1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Öfke Kontrolü
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Öfke Kontrolü

A+A-

Kaygısız bir hayat sürmek imkânsızdır. Hayat boyunca karşılaştığımız her türlü olaylara karşı tepki vermemiz de olağandır. Hayat insanlara hissetmesi gereken tüm duyguları hissettirmekle görevlidir adeta. Bir gün içinde dahi; öfkelenmek, kızmak, sinirlenmek, mutlu olmak, sevinmek, hoşa gitmek, kaygılanmak, korkmak ve benzer duyguları hissetmemiz mümkündür. Bu kadar çok duygu çeşidini bir gün içinde hissetmemiz, günlük yaşamımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmemiz açısından da önemlidir çünkü duyguları dışa dengeli bir şekilde yansıtmamız son derece sağlıklı olacaktır.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum. Öfkelenmek, kızmak normal bir duygudur. Nasıl mutlu olmak normal bir duygu ise öfke ve kızgınlık da insanların var olan duyguları arasındadır. Burada vurgulanması gereken en önemli nokta, duyguları yansıtmada vereceğimiz ‘denge’dir.

Atalarımız boşuna dememiş. ‘Öfkeyle kalkan zararla oturur’ Evet… Bazen yaşanılan olumsuz durumlara karşı öyle bir tepki veriliyor ki sonu maalesef kötü oluyor.  Bu noktada insanların farkına varması gereken en önemli nokta duyguları kontrol etmesidir. Her insan duygularını kontrol etme becerisine sahip olduğunu düşünecek olursak, öfkemizi de kontrol altına alarak dengeli bir şekilde dışa yansıtmamız sağlıklı olacaktır.

Öncelikle öfke anı hissedildiğinde panik yapmadan ve sağduyulu bir şekilde öfkenin kaynağını anlamak gerekiyor. Adım adım anlatırsak;

Beni öfkelendiren olay nedir?

Sorun nedir? Sorunun kaynağını anlıyor muyum?

Ne hissediyorum?

Bu soruları öfke anında kişinin kendine yönlendirmesi soğukkanlı davranmasını sağlayacaktır. Sonuçta öfke durumu ortadan kalktığında bazı pişmanlıklar da en aza inecektir. Çevremizde çokça duyduğumuz bir cümle vardır. ‘Kusura bakma bir an çok öfkelendim ve kalbini kırdığımın farkındayım’ Bu cümlede büyük bir pişmanlık söz konusudur. Olayların bu noktaya gelmemesi için öfkeyi yansıtacağımız alan dengeli ve tamamen davranışa yönelik olmalı ve asla saldırganlık içermemelidir.

Öfkeyi doğru bir şekilde ifade etmek gerekiyor. Buradaki temek amaç öfkelendiğimizi ifade ederken saldırganlıktan uzak, asla şiddet içermeyen, kişinin kendisine ve çevresine zarar vermeyecek nitelikte olmasıdır.

Esenlikler dilerim…

    

Önceki ve Sonraki Yazılar