Üniversite sınavları için yoğun bir hazırlık döneminin sonuna yaklaşan öğrenciler ve aileleri için heyecan artıyor. Bu heyecan ve kontrol edilemeyen stres, öğrencilerde sınav kaygısına yol açarken, bu kaygı başarıyı olumsuz etkiliyor. Anka Hastanesi'nde Psikolog Gözde Atila, öğrencilerde yaygın olarak görülen sınav kaygısını yönetmek ve potansiyel performansı ortaya koymak için dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgi verdi.

BAŞARISIZLIĞA SÜRÜKLER

Nitelikli kütüphaneler büyüyor Nitelikli kütüphaneler büyüyor

Sınav kaygısının bir tür performans kaygısı olduğunu söyleyen Anka Hastanesi'nde Psikolog Atila, “Çocukluk çağımızdan itibaren, akademik hayatımız süresince sınavlara tabi tutuluyoruz. Sınavlar herkesin geleceğini şekillendiriyor ve hayatına yön veriyor. Bu yüzden, hayatın önemli kısmını kaplayan sınavlarda, düşünülenden daha kaygılı olunabilir. Sınav döneminde belli seviyede hissedilen kaygı işlevsel olabilir. Fakat, bu seviye aşılırsa kişiyi başarısızlığa sürükleyebilir” dedi.

KENDİNİZE GÜVENİN

Psikolog Gözde Atila, “Sınavlara iyi bir şekilde hazırlanmak, özgüveni artırır. Düzenli çalışma, sınav materyalini anlamaya yardımcı olur. Sınavlarda başarılı olmak için test tekniklerini öğrenmek önemlidir. Soruları okuma, zaman yönetimi ve yanıtları seçme konularında stratejiler geliştirmek, sınav başarısını artırır. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve yeterli uyku, sınav kaygısını azaltmaya yardımcı olur. Stres yönetimi tekniklerini öğrenmek (derin nefes alma, meditasyon, ilerlemiş kas gevşeme) sınav öncesi ve sırasında rahatlamanıza yardımcı olur. Negatif düşünce kalıplarını tanımak ve olumlu düşünce kalıpları geliştirmek sınav kaygısını azaltır. Kendinize olumlu ifadeler kullanmak ve kendi yeteneklerinize güvenmek önemlidir. Arkadaşlarınız, aileniz veya öğretmenlerinizle duygusal destek sağlamak, sınav kaygısını azaltır” diye konuştu.

Editör: Leyla Özekşi Polat