1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlerin kafası karıştı
Öğretmenlerin kafası karıştı

Öğretmenlerin kafası karıştı

Öğretmenlerin izin ve tatillerini yeniden şekillendiren yasal düzenleme kafa karıştırdı.

A+A-

 Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök, öğretmenleri rahatsız eden, şüphe ve endişeye sevk eden bir yasal düzenleme ile karşı karşıya olduklarını belirterek, “Eğer bu yasal düzenleme sadece bu yaz tatilini kapsıyorsa anlaşılabilir ama genele yayılacak bir uygulamaya dönüşecek ise kabul edilemez” derken, Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, rehberlik öğretmenlerinin, izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilmelerinin isteğe bağlı olması gerektiğini belirtti. 

VEFA GRUPLARINDA EN FAZLA GÖREV ALANLAR ÖĞRETMENLER

Milli Eğitim Bakanlığının tavsiyesi ile hazırlananan yasanın genelde tüm öğretmenleri özelde ise Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmenleri rahatsız ettiğini belirten Ahmet Gök,”Bu zorlu süreçte Vefa gruplarında en fazla görev alanlar öğretmenler ve eğitim çalışanları. Okullarımız pandeminin ilk gününden beri açık, okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız, yardımcı hizmetler sınıfı ve memur kardeşlerimiz görevlerinin başındalar ve halkımıza hizmet ediyorlar. Uzaktan Eğitimi düzgün ve sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için binlerce öğretmenimiz MEB'e müracaat ettiler ve onbinlercesi okullarına koştular. Şuan yüzbinlerce öğretmenimiz kendi imkanlarıyla çeşitli sosyal medya unsurlarını kullanarak çocuklarımıza ulaşıp uzaktan ama interaktif eğitim verme çabasındalar. Bilim Sanat Merkezlerimiz ve Meslek liselerimiz pandeminin ilk gününden beri maske üretimi, siperlik üretimi ve hatta bir kısmı solunum cihazı üretimine varıncaya kadar ülkesi ve vatanı için ne yapabilirim diye kapasitesinin üzerinde çalıştı ve çalışmaya devam ediyorlar. Hal böyle iken öğretmenleri ve eğitim çalışanlarını rencide etmek niye?” diye konuştu.

TÜM EĞİTİM CAMİASINI ÜZDÜ

‘Eğitim çalışanlarımız zaten olağanüstü bir dönemden geçtiğimizin farkındalar ve yazın eğitim öğretim vermeye öğrencilerinin evlatlarının yanında olmaya hazırlar’ diyen Gök şunları söyledi:”Angarya ve mobbinge yol açabilecek bir yasa ile karşı karşıyayız. Söz konusu düzenleme genelde tüm öğretmenlerimizin özelde de Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmenlerinin izinlerini, tatillerini, yöneticilerin mobbinge yol açabilecek keyfi uygulamalarına, Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmenlerinin hak kaybı ve angaryaya maruz kalmalarına gebe bırakmıştır. Örneğin; "Rehberlik Öğretmenleri tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilir. Bu durumda rehberlik öğretmenlerinin izinleri bir aydan az olamaz," şeklinde bir düzenleme yapılmış olup bu düzenleme Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmen kardeşlerimizi rencide etmiş ve üzmüştür. Tercih danışmanlığı görevi gönüllülük esasına göre yapılmalı ve ek ders ücretleri de yüzde yüz arttırımlı ödenmelidir. Tüm öğretmenlerin tatil dönemlerinde görevlendirmeleri isteğe bağlı olmalı ve görevlendirilenlere ek ders ücretleri hafta sonu ve tatil dönemlerinin de üzerinde ödenmelidir. Eğer bu yasal düzenleme sadece bu yaz tatilini kapsıyorsa anlaşılabilir ama genele yayılacak bir uygulamaya dönüşecek ise kabul edilemez. Yetkililerin buna açıklık getirmesi ve oluşmuş kafa karışıklıklarını gidermesi gerekir”dedi.

AVAN:ANGARYA VE ZORLAMA KABUL EDİLEMEZ

Türk Eğitim-Sen'in konuyla ilgili görüşlerini Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan ifade etti. Bekir Avan, rehberlik öğretmenlerine zorlamanın kabul edilemeyeceğini söyledi. Avan, "Anayasamızın 10. Maddesi “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.” der. Rehberlik öğretmenlerimizi, diğer meslektaşlarından ayırarak değerlendirmek kabul edilemez. Tabii ki tüm öğretmenlerimiz sorumluluklarının farkındadır ve her daim gereğini yapmaktadırlar. Ancak angarya ve zorlama kabul edilemez” dedi.

İSTEĞE BAĞLI OLMALI

Sendika olarak rehberlik öğretmenlerinin, izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilmelerinin isteğe bağlı olması gerektiğini belirten Avan,”Görevlendirilenlere ek ders ücretleri yüzde 100 artırımlı ödenmelidir. MEB’in ve Sayın Bakanın bu doğrultuda dile getirilen makul taleplere kayıtsız kalmayacağına inanıyorum. Türk Eğitim-Sen’in, meslektaşlarımızın bu haklı beklentilerinin tercümanı ve her düzeyde takipçisi olacağının bilinmesini istiyoruz." dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum