1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Oğuzeli'nde mucize gerçekleşiyor
Oğuzeli'nde mucize gerçekleşiyor

Oğuzeli'nde mucize gerçekleşiyor

Gaziantep'in merkez Oğuzeli ilçesinde adeta mucize gerçekleşiyor.

A+A-

Belediye başkanlığına seçildiği günden bu yana yaptığı hizmetlerle seçimden önce verdiği sözlerin kat kat üzerine çıktığını belirten başkan Sait Kılıç, "3 taziye evi hedeflerken, merkezde 7, köylerde 11 tane taziye evimiz oldu. Allah yardım etti hiç aklımızda yoktu hepsi hayırsever arkadaşlarımız kendileri geldi ben yapayım diye. İlçeyi yol ağlarıyla ördük. 3 yılda 8 bin m2 kaldırım yaptık. Köylerimizde geldiğimiz günden bu yana 340 bin m2 kilit taşı döşedik. Ve en önemlisi MHP'nin tarım kentleri projesi, Ecevit'in köy kentleri projesinin benzeri olan Mobilya Kent Projesi'ni hayata geçirdiğimizde göçü tersine çevireceğiz. Allah yardım etti, yaptığımız bir çok şeye ben bile inanamıyorum" dedi.

ÇEVRE YOLUNU AÇTIK

Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'ye yaptığı hizmetlerle ilgili bilgi verdi. Oğuzeli'nde ilklere imza attığını belirten Kılıç, yol çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyledi. Alternatifli yolların yanısıra çevre yolunu açtıklarını anlatan Sait Kılıç, "Sıfırdan yollar açıyoruz. Çevre yolu ile Oğuzeli'nin girişinden giriyorsunuz çıkışından çıkıyorsunuz. Asfaltlandığında şehrin içine girmeden vatandaş istediği yere gidebilecek. Oğuzeli'ni yol ağlarıyla örüyoruz" dedi.

ATIL DURUMDAKİ 30 OKULU TAZİYE EVİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Taziye evleri sayısının her geçen gün arttığını, şuanda 7 tane merkezde taziye evi olduğunu anlatan Kılıç, " Taziye evi sayısı köylerle birlikte 18 tane oldu. 11 tane de köylerimizde var. 4 taziye evini Büyükşehir Belediyesi yaptı. Bundan sonra büyük köylerimizden başlayıp taziye evi yapmaya devam edeceğiz. Birde yoğun göç nedeniyle okulları kullanılmayan köylerimiz var, bunlar  30 civarında, bu okullar atıl vaziyette duruyor, bunları taziye evi yapmak istiyoruz. Bunların tahsisini istedik" diye konuştu.

OĞUZELİ'Nİ TEPEYE DOĞRU TAŞIMAK İSTİYORUZ

Oğuzeli'ni daha çok kıraç yerlere, tepeye doğru taşımak istediğini dile getiren Kılıç, "Bu hem görsellik, hem hava açısından iyi olacak. Buralar verimsiz arazi. Üstelik zeminde kayalık sağlam. Oğuzeli halkı herşeyin en iyisine layık. Doğalgazla tanıştı. Gazdaş'ın projesi 2018'di biz bunu çabalarımızla öne aldırdık. Bu sene yüzde 90'ı gaz alıyor. Sokaklarımız eşildi ama sokaklarıda yenileyeceğiz." dedi. 

MHP VE ECEVİT'İN PROJELERİNİN BENZERİ

Mobilya Kent Projesiyle ilgili de bilgi veren Sait Kılıç şunları dile getirdi:" 1970'li yıllardan sonra devletimizin doğru politika üretmemisnden kaynaklanan bir problem var. Biz Avrupa'ya gittiğimizde küçük küçük yerleşim yerlerine işyerleri açmışlar. Hepsini getirip büyükşehirlerin kenarına oturtturmamışlar. Bu defa şehre göç gitmiyor. Şimdi bizim bunu yapmamız lazım. Adamın çalışacak yeri varsa niye gitsin büyükşehire? Şimdi bizim yaptığımız bu proje gerçekten MHP'nin Tarım Kentleri Projesi, Ecevit'in de Köy Kentleri projesinin benzeri olan bir proje."

TÜRKİYE'DE ÖRNEK OLACAK

Bu projenin büyükşehire göçü önleyeceğini, kentlerinde trafik başta olmak üzere istihdam ve bir çok sorununu rahatlatacağını anlatan Kılıç, "Yatırımlar kenarlara yapılırsa şehirde rahatlar. Mobilya Kent Projesi Türkiye'de örnek olacak. Hem yapı yönüyle hem de sosyal yönüyle örnek olacak. Gaziantep'e fabrikaya çalışmak için giden insanlar gitmeyecekler. Gelip köyünde oturacak hatta cumartesi pazarda tarlasında çalışacak. Göçü durduracak belkide tersine çevireceğiz. 300 yakın işletme kurulacak. 5-6 bin nüfus olacak" diye konuştu.

BU HAKSIZLIK, SU PARASINI BÜYÜKŞEHİR TOPLUYOR

Büyükşehir yasasıyla bazı sıkıntılar da yaşandığını, özellikle su parasını büyükşehin almasının haksızlık olduğunu söyleyen Kılıç, "Şahinbey ve Şehitkamil' su 40-50 km öteden geliyor. Bizim suyumuz ise topraklarımızdan çıkıyor Ağpınar, Çaybaşı'ndan… Ancak su parasını büyükşehir alıyor. Bu kanunun değişmesi lazım. Bundan Ak partili belediyeler de şikayetçi. Bana gelen paranın 5 katı su parası toplanıyor. Diğer ilçelerdede aynı problem var" dedi.

SODES BAŞARISI

Taziye evleri,yol çalışmaları, kilittaşının yanısıra yaz spor okulları da açtıklarını anlatan Kılıç, "Her yaz 1500 çocuk buna katılıyor. MHP'li belediyeler arasında sadece Oğuzeli Belediyesinin SODES projesi kabul edildi" dedi.

SACIR TEMİZ AKACAK

Sacır deresinin ıslahının önemli olduğunu, projenin ikinci aşamasının bittiğini dile getiren Kılıç, "Baharda 3. aşamaya başlanacak. 1 seneye kadar arıtma tesisi bitecek. 2018'in sonuna doğru faaliyete geçeceği söyleniyor. Sacır, mevcut haliyle kıyaslanamayacak derecede temiz olacak. İleri teknoloji arıtma tesisi yapılıyor" dedi.

BENİM DE PROJEMDİ

Büyükşehir'in yaptığı biyogaz tesisi projesinin seçimden önceki projeleri arasında bulunduğunu da anlatan Kılıç, "Katı atıkların bertaraf edilmesi önemli. Bu projesi büyükşehir AB hibesiyle yapıyor. Güneş santralleri de burada kuruluyor. Bunlar önemli projeler" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BÜYÜKŞEHİR'İN GÖREVİ

3 yıldan 8 bin m2 kaldırım yaptıklarını belirten Kılıç, ilçenin her geçen gün büyüdüğünü, araç sayısının arttığını, sokakların ve caddelere araçların sığamaz olduğunu belirterek kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyledi. Kılıç, "Sacırla ana caddenin olduğu bölgede kentsel dönüşüm projemiz var. Ama Kentsel dönüşüm öncelikle büyükşehirin görevi. Bunu büyükşehire ilettim" dedi.

MAHALLE SAYIMIZ 91 OLDU

Göreve geldiklerinde 25 mahalleyken bugün 91 mahalleye çıktıklarını söyleyen Kılıç, "Bizim mahallemizin 76 tanesi köy. 58 tanede mezrası var. Mahalle sayısı 4 katına çıktı. belediyenin 27-28 aracı varken ben 22 tane araç aldım. 3 yıldan 8 bin m2 kaldırım yaptık" dedi. 

HİLAL MASA İLE DAHA KALİTELİ HİZMET

İlçenin çeşitli yerlerine kurdukları ‘Hilal Masa’ ile Oğuzeli halkının şikayet, talep ve önerilerine en hızlı şekilde çözüm üretmeye çalıştıklarını belirten Kılıç, "Vatandaşın sorunlarını daha yakından dinliyoruz. Hizmet kalitemizi arttırmak için belediye bünyemizde böyle bir çalışma yapıyoruz. Vatandaşımıza sorarak daha iyi nasıl hizmet edebilirizin peşindeyiz"şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum