1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
GAZİANTEP'TE MOBESE YETERLİ Mİ

Türkiye'de en fazla göç alan illerin başında gelen Gaziantep olarak kentin tüm bölgelerinde ne kadar güvendeyiz.. Güvenliği sağlayıcı ve caydırıcı unsurlara ne kadar sahibiz.. Trafikte kuralları ihlal edenler kadar, can ve mal güvenliğini hiçe sayıp insanları mağdur edenlerin, tesbit edilip yakalandığı konusunda hangi aşamadayız..

Kısacası, bu kentte gerek asayiş olaylarının öncesinde tedbir alabilecek, müdahele edebilecek ve sonrasında zanlıları tesbit edip yakalayabilecek, gereksede trafik ihlallerini tesbit edecek mekanizma çalışıyormu ?

Yani O Mekanizma dediğimiz şey olan MOBESE'nin yeterliliği konusunda hangimizin bilgisi vardır.. Örneğin Sayın Valimizin.. Milletvekillerimizin.. Hatta Bakanımızın.. Belediye Başkanlarımızın ve kentin söz sahiplerinin..

Hangisinin Gaziantep'teki MOBESE kameralarının sayısından ve işlevinden haberi vardır.. Emniyet Müdürünü saymadım çünkü büyük bir ihtimalle Gaziantep'teki Mobese kameralarının güvenlik ve trafik konusundaki yetersizliğini biliyordur..

Yanılma payım saklı kalmak şartıyla, Sayın Süleyman Oğuz göreve geldiğinde

Gaziantep'te 167 adet il merkezinde olmak üzere Nizip ve İslâhiye ilçeleri ile birlikte toplam 204 kamera bulunuyordu.. Bunlardan kent merkezinde trafik için  sadece 2 veya 3 tanesi aktif.. Geri kalan güvenlik kameralarının ise şehrin merkezi kesimlerinde aktif olduğunu biliyorum..

BU KADAR BÜYÜME VE GÖÇE KARŞI YETERSİZ

Demem o ki; bu durum Gaziantep için yeterli gözükmemektedir.. Benzer kentler olan Antalya'da 385, Eskişehir'de ise 260 civarında kamera vardır.. Artık Metporol olarak anılan ve Türkiye'nin önemli şehri haline gelen Gaziantep'in cadde ve sokakları, gerek güvenlik açısından, gereksede trafik disiplini konusunda öyle bahsedildiği kadar güvenlikli değildir.. Oysa şehrimizdeki Mobesenin alt yapısı yeterlidir.. Ama birçok bölgede, sokakta ve caddelerde kamera dahil gerekli donanım yetersizliği vardır..

Gaziantep Valisi Sayın Erdal Ata'nın, kentimizin güvenliği bakımından ve trafik konusundaki kuralların uygulanması için caydırıcı nitelik taşıyan Mobese için gerekli inceleme ve araştırmayı yaparak, eksikler neyse tesbit edip gerçekleşmesi yolunda adım atmasını diliyoruz..Unutmayalım ki, Gaziantep büyüyor, göç alıyor..

KENTİ YÖNETENLER İLE, KENTTE YAŞAYANLAR

ARASINDAKİ BAKIŞ FARKI

Yıllardır hep denemişimdir..Bana kentle ilgili gelen şikayet telefonları çoğalmaya başlayınca "demekki işler iyi gitmiyor" derim. Azalınca, bunları başta güvenlik olmak üzere, trafik, elektrik, temizlik, ulaşım ve birçok konuda işlerin iyi gittiğine işaret kabul ederim..

Maalesef telefonlar son dönemlerde artmaya başladı.. Aslında buna bir de sosyal medyayı eklemek isterim.. Hırsızlık ve uyuşturucu başta olmak üzere ulaşım ve özellikle dolmuş şoförlerinin davranışları ve yolların bozuk oluşu şikayet ediliyor. Geçenlerde emekli vali yardımcısı çok değerli bir ağabeyimin evine son dönemlerde 2 kere hırsız girmiş.. Arayıp dert yanıyor ve "noluyor bu şehre?" diyor.. Bir başkası kenar semtlerde işsiz gençlerin uyuşturucu tacirlerin eline düştüğünü söylüyor. Ve bunlara polisin hiç birşey yapmadığını iddia ediyor.. Bir diğeri ise yine gençlerin hırsızlık şebekelerine teslim olduğuna dikkat çekiyor. Dolmuş şoförleri için gelen şikayet, zaten sınırı aşmış durumda.. Emniyet ve trafik, şoförler derneği toplantılar yapıyor ama boşuna.. Çünkü dolmuş sahipleri ne emniyeti dinliyor ne de dernekleri.. Bir okurum, dolmuş şoförlerinin Gaziantep'te yolculara yapmadığı eziyetin kalmadığını söylerken, bir diğeri ise her gün dolmuşların çarptığı çok sayıda insanın yaralandığını ama bunların duyurulmadığını iddia ediyor..Sosyal medyada ise durum daha farklı. Bir arkadaşımız İbrahimli'de gece evinin önünde silahların sıkıldığını, bir işyerinin camlarının kurşunlandığını araçların tahrip olduğunu söylüyor..

Yani demem odur ki,  Gaziantep'te işler öyle gösterildiği gibi toz pempe gitmiyor.. Ve Kenti yönetenler ile kentte yaşayanlar arasındaki görüş ve düşünce farkı giderek büyüyor..

DOĞALGAZ, KÖMÜRE TESLİM EDİLECEK Mİ ?

Geçtiğimiz kış Gaziantep'te kömür kullananlar büyük sıkıntılar yaşadı. Kömür yetersizliği, kalitesizliği, üçkağıtçıların vurgunları derken, Gaziantep'te yıllardır yaşanmayan sıkıntı bir yıla sığdırıldı.. Şu bir gerçek ki, bu kentte bir gazetecilik yapmak isteyenler, birde kömürcülük yapmak isteyenler çığ gibi çoğalıyor.. Önüne gelen gazete kuruyor, birde ara sıra dergi çıkartıp firmaları taciz edenleri unutmamak gerek tabii.. Cebine üç-beş kuruş koyan ise kömürcülük yapıyor.. Bunları ne kontrol eden var, ne denetleyen.. Yasaları uygulayan çıkmayınca, bu kişiler istedikleri gibi at oynatıyor..2 yıl önce beni bile dolandırdılar, gerisini siz düşünün.. Tabii benim gibi bu kentte binlerce insan mağdur edildi, ama yapanın yaptığı yanına kar kaldı..

Daha kışı yeni bitirdik, şimdi özellikle bazı kömürcüler piyasaya çıktı bile.. Bilbordlara reklam vererek Gaziantep'i biz ısıtacağız diyenler de sahnede.. Oysa Gaziantep artık Doğalgaz kenti.. Şehrimizi Dogalgaz'la ısınan bir şehir olmalı.. Bunun içinde başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü belirli yaptırımlara girmeli.. Örneğin kent merkezinde resmi kurumlar ve iş merkezlerine Doğalgaz zorunlu hale getirilmeli. Değirmiçem bölgesindeki binaların doğalgaza geçmeleri için çözümler üretilmeli..Yasada elbette zorlayıcı durum yok ama, kentin hava kirliliği başta olmak üzere temizliğine etki edecek unsurlarda bahse konu kurumların vatandaşa karşı sorumlulukları olması gerek..

Bilemiyorum ama galiba bu konuda da görev Gaziantep Valisine düşecek.. Önümüzdeki kış için tedbirleri şimdiden alacak bir organizasyon içine girilmesinde yarar görüyorum..

BAŞPINAR ORGANİZEYE GİDİŞ VE DÖNÜŞE ÇÖZÜM BULMAK LAZIM

Günde yaklaşık 100 bin insanın gidip döndüğü bir yer.. Dahası şehirler arası yolculukların trafik yükünü ağırlaştırdığı bir bölge..Maalesef Başpınar'a sabah giderken, akşam dönerken yaşanan trafik sıkıntısı, herkesi canından bezdirmiş durumda.. Alt geçit yapıldı soruna köklü çözüm olmadı.. Çünkü günün belirli saatlerinde inanılmaz sıkıntılar yaşanıyor..1.2.3.4 ve 5. Organizeye tek bir yoldan gidiliyor ve oradan dönülüyor. Bu konuyu acilen masaya yatırmak ve yeni projeler üretmek gerekiyor.. Örneğin hiç değilse 3. 4. ve 5. organizeye gidiş ve dönüşler için alternatif yolların üretilmesi gibi.. Özellikle Tuğayı geçtikten sonra bir yol çaresine bakılmalı.. Daha birde İbrahimli bağlantısı yol var. Şehir gösteren villları yanındaki yol yani.. Aslında burası değerlendirilebilir ve organizeye bağlanacak direkt bir yol üretilebilir..Tabii bu ilk aklıma gelen..Farklı öneriler ve alternatif yollar çıkarılabilir.. Söyleyeceğim o ki, Başpınar Organize sanayi yolu S.O.S veriyor..Sayın Bakan, Milletvekilleri OSB yetkilileri ve tabii ki, yine Vali'nin dikkatine sunuyorum..

BAYRAMLARA GELEN GRUPLAR NİYE SLOGAN ATAR ?

Hep dikkatimi çekmiştir.. Bayramlarda meydanlara gelenler yollarda niye sloganlar atar bir türlü anlamış değilim.. 1 Mayıs'ta öyle oldu, 19 Mayıs için yine öyle oldu. Bir yerden toplu halde kutlanacak meydana gelen arkadaşlar, yollarda siyasi sloganlar dahil herşeyi atıyor. Yahu arkadaşlar, siz bayram kutluyorsunuz, yollarda yürürken niye güzel marşlar veya şarkılar söylemiyor da, artık gına gelen sendikal ağzı sloganlar atıyorsunuz, inanın anlamış değilim.. Sizler yürürken söyleyecek her şarkı veya marş türü şeylere, yolda sizleri görenleri de ortak etseniz kötü mü olur.. Bu tür organizasyonları kimler yapıyorsa, onlardan ricamız artık klasikleşmiş ve hiçbir anlam ifade etmeyen., üstelik anlaşılmayan sloganlar atma yerine, sempati sağlayacak bir yöntem uygularlarsa, inanın daha çok destekçi bulacaklardır.. Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.