1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
SEVİNDİREN SKOR  UTANDIRAN ZEMİN

Gaziantepspor için mucize ise, Sivas maçında bu gerçekleşmiştir..Bu kadar eksiğe rağmen eğer, sahadan 3 puan alarak ayrılıyorsanız, üstelik golleri sizin çabanız veya gayretinizle değil de Sivaslı oyuncuların katkılarıyla buluyorsanız, bunun adına mucize diyenlere kızılmaz..

Oysa özellikle ikinci yarıda oyuna hakim olan ve galibiyeti hakeden taraf Gaziantepspor'du..Bu baskılı oyunun karşılığında galibiyet elde ediliyorsa, bunun karşılığı o goller olmamalıydı..

Bakıyorsunuz 2 golün birisini Sivaslı oyuncu kendi kalesine atmış, diğerini ise kalecisi hayat boyu unutamayacağı anılar arasına koyacağı pozisyonda yemiş..

Buna karşılık atılması gereken pozisyonlarda özellikle Cenk, Fenerbahçeli eski Guiza'yı aratmayacak şekilde saç baş yoldurarak kaçırdıkça kaçırmış..Oysa bu oyunun hakkı ürettiğimiz pozisyonlardan gelecek gollerdeydi..

Ama futbol bu işte..Kaldı ki, maçın kırılma anı, durum 1-1 iken Sivaslı oyuncu Cerny'nin kaçırdığı gol..O gol atılsaydı belki de şimdiki kadar rahat olamazdık..

Bakımsızlık, bilgisizlik yüzünden bu sahaya ve zemine büyük emekler veren, yaşadığı dönem içinde kışın bile yemyeşil olmasını sağlayan rahmetli Ramazan Balsu'nun mezardaki kemiklerini sızlatacak duruma getirilen saha zemini için söyleyecek fazla sözümüz zaten olamaz..

Çünkü bu zemin, aslında kulübü yönetenlerin herşeye bakış açısının simgesi gibi duruyor..

Yine de buna rağmen, Gaziantepspor'lu futbolcuların ellerinden geleni yapması ve sahadan çok değerli 3 puanla ayrılması, hepimize rahat nefes aldırmıştır..

Karabük'ün galip geldiği, Ordu'nun sıçradığı ve alttaki takımların ensemize yapıştığı bir ortamda yapılan bu sıçrama, kentte takımları için endişe duyanları mutlu etmiştir..

GAZİANTEP'İ YÖNETENLER VATANDAŞI BİLİYOR MU ?

Gaziantep'te vatandaşın birebir yaşadığı sorunları, acaba kenti yönetenler yaşıyormudur.. Örneğin Vali.. Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları.. Emniyet Müdürü ve kaymakamlar..

İlk bakışta verilecek cevap; bu yöneticiler ile vatandaşlar arasında elbette fark olacağıdır..Çünkü nihayetinde kentin en üst düzey yöneticileri..Vatandaşla bir tutmak doğru bir yaklaşım olamaz tabii ki..

Ama şu olabilmeli.. Kenti yönetenler, o ilde yaşayan vatandaşların sorunlarını bilebilmeli.. Bilmesi içinde bizahiti yaşamalı..Yaşamalı ki, o vatandaşın çektiklerini daha iyi anlayabilmeli..

İşte orada galiba ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.. Bunu hep görüyorduk ama geçen hafta ilk kar yağdığında resmen yaşadık.. Şehir olarak adeta kendi kaderimize terkedildik.. Halka "ne halin varsa gör"denilecek olaylar yaşadık.. Oysa kar yağacağı ve bunun boyutları önceden biliniyordu.. Tıpkı bugünden itibaren 2-3 gün yine kar yağacağını bildiğimiz gibi..

Gönül isterdi ki, başta vali olmak üzere belediyelerimiz yağış öncesi tedbirler almalı, bunları vatandaşlara duyurabilmeliydi..

Aslında gelişmiş ülkeler ve şehirlerde bunlar yapılıyor zaten.. Ülkemizde İstanbul ve Ankara da yapıyor..Televizyonlara, radyolara ve  gazetelere önceden haber ederek vatandaşları yönlendirmeye ve bilgilendirmeye çalışıyorlar..Kar gelmeden önce de belirli bölgeleri ve ana caddeleri tuzlayarak özellikle ulaşım ve trafik sıkıntısına kısmen de olsa çözüm buluyorlar..

BELEDİYE BAŞKANLARI ELEŞTİRİLİYOR

Gaziantep bu yöntemin uygulanması bakımından şanslı bir kent.. Çünkü hem büyükşehir hemde ilçe belediyelerinin imkanları geniş. Ellerinde her dakika istedikleri gibi kullanabildikleri yerel televizyonlar var.. Kentteki yerel televizyonları sadece kendi tanıtımlarını yapmak için değil, böyle durumlarda uyarı ve yönlendirme amaçlı da kullanabilirler.. Radyoları da öyle tabii..

Ama Belediye başkanlarımız bu televizyonlara çıkıp, vatandaşın yaşadıklarının tam tersini anlatmaya kalkışırlarsa, o zaman tepki alırlar.. Nitekim geçen hafta aynen böyle olmuştur.. İnsanlar sosyal medyada, o belediye başkanlarına ve yerel televizyonlara büyük tepki göstermişlerdir.. Halkıdırlar, çünkü perişan olan çileyi çeken kendileri, ama bunları yokmuş gibi anlatan belediye başkanları ve gerçekleri göstermeyen televizyonlar..

Böyle durumlarda vatandaş kentin yetkililerinden çok şeyler bekler..Zaten bu olay bir kez daha göstermiştir ki, Gaziantep'i yönetenler bu yönde vatandaşın hislerine tercüman olamamakta, sorunlarını çözmeye yönelik konularda ilgisiz kalmaktadır..

ARA CADDE VE SOKAKLAR KENDİ HALİNE BIRAKILDI

Elbette hiç çalışmadılar demek istemiyorum özellikle belediyeleri...

Ama geçen hafta yazdığım gibi KAR yağışlarında ve sonrasında müdahale edebilecek yeterli donanıma sahip değiller..En kötüsü, strateji üretmeye yönelik deneyimli ekipmanları yok..Halkla ilişkilere hiç önem vermiyorlar. Ulaşım konusunda halk otobüsleri ve dolmuşlarla işbirliğine girmiyorlar. Daha da vahimi, onların büyük bölümünün gece saat 21 den sonra çalışmadıklarını ve vatandaşların duraklarda saatlerce beklediklerini bilmiyorlar..

Haliyle bu tür olumsuzlukların hepsi birleşince, meydana gelen kaosun üstesinden gelemiyorlar.. Araç ve gereçleri, kısıtlı sayıdaki tuzları yerinde ve zamanında kullanamıyorlar..Göstermelik olarak sadece ana arterleri temizliyorlar, gerisini kendi haline bırakıyorlar.. Bakın şu gün olmuş hala ara cadde ve sokaklara girilmemişse, ne demek istediğim çok daha iyi anlaşılacaktır..Ki bugün ve yarın ne yapılacak, kar yağışı yoğun olunca büyük bir ihtimalle insanlar yine perişan olacak..Burada hemen belirtmekte fayda görüyorum, Havaalanına giden yolcuların çoğu beni arayarak perişan olduklarını söyledi. Çünkü yollar temizlenmemişti. Ama ilginçtir, havalimanı personelinin kısıtlı imkanlarla o büyük pisti temizleyip uçakların inmesini ve kalkmasını sağlayacak çabayı göstermesi takdire değerdi..

KAR YAĞDI BÖYLE, YA DEPREMDE NE OLACAK HALİMİZ ?

Şu bir gerçek ki, geçen hafta özellikle pazar günü yaşadıklarımızdan sonra olması kaçınılmaz DEPREM aklıma geldi..Ve bu anlayışla, bu boşverimcilikle, bu duyarsızlık ve ilgisizlikle Allah göstermesin bir DEPREM'de Gaziantep'te yaşayanlar olarak va halimize demek zorundayım..Yıllardır, özellikle Van depremi sonrası haftalar boyu DEPREM ile ilgili uyarı niteliğindeki yazılarımıza rağmen, şu gün olmuş bu memlekette tek bir adım atılmamış ise, endişelerimizde haklı olduğumuzu söylemek zorundayım..

GAZİANTEP'İN İHMAL EDİLEN DİĞER SORUNU ELEKTRİK ALTYAPILARI

Sayın Fatma Şahin'in, Tedaş Müdürü Ali Akbağ'a yönelik  şehirde sağduyu sahibi insanları rahatsız eden davranışından sonra gelen KAR afetinde, ilginçtir, en az şikayet bu kurum için gelmiştir..Bunu dile getirmekle belki bazı kesimler ve Ali Akbağ'ı sevmeyenler rahatsız olmuş olsa da, biz doğruları yansıtma görevimizi sürdüreceğiz..

Bugün dahil 4 gün boyunca Kar nedeniyle yine kesintiler olabilir. Bu kaçınılmaz, çünkü şehrimizin alt yapısı maalesef yıllardır ihmal edilmiştir. Kesintilerin birinci nedeni, kabloların kopması ve trafoların patlamasından kaynaklanmaktadır..

Bence Sayın Fatma Şahin, eğer bu kente önemli bir hizmet yapmak istiyorsa, enerji alt yapısı konusuna acilen el atmalıdır.. Bu şehirde hala kablolar açıkta ise, kar yağışı veya fırtınalarda  kablolar kopuyor ve bazı bölgelerde elektrikler kesiliyorsa, yetersiz alt yapı nedeniyle trafolarda sık sık arızalar meydana geliyorsa, bunda başta Fatma Şahin olmak üzere tüm milletvekilleri, hemen kolları sıvamalı ve kabloları yeraltına alma proejisini hayata geçirmelidir..

KOSKOCA ŞEHİRDE KALORİFER KÖMÜRÜ YOK İNSANLAR DOLANDIRILIYOR, HERKES SEYREDİYOR

Şaka değil söylediklerim..Burası Gaziantep ve şu anda birçok bina kaloriferlerini yakamıyor..Çünkü kömür yok..Gelmiyormuş..Ne zaman geleceği de belirsizmiş.. Gerçekten tam traji-komik bir olay..Bir yandan ne olduğu belli olmayan kaçak mı, kalitesiz mi hala çözemediğimiz kömürlerle şehrimiz zehirleniyor. Diğer yandan kaloriferlerde yakılacak kömür bulunamıyor..Daha sahtekarlar, dolandırıcılar ayrı bir komedi..Her sene bu memlekette onlarca kömürcü vatandaşları dolandırıp kaçıyor, bir Allahın kulu yetkili denetleme yapmıyor. Kontrol altına almıyor. Kural koymuyor..İnsanlardan paralar peşin toplanıyor, sonra kömür verilmeden sırra kadem basılıyor..Geçen sene oldu bu olay, bu sene yine var..Vilayet seyirci, emniyet seyirci, belediyeler seyirci.. Ehh..Bu kadar başıboşlukta elbette sahtekarlar piyasaya çıkacak ve insanları dolandıracak.. Mahrukatçılar odası ise avazı yettiğince bağıracak, ama onu dinleyen kimse olmayacak..Fazla birşey yazmaya gerek var mı ?

 Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.