1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Oğuzeli'nden güzel haberler
Oğuzeli'nden güzel haberler

Oğuzeli'nden güzel haberler

Oğuzeli Belediyesi koronavirüs sürecinde de projelerine ara vermeden devam ediyor.

A+A-

 4 bin metre uzunluğunda yapılan beton kanalını çiftçilerin hizmetine sunduklarını belirten Belediye Başkanı Sait Kılıç, Karpuzatan’a yeni bir çehre kazandırdıklarını, yeni imar yolları açtıklarını, Deliklitepe’yi de yapılan çalışmalarla dünya turizmine açmaya hazırlandıklarını söyledi. Kılıç, bu arada Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden 1 milyon kişinin atık suyunu temizleyecek, Sacır Deresi’nin temiz akmasını sağlayacak olan Atık su arıtma tesisinin hizmete gireceği günü dört gözle beklediklerini belirtti.

ŞU ANDA ÇOK SU GELİYOR

Yaptıkları 4 bin metre uzunluğunda beton kanal ile birlikte sulamada yaşanan sıkıntıların önüne geçildiğini anlatan Sait Kılıç şunları söyledi: ”Yeşildere ile Çaybaşı arasında başlayıp Oğuzeli’nin içine kadar gelen bir su kanalı.1 yıl önce başlandı. 1 Milyon 300 bin TL’ye mal oldu. Yüzde 10’unu belediye karşıladı. Bu kanal Bin dönüm araziyi sulayacak. Su çok geliyor. Bir bu kadar daha üstteki kıraç arazileri de sulayacak önemli bir proje.”

VATANDAŞ ÇOK RAHAT ETTİ

Kanalla birlikte birde arazi yolu açtıklarını söyleyen Kılıç, “Daha önce insanlar yaya olarak bile gidemezlerdi. Su kanalının kenarında arığın üst tarafından 4 km’likte bir yol açıldı, insanlar çok rahat arazilerine gidip gelebilecek. Vatandaş çok rahat etti, çünkü daha önce su az geliyordu, insanlar birbiriyle kavga ediyorlardı. Sabaha kadar insanlar su suluyordu, Şimdi gece sulamaya gerek kalmadı, gündüz sulayıp bitiriyorlar. Suyu Sacır Deresi’nden veriyoruz” diye konuştu.

KARPUZATAN’A ÇOK AĞAÇ DİKTİK

Karpuzatan’a yeni bir çehre kazandırdıklarını, çok güzel çalışmalar yaptıklarını söyleyen Sait Kılıç, “Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 1 yıl önce burayı bize devretti. Biz değişiklikler yaptık, çok fazla ağaç diktik, yeşillenmesini sağladık, mahalli özelliklere göre yeniden düzenledik. Mesire alanı hizmete girdi. Büyük bir lokanta, yüzme havuzu var, piknik alanları görmeye değer oldu. Karpuzatan eskisinden güzel oldu. Şu anda hizmette” dedi.

OĞUZELİ’NİN EN YÜKSEK TEPESİ

Yakında kültür ve turizm açısından oldukça önemli olan Deliklitepe Projesini bitireceklerini belirten Sait Kılıç, projeyle ilgili şunları dile getirdi:”İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) işbirliği ile hayata geçireceğimiz İlçemizi Turizm Cenneti haline getirecek olan ‘DelikliTepe Seyir Terası' Projemizde son aşamaya geldik. Oğuzeli’nin en yüksek tepesi Deliklitepe’de seyir terası, kadınların el emeği yöresel ürünlerini sergileyecekleri ve satış yapacakları kafeterya ve satış ofisi, binicilik ve okçuluk konseptinde bir sosyal tesisimiz olacak.”

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Bu projenin Oğuzeli’nin bir cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlayacağını belirten Kılıç, “Burada çocuklar, büyükler ata binip ok atacaklar. Kafeteryadan çayını, kahvesini içerken Havaalanı ve Barak ovasını seyredecekler. Deliklitepe’de tarihi bir kuyumuz var, buraya ismini veren Delikli bir kaya var bunları da turizme kazandırmış olacağız. Bu proje kültür ve turizm açısından ilçemiz için önemli bir kazanım olacak. İlçenin kültür ve turizm altyapısını güçlendirerek ilçemizin bir cazibe merkezi olmasına katkı sağlayacaktır.”

ARITMA ÇOK ÖNEMLİ

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı atıksu arıtma tesisiyle ilçenin daha temiz suya kavuşacağını belirten Kılıç, “Sacır deresinin üzerinde 300 bin dekar arazi sulanıyor, iki tane baraj gölümüz var dolayısıyla arıtma çok önemli. 1 milyon kişinin atık suyunu temizleyecek, Sacır Deresi’nin temiz akmasını sağlayacak olan bölgenin en büyük “İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi’ni dört gözle bekliyoruz” dedi. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.