1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğretmenlerin not isyanı
Öğretmenlerin not isyanı

Öğretmenlerin not isyanı

Eğitim-Bir Sen Gaziantep Şubesi öğrenci ve velilerin öğretmenlere not verecek olduğu 'Performans Değerlendirme Sistemi'ni protesto etti.

A+A-

Yaptığı basın açıklamasında sistemin öğretmenleri değersizleştireceğini söyleyen Eğitim-Bir Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, aynı zamanda sistmin hukuki dayanağının olmadığını da söyledi. 

PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİNİN HUKUKİ DAYANAĞI YOK

Performans Değerlendirme Sisteminin hukuki dayanağının olmadığını savunan Ahmet Gök, ''Aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçiş süreci hariç tutulursa, 657 sayılı Kanun ve 652 sayılı KHK başta olmak üzere, eğitim çalışanlarının statülerini düzenleyen temel düzenlemelerin hiçbiri taslakta yer alan türden bir performans değerlendirmesine imkân tanımamaktadır'' dedi. 

BAKANLIK KENDİSİYLE Mİ ÇELİŞİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın pilot illerde başlattığı sistemden derhal vazgeçmesi gerektiğinin altını çizen Gök şöyle konuştu; ''Performans Değerlendirme Sisteminin, herhangi bir analizin sonucu olmadığı gibi, neye hizmet ettiği de belli değildir. Mesleğe girişte diğer kamu görevlerinden farklı olarak KPSS puanının yanında alan bilgisi sınavına ve sözlü sınava tabi tutulan, adaylık sürecinin sonunda yazılı ve sözlü bir sınava daha tabi tutulan öğretmenin, bütün bu sınav sürecinden sonra hâlâ bilgi ve beceri düzeyinin tespit edilemediğini, bu sebeple her dört yılda bir yeniden yazılı sınava ve her yıl performans puanlamasına tabi tutulması gerektiğini iddia etmek, aslında bütün bu sınav sürecinin gereksizliğini ve yersizliğini ikrar etmek anlamına gelmektedir. Bakanlığın, Performans Değerlendirme Sisteminden beklentisinin ne olduğunun belirlenmemiş olması,tutarlı ve sürdürülebilir bir değerlendirme sürecini mümkün kılmadığı gibi, görev tanımları ile hedef tanımlarının belirlenmemesi ve hedeflerle yeterlilikler arasında bir bağlantı olmaması, etkin, etkili ve denetlenebilir değerlendirme kıstaslarının ortaya konulmaması sonucunu doğurmuştur.''

BAKANLIK EĞİTİMDEKİ SORUNLARIN FATURASINI ÖĞRETMENE KESMEMELİ

Öğretmenin performasının değerlendirilmeden önce Milli Eğitim Bakanlığı'nın performasının değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Gök, ''Bakanlığın kurumsal performansı sorgulanmadan öğretmenin performansı değerlendirilemez. Eğitim sisteminin mevcut durumu ve ortaya koyduğu sonuçlar açısından öğretmenin görevini ifasının tek başına belirleyici bir ölçüt olmadığı bir sistemde, politika üreticilerin ve karar alıcıların hatalarının sonuçları nasıl değerlendirilecek? Bakanlık eğitimdeki sorunların faturasını öğretmene kesmemeli'' diye konuştu.  NARİN DEMİRCİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum