1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ödül yalan değil
Ödül yalan değil

Ödül yalan değil

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı.

A+A-

 52 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında açıklama yapan Osman Toprak Gaziulaş, bisiklet kiralama sisteminin (GaziBis) toplu taşıma ile entegrasyonuna yönelik projesi ile büyük ödüle layık görüldüğünü söyledi. Toprak, “Böyle bir ödül olmadığıyla ilgili çıkan haberler doğru değil” dedi.

BÜYÜK ÖDÜL GAZİANTEP’İN

Meclis toplantısının açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, Gaziulaş, bisiklet kiralama sisteminin (GaziBis) toplu taşıma ile entegrasyonuna yönelik projesi ile büyük ödüle layık görüldüğünü söyledi. Toprak, böyle bir ödül alınmadığı ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığını belirterek, “Ödülü Büyükşehir Belediyesi adına Türkiye İsveç Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt Gaziulaş Genel Müdürü Recep Tokat’a verdi. Hem büyükelçilik hem de toplu taşımacılar birliğinin sitesinde bununla ilgili bilgiler mevcut” dedi.

CHP RET OYU VERDİ

Gündemin 46.maddesi olan Hali hazırdaki 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmasına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediye arasında düzenlenecek olan protokolü imzalamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesiyle ilgili gündem maddesine CHP’liler ret oyu verdi.  İlgili gündem maddesi teklif karar olarak oy çokluğu ile kabul edildi.

KİREÇ:CEVAP GELMEZSE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Meclis toplantısının sonunda söz alan CHP Meclis üyesi Yılmaz Kireç, soru önergelerine cevap verilmediğini gündeme getirdi. Kireç, “Bizim gerek meclis başkanlığına, gerekse idareye vermiş olduğumuz soru önergelerinin karşılığı gelmedi.  Engelsiz Yaşam Merkezi ve diğer konularla ilgili 3 tane soru önergesi verdik. Birine cevap verildi,diğer ikisine cevap verilmedi. Bunlarla ilgili bize bilgi edinme kanununa göre cevap verilmesini talep ediyoruz. 15 günlük süremiz var. Biz bir 1 ay bekleriz. Bir ayın sonunda vermezlerse bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

TOPRAK:BELKİ POSTADADIR

Osman Toprak, Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, “Dolayısıyla Büyükşehir belediyesi de bu hukuk devleti içerisinde yasaların emrettiği konularda gerekli işlemleri yapmak zorundadır. Şunu söyleyebiliriz. Hiç bir şekilde gerek meclis üyelerimizden, gerekse vatandaşlarımızdan gizleyeceğimiz, saklayacağımız veya bilgi vermeyi öteleyeceğimiz hiç bir konumuz söz konusu değildir. Böyle bir yol ve yöntem edinmiş olsaydık siz söylediniz, 3 soru önergesi verdik birine cevap verildi, diğer iki tanesine cevap verilmedi dediniz. Bu konuyla ilgili bilgi sahibi değilim, gerekli araştırmayı yapıp sizlere hemen bilgi verebilirim. Ama şunu söylemek istiyorum yasal süreci içerisinde mutlaka bilgi verilmiştir. Belki postadadır, posta gecikmeleri 15 günlük süreyi kapsamıyor. Biz gerek Anayasınn emrettiği hükümler çerçevesinde, gerekse bilgi edinme kanunu çerçevesinde kurum olarak üzerimize düşeni bundan önce nasıl yerine getirdiysek bundan sonraki süreçte de yerine getireceğiz” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.