1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Öğrenciler Yarıyıl Tatilini Doğru Değerlendirmeli
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Öğrenciler Yarıyıl Tatilini Doğru Değerlendirmeli

A+A-

Bir eğitim öğretim yılının yarısını tamamlamış bulunuyoruz. Öğrencilerimiz kısa da olsa tatile girmenin heyecanı içindeler. Hemen hemen tüm öğrenciler ve aileleri yarıyıl tatilinin nasıl geçeceği konusunda çeşitli fikir alışverişinde bulunuyorlar. Bu yıl 16 gün sürecek yarıyıl tatilini kimi aileler kendi planlarını çoktan yaptılar bile. 

Elbette herkesin tatile ihtiyacı vardır. Tatil yapmanın hem fiziksel hem de ruhsal olarak sayısız faydaları vardır. Stresten uzaklaşmak, sosyal aktivitelere vakit ayırmak, sevdikleriyle zaman geçirmek insanları rahatlatacak ve tatilden sonra çalışma hayatlarına daha verimli, daha istekli olarak devam edeceklerdir.

Tatilin tüm bu faydaları elbette öğrencilerimiz içinde geçerlidir. Dersler, sınavlar, denemeler, proje ve ödevler derken öğrencilerimiz yoruldu ve bir süre dinlenmeye, çeşitli aktivitelere katılmaya ihtiyaçları oldu.

Peki, yarıyıl tatilinde neler yapılmalı? Yarıyıl tatili en verimli nasıl geçer?

Bu noktada ailelere büyük bir görev düşüyor. Sağlıklı bir tatil planı hazırlamak için ebeveynler çocuklarıyla beraber bir tatil planı yapmalılardır. Aşağıda belirttiğim yollar aileler için rehber olabilir.

  • Tatil planı oluşturun
  • Sevdiklerinizle beraber zaman geçirin
  • Sosyal ve Kültürel aktivitelere çocuklarınızla beraber katılın. Sinemaya, tiyatroya gitmek vb.
  • Tatil boyunca sizin ve çocuğunuzun okuyacağı kitabı birlikte belirleyin ve okumaya başlayın.
  • Çocuğunuz ders çalışmaya devam etsin, varsa konu eksikliklerini tamamlasın.
  • Yeni yerleri gezin
  • İkinci dönemde çocuğunuzun göreceği yeni konulara çalışmasına önem verin

Sınava hazırlanan öğrenciler tatili nasıl değerlendirmeli?

Bu konuya ayrı bir parantez açmak gerekiyor. 8. ve 12. Sınıf öğrencilerimiz sene sonunda sınavlara girecek, lise ve üniversite tercihlerini yapacaklar. Dolayısıyla bu öğrencilerimiz şu an bir sınava hazırlık süreci yaşıyorlar.

    Bu öğrencilerimiz yarıyıl tatilinin büyük bir bölümünü sınava hazırlanarak geçireceklerdir. Dolayısıyla okulda geçirdiği sürenin yerini planlı bir şekilde soru çözerek geçirmelerinde fayda vardır. 16 gün boyunca konu eksiklerini tamamlamalı, soru çözüm sayılarını arttırmaları bu anlamda önemli olacaktır. Kısmen de sosyal aktivitelere katılmalarında da zihinsel olarak fayda sağlayacak, stresten uzaklaşacaklardır.

 

 

İlkokul öğrencileri tatilini nasıl geçirmeli?

    İlkokul öğrencilerimiz tatillerini olabildiğince keyifli, rahat ve huzurlu geçirmelilerdir. Aileler bu konuda sınıf öğretmenlerine danışarak tatillerinin verimli geçmesini sağlama noktasında gerekli bilgiyi almalılardır. Özellikle sınıf öğretmenlerinin vereceği önerileri kesinlikle dikkate almaları gerekmektedir.

    Tatil süresince okuma alışkanlıklarını güçlendirecek etkinlikleri yerine getirmeleri ihmal edilmemelidir. Dört İşlem Becerileri ve Çarpım Tablosu bu süre içerisinde devamlı tekrar edilmelidir. Bunun yanında günde en fazla 1 saati geçmeyecek şekilde ders çalışmasında fayda vardır. Günün kalan diğer zamanlarında ise bol bol fiziksel ve sosyal aktivitelere ailece katılmalıdır. Ara dönem, ailelerin çocuklarıyla beraber vakit geçirmek için iyi bir fırsattır.

    Tüm öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar