Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ

A+A-
Bu toplantı tarihe geçecek

Bir gece önce Gaziantep Kulübünün milletvekili adaylarını kantara çıkardığı toplantıya katıldık..Dün ise Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Asım Güzelbey'in belki de TARİHİ NİTELİĞE BÜRÜNECEK toplantısında gözlemde bulunduk..
Tuğcan Otel'deki Gaziantep Kulübünün düzenlediği oturumda, Saadet Partili Enver Bakırcı'nın artık herkeste sempati yaratan ama etki derecesi düşük konuşmasının ardından, MHP'li Hasan Özdemir'in milletvekilliğine iyice ısındığının belirtilerini gördük.. Genç Parti'nin herkesin merak ettiği birinci sıra adayı Cafer Sayılır'ı dinledik, ama ben dahil salondaki herkes sanırım beklediği performansı göremedi. Bunda siyasete yeni girişinin ve Gaziantep'in meselelerine yeterince vakıf olamadığının etkisi var gibiydi..
DP'li Şahap Ünlü'nün hem abilik, hem yetişmiş bir vatan evladı ve diplomatlık etkisinin arkasından agresif bir yönünü de görmüş olduk.. Sıra Yaşar Ağyüz'e geldiğinde bu siyasetçinin ülke genelindeki politika konusunda dersine çalıştığını, yerelde ise CHP'nin en bilgi donanımlı bir portresi olduğuna bir kez daha şahit olduk.. Ama aşağıda değineceğim bir örneklemeye şaşırdığımı söylemeliyim..
Fatma Şahi'in rakamlarla konuşması, yerelde olduğu kadar genelde, yukarıya doğru merdivenleri yavaş yavaş çıkmaya başladığının belgesiydi sanki.. Bunda Kadın Kolları Genel Başkanlığı gibi bu zamana kadar iktidar partilerinde, hiçbir Gaziantepli bayana nasip olmayan bir ünvan almasının getirdiği moralin rolü olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonra sorumlulukları daha da artıyor..
Birol Güngör'ün yönettiği oturumun sonlarına doğru hareketlenen oturumda, Sayın Yaşar Ağyüz'ün, benim de çok üzerinde durduğum "milletvekili adayı olacak kişilerin bakanlık yapabilecek donanıma sahip olup olmayacağı konusuna "buradaki aday arkadaşlarımın hepsi bakan olmaya layıktır, bir tek Mehmet Şimşek dışında" demesi belki alkış aldı ama bana göre son derece popülist ve yüzeysel bir yaklaşımdı..
Sayın Yaşar Ağyüz'ün bu sözüne göre Sayın Enver Bakırcı hukukçu olduğu için Adalet Bakanı, Cafer Sayılır doktor olduğu için Sağlık Bakanı, Hasan Özdemir büyük ihtimalle İçişleri Bakanı (ki MHP'de böyle değerlendiriliyor) Şahap Ünlü dış temasları çok olduğu için Dışişleri Bakanı, Fatma Şahin ise kadınlardan sorumlu Bakan, kendisi ise artık hangisini tercih ederse o makama gelecek..
Bir tek Mehmet Şimşek Bakan olamayacak nitelikte birisi..
Ehh, ne diyelim.. Bu bir siyasi tartışma.. Bazen desteksiz atmak gerekiyor. Bunları Sayın Ağyüz'den duymak beni şaşırttı, mesela bir başkasından duysam ciddiye almaz ve tek satır yazmazdım..

GÜZELBEY'İN BELGELERİ

Evet... Gelelim dünkü Asım Güzelbey'in basın toplantısına.. Celal Doğa'ın toplantısına katılıp gözlemlerimi yazdı isem, Güzelbey'inde toplantısına katılmalı ve kendime özgü bakış açısıyla değerlendirme yapmalıydım..
Birkere Celal Doğa'da gördüğüm yazar çizer takımı, gazete ve tv sahipleri, foto muhabirleri, kameramanlar ve habercilerin bütünlüğünü ve davranış biçimleri Güzelbey'inkinde farklıydı.. Sayın Güzelbey gazetecilerle şakalaşıyor, laf atıyor, onlar Güzelbey'e dokunduruyor, soru cevap faslı, şakacıktan da olsa, hakim - savcı noktalarına kadar varabiliyor.. Bu arada büyük bir rahatlık var.. Güzelbey konuşurken, gazeteciler kendi aralarında birbirlerine laf atıyor, sohbet edip şakalaşabiliyor..
Elbette dünkü toplantının en önemli konusu, Sayın Güzelbey'in, Celal Doğan ile ilgili söyleyecekleri bölümdü.. Pür dikkat dinlediğimiz Güzelbey, elinde avucunda ne varsa ortaya koydu.. Hodri meydan dedi.. Ve Celal Doğa'a inanılmaz suçlamalar getirirken, bunların belgesinin olduğunu evraklarıyla gösterdi..
Bu zamana kadar ilk kez böylesine kararlı ve kendinden emin gördüğüm Güzelbey'in, o ana kadar müthiş bir performansı vardı.. Ancak bizim gibi herkesin kafasını karıştıran bir gelişme yaşandı.. Belgeleri basına dağıttıktan sonra kendisine yöneltilen "madem bu belgeler elinizdeydi bu güne kadar niye açıklamıyordunuz"sorusuna verdiği, "Celal Doğan bana sataşmasaydı bunları açıklamazdım"şeklindeki yanıtı, bence o performansına gölge düşürdü..
Bu ifadesi, bazı gazetecilerin kendi aralarında konuşarak "tehdit mi ediyor"şeklindeki değerlendirmesine, bir digerininin "bu nasıl iş madem belediye zarara uğratılmış. ortada trilyon dolarlık bir vurgun varsa, niye bu güne kadar saklamış" tepkisi eklendi..
Evet.. Artık işin şekli değişti.. Bana göre bu karşılıklı suçlamalar büyüyecek, Güzelbey'in iddialarına ve elindeki belgelere Celal Doğan mutlaka bir açıklık getirecek.. Ki getirmek zorunda. Aksi takdirde hepsini kabullenmiş olacak.. Bekleyip görmekte yarar var..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.