1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
ZAMLAR KİMİN UMURUNDA Kİ !..

Zamların peşpeşe geldiği, elektrikten sonra doğalgazın da bundan nasibini aldığı, dünyanın en pahalı benzinin kullanılmaya başlandığı ülkemizde yine de herkes halinden memnun gözüküyor.. Ehh..,madem herkes memnun, o zaman bizim şikayet etmeye hakkımız olmasa gerek..

Türkiye'de dünyanın en pahalı benzinini kullanmak, aslında uzun bir tartışma konusu..Ama kiminle tartışacağız ki..Yollara bakıyoruz son model arabalar hergeçen gün artıyor..Her gün trafiğe binlerce yeni araç katılıyor..Hemde en pahalı cinslerinden..Dikkatimi çeken, bu son model araçları kullananların çoğunluğu da kadın üstelik.. Bu araçlara sahip olanlar, bir hafta içinde benzine üç kez zam gelmiş umurunda olurmu ? Elektrik zamlanmış onu da geçin..Hele kaçak kullananların hiç umurunda değil..Olan bizim gibilere oluyor, bizde kaçak kullanmadığımız için cezamızı zaten çekiyoruz..

DOĞALGAZ KÖMÜRE MAĞLUP

Doğalgazı daha doğru dürüst kullanmaya bile başlamadık..Bu gidişle ve boşverimcilikle, mecburiyete zorlanmayışı ile daha yıllarca bu şehir kömüre talim ettirilecektir zaten.. Onun için doğalgaza Zam gelmiş umurumuzda mı? Zaten bu şehirde doğalgazı kullananlar kaç kişi ki.. Kentin en modern bölgesi İbrahimli'de bile bacalardan dumanlar yükseliyor.. Kenar semtleri söylemiyorum bile..Çünkü onların da çoğu bedava kömür kullanıyor..Kömür kaliteli mi, kaçak mı, zehirleme oranı nedir kimin umurunda ki..

Sahi kömür demişken, bu şehirde hava kirliliği nasıl ölçülüyor bileniniz varmıdır.. Hatta bu hava kirliliğini şehrimizde kaç cihazın ölçtüğünü biliyormusunuz.. Boşuna aramayın ben size söyleyeyim;  Sık sık önümüze konulan hava kirliliği raporu, sadece Ordu caddesi üzerindeki meteoroloji bahçesindeki küçük bir cihaz ile ölçülüyor..Ve o bölgedeki rapor tamamen Gaziantep'in raporu olarak sunuluyor.. Eğer son dönemlerde zahmet edip cihaz veya cihazlar alınmış ise, bu sayı artmış olabilir. Ama 1-2 asla yetmez, çünkü Gaziantep çok büyük bir şehir olmuştur..Ve böyle zaruriyet gerektiren sorunlar maalesef sümen altı ediliyor..

GAZİANTEP DIŞARDAN MÜTHİŞ GÖZÜKÜYOR

Gaziantep'te özellikle ihracaat noktasında ve sanayi kesiminde işler tıkırında gidince, dışardan şehrimiz çok güzel ve mükemmel gözüküyor..Dört gündür Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin dönem başkanlığı devir teslimi için Gaziantep ekibi olarak Çanakkale'de idik.. Oradan da Gaziantep'e müthiş övgüler yağıyor.. Asım Güzelbey'in özellikle kentin imajını değiştirmesi, kültür turizminde müthiş işler yapması her yerde söyleniyor..

Güzelbey, hele şu Unesco işini de çözürse, siz seyreyleyin o zaman Gaziantep'in pozisyonunu..Yeri gelmişken belirteyim.Bu Unesco işi gerçekleşirse, başarı Asım Güzelbey'in değil, Tüm Gaziantep'indir..Onun için yapılması gereken ne varsa başta Fatma Şahin olmak üzere tüm milletvekillerimiz ve Vali Erdal Ata'nın bu konuya ciddi olarak el atmasını bekliyoruz..Duyumlarıma göre vilayet işi biraz ağırdan alıyormuş ama inşallah haberler doğru değildir..

ASIM GÜZELBEY TÜRKİYE DIŞINDA KONUŞULUYOR

Aslında dikkatinizi çekmiyor belki, Asım Güzelbey sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok ülkesinde gözde isimler arasına girmiş durumda.. Bu kadar kısa sürede bırakın Gaziantep'i, ülkemizin iyi bir elçisi durumuna gelmiş.. Diplomatlar bile Güzelbey'in hızına yetişemiyor.. Davetler, etkinlikler, kardeş şehirler birliktelikleri, konuşmacı olarak çağırmalar, ilişkiler ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeler,Güzelbey'i tahminlerin ötesinde bir noktaya ulaştırmış.. Gelin görün ki, Gaziantep içinde bu yönüyle yeterince tanınmıyor..Daha doğrusu yaptıkları yeterince bilinmiyor.. Bunda elbette kusuru biraz da kendisinde bulmalı.. Söz Asım Güzelbey'den açılmışken, Gaziantep'te yapmış olduğu yüzlerce hizmeti ve hayata geçirdiği projeleri vatandaş olarak herkesin kayıtsız şartsız kabul ettiğini söylemeliyim.. Ancak bu güzelliklere, bazı projelerin gerçekleşmesi yolundaki gecikmeler yüzünden gölge düşüyor, bunu da bilmesini isterim..

CHP'DE ARTIK GENÇLER KONUŞMALI

Uzun süredir CHP yazmıyorum..Daha doğrusu yazmak istemiyorum.. Çünkü bu partiye kene gibi yapışanlar bir türlü elini eteğini çekmiyor.. Gençlere ve kadınlara hayat hakkı tanımıyor.. Ali Peri il başkanı oldu umutlanmıştım.. Ama o da çaresiz kaldı..Üye profili, genel merkez bakışı derken, CHP Gaziantep teşkilatlarının bu düşünce ile partiyi bir adım ileri götürebilecek düşüncede olmadığını gördüm..Onun içinde CHP yazmanın bir işe yaramadığına kanaat getirdim..Ama şimdi beni umutlandıran gelişmeler yaşanıyor..Gençler korkusuzca sahneye çıkıyor..Kadınlar artık söz sahibi olmak istiyor..Örneğin Şahinbey seçimlerinde gençlerin cesaretle göreve soyunması güzel gelişmeler.. Bu hafta CHP'yi biraz yakından takip etmek istiyorum.. Çünkü gençlerin ve kadınların partiyi sahiplenme duygusu teşkilatlara hareket getirecek..Umarım gençlerin önü tıkanmaz, partiyi yıllardır kilitleyen mekanizma işlemez hale gelecektir..

VATANDAŞIN PARK VE TRAFİK ŞİKAYETİ

Bu köşede ara sıra vatandaşın şikayetlerine yer veriyorum. Bu kez ilgimi çekti ve sizlerle paylaşıyorum..Paylaşma nedenim kavşaklardaki trafik yoğunluğuna sebep olan gelişmelerin görülmesi ve tedbirler alınmasıdır.. Maalesef şehrimizde birçok kavşaklardaki işyerlerine gelen müşteriler araçlarını rastgele yol üzerine bırakıyor. Trafik arap saçına dönüyor. Bazen kazaya sebebiyet bile veriliyor. Bu konuda trafik ekiplerinin çok fazla duyarlı olduğunu söyleyemem..Çünkü araçlar 1-2 hatta 3. sıra olmuş, oradan geçen trafik polisi durup uyarı yapmıyor. Bunlara çok kez şahit olduğum için yazıyorum..Oysa polislerimiz bu tür yollarda ve kavşaklarda rastgele park edilen araçların sahiplerine uyarı yapmış olsa, sıkıntılar kısmen de olsa azalır. İşte bunu adeta doğrulayan bir okur şikayeti..

"Sayın Özekşi. Herseyden önce Gaziantep için yaptıklarınızdan dolayı teşekkürler. Ben Kalyon kavşağında oturuyorum. Milli egemenlik Bulvarı ile Ali Nadi Ünler bulvar ikesiminde bulunan kadayıyçı E..'ye gelen arabalar yüzünden sürekli kaza riski yaşıyorum. En sonuncusunda büyük bir kaza yapıyordum. Buraya neredeyse gece saat sekizden sonra üç sıra araba park ediyor.Lütfen bu konuya el atarsanız sevinirim...

BAKAN GELİYOR DİYE SAATLER

ÖNCE ARABALARIMIZ KALDIRILDI

Sayın Ökkeş Özekşi..İçişleri Bakanımız şehrimize geliyormuş. Ben Cincık lokantasının yanında oturuyorum. Buraya belediye araçları park etmek için cep yaptı ve trafiğe engel bir durum yoktur. O gün trafik ekipleri geldi ve araçlarınızı kaldırın dedi. Niye dedik, Bakan bey buradan geçecek dedi. Bizde tamam da bakan beyin geçeceği yol zaten açık, burada park halinde duran araçlar geçişe engel değilki dedik. Ama polis kardeşimiz dinlemedi ve cep içindeki araçlarımızı kaldırdı. Hadi bizi boşverdik ama en çok üst binada oturan hasta bir amcanın evinden kaldırılıp getirilmesi ve aracını çektirilmesi zorumuza gitti. Lütfen yazın Ökkeş bey, Gaziantep'e bir bakan geldiğinde daha geçmeden 15-20 dakika yollar kesiliyor, yol üzerindeki park yerlerinden araçlar kaldırılıyor. Trafik polislerimizden daha duyarlı olmalarını istiyoruz..Saygılarımla..

Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.