Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendikaları tarafından kent genelinde eğitimde şiddet olaylarının sona ermesi için eylem düzenlendi. Başkanlar eğitimde şiddetin boyutlarının arttığını artık bir çözüm bulunması gerektiği mesajını verdi. 

VALİLİK ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Gaziantep Valiliği önünde toplanan Eğitim Bir Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Demir, ‘’ Eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet olaylarını protesto etmek; şiddeti önleyecek, failleri cezalandıracak ve mağdurlara hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılması talebiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız.  Yıllardır, kanayan bir yara hâline gelen şiddet olaylarına dikkat çekiyor, tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrımızı yıllardır yapıyoruz. Sesimize kulak verilseydi, gereken önlemler zamanında alınmış olsaydı belki de bugün başka şeyler konuşurduk” dedi. 

En çok okuma yazma bilmeyen ilçe Şahinbey En çok okuma yazma bilmeyen ilçe Şahinbey

AVAN: ÇÖZÜM BULUNMALI

İkinci eylem Türk Eğitim Sen Gaziantep Şubesi üyeleri tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlendi. Meydanda toplanan kalabalık tarafından eğitimde şiddet olayları protesto edildi. Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, eğitimde şiddetin boyutlarının arttığını artık bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI

Kentte yapılan bir başka eylem ise Eğitim-Sen, Eğitim İş, DİSK ve diğer STK’ların katılımıyla gerçekleştirildi. Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen öğretmenler ve STK temsilcileri, eğitimde yaşanan şiddet olaylarını protesto etti. Basın açıklamasında bulunan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, şiddetin boyutunun her geçen gün arttığını anlattı. Öğretmenlere yönelik politikaların sonunda bu manzaranın ortaya çıktığını söyleyen Parlakçı, Eğitimde Şiddet Yasasının bir an önce çıkarılmasını ve öğretmenleri itibarsızlaştıran politikalardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi