fatma Şahin bu olay sonrası insanlara çok şey öğretmiştir.. Duyguyu analık veya evlat çerçevesinde değil, toplumsal yönüyle ortaya çıkarmış, acıyı sadece annesini kaybetmekle yaşamayıp, milletin acısına ortak olmuştur.. Böyle bir rastlantı, belki de Fatma Şahin'in gerçek kimliğini, kişiliğini ortaya çıkarması bakımından kaderdir.. Tekrar "Başımız sağolsun" diyorum..


MOBESE'NİN ÖNEMİ UMARIM DAHA İYİ ANLAŞILIR

Bombalama olayı bir kere daha göstermiştir ki,  Mobese konusunun önemi büyüktür..Uzun süredir Gaziantep'teki Mobese sisteminin yetersiz olduğunu söylüyor, yazıyor, yetkilileri uyarıyorum. Hatta gazetemiz yetkili isimlerle görüşüyor ve onların ağzından Mobese'nin 2-3 milyon liralık yatırımla tam işleve kavuşacağını kamuoyuna duyuruyor..

Karşıyaka'daki olay kısmende olsa Mobese ve çevredeki işyerlerinin kameraları sayesinde izlenebilmiştir..Yeterlimidir, bence hayır.. Karşıyaka Polis Merkezinin çevresi dahil hem korunma hemde izlenme açısından tam donanımlı olmalıdır.. Diğer merkezlerde öyle olmalıdır.. Şehre giriş çıkışlarda, kalabalık alışveriş merkezlerinde, kenar semtlerin hassas noktalarında Mobese mutlaka bulundurulmalıdır..Aynı zamanda trafik kameraları da çoğaltılmalıdır. Koskoca şehirde 3-4 bölgede trafik kamerasının faaliyette olduğunu söylemeye utanıyorum.. Umarım Sayın Vali bu konu üzerine eğilir ve en kısa zamanda Mobese için eksiklerin tamamlanmasını gerçekleştirici girişimlerde bulunur..

Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.