1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Krizden en çok etkilenen sektör

A+A-

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen törenle, Halı İhracatının Yıldızları ve 8. Makine Halısı Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlerle halı sektörünün gelişmesinde büyük katkıları ve emekleri bulunan isimlere vefa ödülleri verildi.  

Ödül töreninin açılışında konuşan Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, "Dünyada halı demek Gaziantep demek, Gaziantep demek halı demektir" dedi. Sektörün genel durumu hakkında bilgi veren Başkan Zeynal Abidin Kaplan, "Son iki yıldır sektörümüz gerek pandeminin etkisi, gerekse dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşlar ve krizlerden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Artan hammadde ve enerji fiyatları ile bir çok ülke tarafından uygulanan kısıtlamalardan dolayı ihracatımızda gözle görülür bir düşüş yaşanmaktadır" diye konuştu. 

TÜRKİYE İÇİN YENİ FIRSATLAR DOĞDU 

Ödül alan sanayicileri kutlayan Bakan Mustafa Varank, “Halı geleneksel bir sektör. Ama Gaziantepli halıcılar kendilerini güncelleyerek dünyada bir numara oldular. Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyorlar. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Ancak halı makineleri sektöründe büyük eksiğimiz var. Makine sektöründe yerlileşme ve millileşmemiz gerekiyor. Gaziantep bir sanayi kenti. Gaziantep’i desteklemeye devam edeceğiz. Enerji maliyetleri yüksek. Bu nedenle güneş enerjisine büyük önem vermeliyiz.  Çatılarda bir metrekare bile boş yer bırakmadan güneş enerjisi panelleri kurmalıyız. Tasarım yarışmasını çok önemsiyorum. Eskiden bizim sanayicilerimiz yurt dışına gittiklerinde farklı tasarımları örnek almak isterdi. Şimdi bizim tasarımlarımızı yabancılar kopyalıyorlar. Bu alanda her geçen gün daha iyi bir noktaya geliyoruz. Sergilenen tasarımları inceledim. Hepsi de orijinal son derece başarılı. Yarışmaya katılan tüm tasarımcılarımızı kutluyorum.” Diye konuştu. 

TASARIMCILAR ÖDÜL ALDI

Konuşmaların ardından Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği bünyesindeki ilk 100 ihracatçı arasına giren 27 halı ihracatçısı firma ile halı sektörüne değer katanlara ve tasarım yarışmasında dereceye girenler ödülleri Bakan Mustafa Varank tarafından verildi. Bakan Mustafa Varank, tasarım yarışmasında dereceye girenler için belirlenen para ödülünü de artırdı. Bakan Varank’ın önerisiyle para ödülü birinci olan tasarımcı için 100 bin TL olurken, ilk 5 arsına giren diğer 4 tasarımcı için de 90 bin TL olarak belirlendi. 

HALIYA DEĞER KATANLAR UNUTULMADI 

Ödül Töreninde, Gaziantep’te halı sektörünün gelişimine katkı veren ve bugüne gelmesinde büyük pay sahibi olan sektör temsilcilerine de ödül verildi. Halı sektörüne değer katanlar kategorisinde Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Merinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erdemoğlu, halı üreticileri Mehmet Beğendi ve Muzaffer Ulutaş ile halı sektörünün büyük emektarlarından Emin Helvacıkara, Abdullah Metin Bükücü ve Ramazan Gözeceylan ödüle layık görüldü.  

İŞTE İHRACATIN YILDIZI ÖDÜLÜNÜ ALAN FİRMALAR 

Yaptıkları ihracatla Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan ve ödül almaya hak kazanan firmalar: "Milat Halı, Kartal Halı, Empera Halı, Özkaplan Halı, Filoteks İç ve Dış Ticaret, Merinos Halı, Safyün Dokuma, Bade Dış Ticaret, Yasin Kaplan Halı, Grand Dış Ticaret, Dokupa Pazarlama, Öztürkler Tekstil, Art Dış Ticaret, Dost Kardeşler, Lysandra Halı, Bossan, Sipahi İç ve Dış Ticaret, Post Halı, Oscar Halı, Algan İç ve Dış Ticaret, Esma İç ve Dış Ticaret, Kaplanser, Stefany Halı, Şahan İç ve Dış Ticaret, Gümüşoğlu, Durkan Dış Ticaret, Miraç Halı." Büyük ilgi gören yarışmaya bu yıl 308 tasarımcı başvurdu. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda 20 tasarım finale kaldı. Finale kalan tasarımlar dokunarak halıya dönüştü. Dokunan 20 halı, akademisyen ve sektör temsilcilerinden oluşan karma Jüri tarafından tekrar puanlandı. Yapılan değerlendirmede Tasarım Yarışmasının birincisi Ahmet Acar oldu. Yarışmada ilk beş sırayı Ahmet Mansuroğlu, Aleyna Gücer, Aslı Koçak ve Ayşenur Mertyürek paylaştı. Finale kalan diğer 15 tasarımcıya da tasarım çalışmalarında kullanılmak üzere grafik tablet hediye edildi. HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.