1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmen ataması yeterli değil
Öğretmen ataması yeterli değil

Öğretmen ataması yeterli değil

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılını değerlendirdi.

A+A-

Haziran 2020 dönemi olarak sadece 20 bin öğretmen atamasının yeterli olmadığını söyleyen Parlakçı, uzaktan eğitimin eşitsizlikleri derinleştirdiğini belirtti. Parlakçı, ayrıca Suriyeli çocukları, Türk eğitim sistemine kazandırmaya çalışan PİKTES öğretmenlerinin de mağduriyet yaşadığını gündeme getirdi.

İÇERİKLERİ DENETLENMELİ

Sendika binasında eğitim-öğretim yılını değerlendiren Ömer Parlakçı, “Uzaktan eğitim eşitsizlikleri derinleştirdi. Özellikle sınav senesinde olan öğrenciler açısından bu eşitsizlik daha yoğun yaşanmıştır. Ailesi çalışmaya devam etmek durumunda olan öğrenciler EBA TV’den sunulan dersleri takipte sıkıntı yaşadı. Anadili Türkçe olmayan öğrencilerin, göçmen ve mülteci ailelerin çocuklarının da uzaktan eğitimden eşit yararlanamadığını dile getirdi.  Parlakçı,”Uzaktan eğitimde kullanılan ders içerikleri, derslerin anlatım hızı ve kullanılan içerikler ile uzaktan eğitimden amaçlananlar arasında uyum yoktur. Uzaktan eğitimde kullanılan içeriklerin denetimi yapılmalı, uygun olmayan içerikler kullanılmamalıdır” dedi.

MESLEK LİSESİ ÖĞRETMENLERİNİN MAĞDURİYETLERİ KISMEN GİDERİLDİ

Meslek lisesi öğretmenlerinin sıkıntılarına değinen Parlakçı, “Yoğun çabalarımız ve girişimlerimiz sonucunda meslek lisesi öğretmenlerinin mağduriyeti kısmen giderilse de sorun ortadan kalkmamıştır. Ücretli öğretmenler ve usta öğreticilerin ücret kayıplarıyla ilgili mağduriyetler devam etmektedir. İdari, teknik ve diğer işleri yapan yardımcı hizmetler sınıfındaki eğitim emekçilerinin 1 Haziran 2020 tarihinden bu yana tam zamanlı çalışmaya başlaması arkadaşlarımızın sağlığını tehdit etmektedir. Bu durumda olanların günlük çalışma süreleri kısaltılmalı, dönüşümlü çalışmalarına olanak sağlanmalıdır” diye konuştu.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YETERLİ DEĞİL

Öğretmen atamalarının yetersizliğine değinen Parlakçı, “Ocak 2020 dönemi olarak 18 Mart tarihinde ataması yapılan 19 bin 921 öğretmen arkadaşımız hala göreve başlayamadı. 22 Haziran tarihinden itibaren kararnameleri atandıkları illere gönderilecek olan arkadaşlarımız, bu defa da mesleki çalışmaları istedikleri illerde değil atandıkları illerde yapmak durumunda kalacak. Öğretmenlerin mali ve özlük hakları, göreve başladıkları tarihte değil, atandıkları tarihten itibaren başlatılmalıdır. Haziran 2020 dönemi olarak sadece 20 bin öğretmen atamasının yapılması yeterli değildir” dedi.

PİKTES ÖĞRETMENLERİ MAĞDUR

Parlakçı, "Eğitim alanında çok sayıda kesim bu süreçte mağdur oldu. Bu kesimlerden biri de Suriyeli çocukları, Türk eğitim sistemine kazandırmaya çalışan PİKTES öğretmenleridir. Arkadaşlarımızın sorunlarının çözümü için MEB’in acil önlem alması gerekmektedir. Eğitim yöneticileri EBA’yı öğretmenler için bir yarışma ve rekabet alanına dönüştürmektedir. EBA’da öğretmenlere puan vermenin hukuki dayanağı yoktur. Eğitim Sen bu uygulamanın kaldırılması için üzerine düşeni yapmış, MEB’e konu ile ilgili başvuruda bulunmuştur. Yarışma yok, dayanışma var"

MESLEK LİSELERİNİN DERSLERİ YENİDEN BELİRLENDİ

Bu süreçte meslek liselerinin dersleri yeniden belirlenerek, haftalık ders çizelgesi yayınlandı. Sanat ve spor dersleri, 9. sınıfta 4 saatten 2 saate indirilerek beden eğitimi dersi, beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ve müzik grubunda seçmeli hale getirildi. Ayrıca rehberlik dersi kaldırıldı. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.