Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ

A+A-
Bu günleri gördük ya..

Bu kış ve sonrası için, artık hava yolu ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacağız.. Yeni pist tamamlandı, ILS cihazı tam kapasiteyle çalışmaya başladı. Nitekim dün manşetten verdiğimiz haberde olduğu gibi Ankara ve İstanbul'dan gece seferleri yapıldı. Gerçi gündüz bölümünde çok aşırı sis olduğu için seferler iptal edildi ve bazı uçuşlar Adana'ya yapıldı ama, o kadar yoğun sis durumunda uçaklar zaten dünyanın her yerinde inemiyor..
Geçenlerde Esenboğa'ya sis yüzünden uçak inemedi. Oysa orada ILS ve son model teknolojik cihazlar var..
Dün bu konuda çok telefon aldım. Biliyorsunuz şehrimizin havaalanıyla ilgilenen ILS cihazı başta olmak üzere tüm sorunlarda öncü görev üstlenen gazete olarak bilindiğimizden, arayan herkes "doğru mu, gerçek mi, kötü hava şartlarında artık uçaklar inecekmi? Gece uçuşları başlıyor değilmi?" gibi, biraz merak biraz da heyecan dolu sözler sarfetti..
Herkese söylediğim gibi, burada da belirtiyor ve "evet artık geceleri uçaklar inecek, kapalı havalarda da seferler iptal edilmeyecek"diyorum..
Tabii en çok merak edilen şey, ILS cihazı..
Hani taa, Necmettin Erbakan Başbakan iken gazete olarak toplu kampanya açtığımız, Başbakanlığa topyekün fakslar çektirdiğimiz ILS cihazı..
Bu cihaz çalışıyor.. Dün yanlış bilgi edinmemek için yetkilileri tekrar aradım ve "ILS hangi durumda uçakların inmesini sağlayamaz?"dedim...
Havacılık deyiminde 400 fit, bizim anlayacağımız şekilde ise yerden dikey olarak 150 metre yükseklik mesafesinde bulut olursa, yani önceki gün gibi, karayolunda bile 15 metrelik mesafeyi bile göremez hale gelindiğinde, haliyle uçaklar inemeyecek..
Onun dışındaki yağmur kar veya hafif sislerde uçaklar inecek, hiç merak etmeyin..
Bu günleri gördük ya, çok şükür demeliyiz..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.