Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

Ökkeş Özekşi

A+A-
İstasyon alanı kaç bin kişilik?

Saat 15.30 da Bezmi Özkan ile miting alanına girdiğimizde, sağımızda top sahası yönünde kurulan platformun olduğu kısım ile solumuzdaki tünel tarafı farklı bir görüntüdeydi..
Önce bir süre tam ortada kaldık ve iki tarafı kontrol etmeye başladık.. Platformun olduğu kısım kalabalık olarak fena değildi. Ortalardan tünel tarafına doğru yavaş yavaş başlayan seyreklik, ilerledikçe kendini daha da belli ediyordu.. Tabii sıcak hava insanları duvar diplerine ve ağaç gölgelerine mecbur bırakmıştı. Ama dikkatimizi çeken ilk şey organizasyonun iyi oluşuydu.. Her köşeye Tekir suyun arabaları konulmuş, bir kaç bölgeye ise şapka dağıtan bölüm... En yoğun kalabalık buralardaydı. İtiş kakış ve sonunda ya şapka yada bir şişe suya sahip olma.. Bu insanların, kömür, yağ, simit, bulgur gibi yardımlardan nasibini aldıkları ve tecrübe kazandıkları o kadar belli ki, nerede birşeyler dağıtılıyorsa hemen orada kalabalık oluşuyor, yığılmalar oluyor, ama sonunda alacaklarını alıyorlar..
Baykal'ın sözleri aklıma gelince, gazete olarak AKP'nin reklamlarından nasiplenmesek de, "bari hiç değilse suyundan faydalanalım" dedik. Görevlinin attığı suyu havada yakaladık ve böylece bu seçimde AKP'den bir bardak soğuk su içmek nasip oldu..
Bu su işi güzel fikirdi, ama böyle günde ekmek parası kazanmak isteyen şerbetçilerin halini görmenizi isterdim. Hepsi isyan ediyordu, hele birisi "daha bir tek bardak şerbet satamadım abi, sevabına sebil edeyim"derken, bitkin halde oturduğu yerden kalkamıyordu bile..

CHP mi fazlaydı AKP'mi ?

Evet gelelim AKP'nin, CHP ve MHP ile kalabalık farkına.. Burada dikkatinizi birşeye çekmek istiyorum. Dün sabah konusunda uzman bir arkadaşı görevlendirdik ve istasyon meydanının büyüklüğünü ölçtürdük. Gazeteye geldi hesap makinasını istedi, 240 x 60 dedi, çıkan 14 bin 400'ü alanın metrekaresi olarak hesapladı ve bunu da ortalama 4 ile çarpmamı istedi. Çıkan sonuç 57 bin 600 oldu.. Bize "işte İstasyon meydanının her metrekaresine 4 kişi sığdığı takdirde alacağı kalabalığın sayısı bu "dedi.
Bu durumda böyle bir rakama şimdiye kadar rahmetli Ecevit dışında kimsenin ulaştığını söylemek mümkün değil.. Çünkü alanın bazı bölümleri için metrekareye 4 kişi sığar derim ama her tarafı için bunu söylemem imkansız.. Bu dünkü AK Parti mitingi için de geçerli, önceki CHP için de.. Ayrıca dünkü mitinge, CHP'nin "İki misli "diyenlere asla katılamam.. Ama "biraz fazlaydı" demek zorundayım.. İlla da rakam istiyorsanız CHP 15-20 bin arası ise, AKP'nin de 20-23 bin arası olduğunu söyleyebilirim.. Bu CHP'nin toparlanması yönünde iyiye işaret olarak görülebilir. Daha önce yazdığım gibi MHP'nin mitiinginde de, önceki seçimlerdeki kalabalıktan daha fazlasını topladığını hatırlatmalıyım.. Demekki her iki parti de biraz daha çaba gösterirlerse, AKP'yi yakalama şansına sahipler..

Mitinge gelenler

Her zaman olduğu gibi miting sırasında ve sonrasında beni arayan ve görüşümü almak isteyenlere, güvenleri için bir kere daha teşekkür ediyorum.. Onlara söylediğim çok önemli birşey daha var, sizlere de söylemek durumundayım..
Dün istasyon meydanını baştan sonuna kadar tam üç kez dolaştım, inanın bir tane bile tanıdık iş adamı, sanayici, küçük- büyük esnaf, tüccar, memur, emekli, öğretmen ve serbest meslek sahibi kimseyi göremedim.. Bu bizler için çok dikkate değer bir durumdu.. Ama aynı görüntüleri CHP veya MHP Mitinglerinde gördüğümü söyleyemem.. Bunu düşünmek gerek..
Haa, unutmadan bunu da söylemeliyim, Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep dersine iyi çalışmış.. Bakalım ne kadar inandırıcı olacak, bunu sandıklar açılınca göreceğiz..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.