1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğrencilerden fabrika ziyareti
Öğrencilerden fabrika ziyareti

Öğrencilerden fabrika ziyareti

Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü altında açılan, konusunda Türkiye’nin ilk ve tek olma özelliği taşıyan Halı Tasarımı Programı’na yönelik bir oryantasyon programı düzenlendi.

A+A-

 Öğretim elemanları ve 2022-2023 öğretim yılında kayıt yaptıran öğrenciler, makine halısının üretim aşamalarını Şahan Halı’yı ziyaretleri esnasında yerinde inceleme imkânı buldular. Makine halısının hammaddeden ipliğe, dokumadan konfeksiyona, kalite kontrolden ambalajlamaya kadar bütün üretim süreçlerini işin uzmanlarından dinleyen öğrenciler, fabrikadaki üretim aşamalarına tanık oldular.

BAŞARILI ÇALIŞMALARA İMZA ATIN

İlk olarak 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci kabulüne başlayan Halı Tasarımı Programına, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yeni kayıt yapan öğrencilerin ürünü ve sektörü tanımaları için bir fabrika gezisi organize edildi. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından organize edilen ziyarette showroom gezisi ile başlayan teknik gezi, fabrikanın üretim ve paketleme bölümlerinin ziyaretiyle devam etti. İyi bir halı tasarımcısı olmanın yolunun halı üretiminin her aşamasını iyi bilmekten geçtiğini vurgulayan işletme sahibi Ali Şahan “Kendinizi, işinizde en iyi olmak için geliştirin. Ebatlamayı ve desinatörlüğü bilmeden, bu aşamada emek ve zaman harcamadan, iyi bir tasarımcı olunamaz. Üretim süreçlerini ve desinatörlerin çalışma mantığını kavrayan tasarımcılar, daha başarılı çalışmalara imza atarlar.” dedi. 

TEORİK BİLGİLER VERİLDİ

Halı Tasarımı Programı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nazan Avcıoğlu Kalebek ise, “Öğrencilerimize, eğitmenler olarak teorik bilgiler aktarıyoruz. Ayrıca fabrika ortamında bir halı üretim sürecini somut olarak görmek ve sorularımızın cevabını işin uzmanlarından almak, uygulama tecrübesi açısından da çok kıymetlidir. Geçen yıl da öğrencilerimizin farklı işletmeleri ziyaret etmesini sağladık. Sektöre değer katan tecrübeli tasarımcılar fakültemizi ziyaret ederek derslerimizi takviye ettiler. Bölümün kurulması aşamasında resmî girişimleri, donanım ve teçhizat konusundaki yardımları, hem de üniversite-sanayi iş birliği konusunda etkin bir köprü olan Halı İhracatçıları Birliği’ne çok teşekkür ederiz. Onların varlığı bizlere güç veriyor.” dedi.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.