1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Odalar fırsatçılarla ilgili geç de olsa harekete geçti
Odalar fırsatçılarla ilgili geç de olsa harekete geçti

Odalar fırsatçılarla ilgili geç de olsa harekete geçti

Ahlaksızların umurunda mı?

A+A-

Gaziantep’te oda ve borsa yöneticileri, koronavirüsün ülkemizde de görülmesinin ardından maske, gıda, kolonya gibi birçok üründe yapılan fahiş fiyatlara karşı harekete geçti. Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ve Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı bu duruma sessiz kalmayacaklarını ve disiplin mekanizmasını çalıştıracaklarını söyledi.

YILDIRIM:FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, korona virüs nedeniyle dünya ekonomisine ve ticaretinin de büyük zarar gördüğü süreci fırsat olarak kullanmak isteyenlere imkan fırsat vermeyeceklerini söyledi. 

GTO Başkanı Tuncay yıldırım, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “küresel salgın” ilan edilen COVİD-19 (koronavirüs) küresel ekonomide ve ticarette yavaşlamaya ve tedarik zincirinde bozulmalara yol açtığını hatırlatarak, bu durumu insan sağlığını hiçe sayarak, iş etiğine yakışmayacak şekilde kullanan firmalar, haksız fiyat artışları yaparak vatandaşı mağdur ettiğini kaydetti. 81 ildeki Oda ve Borsaların bu konuya duyarsız kalmayarak birlikte hareket etme kararı aldıklarını vurgulayan Yıldırım, "GaziantepTicaret Odası olarak 81 ildeki oda ve borsalarımızla birlikte ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarımızı çalıştırmaya başlıyoruz. Herkes bilmeli ki; vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız. Böylesi bir ortamda fırsatçılık yapmaya kalkarak vatandaşın mağduriyetine ve haksız rekabete sebebiyet veren firmalar için disiplin mekanizmalarımız kararlılıkla çalıştırılacaktır" dedi. 

ÜNVERDİ:FIRSATÇILARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi Oda olarak 81 ildeki oda ve borsalarla birlikte ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarını çalıştıracaklarını söyledi. Ünverdi, “Yeni tip Korona virüs (Kovid-19) ile ilgili gelişmelerin ardından bazı ürünlerin fiyatlarında görülen artışlara karşı tedbirler aldık. Herkes bilmeli ki vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız. Dünyanın felaketlerle boğuştuğu bir dönemde, birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz böylesi bir süreçte, bu tür uygulamalar milletimizde hem derin yaralar açmakta, hem de mağduriyetlere sebebiyet vermektedir. Bu sebeple konuya hassasiyetle eğilecek, fırsatçılara fırsat vermeyeceğiz. Fırsatçılara karşı gereken uygulamaları yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu konuda gerekli yasal işlemleri yapacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” diye konuştu.

AKINCI:DİSİPLİN MEKANİZMALARINI ÇALIŞTIRACAĞIZ

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, haksız fiyat artışında bulunarak vatandaşları mağdur eden firmalara kesinlikle fırsat vermeyeceklerini belirterek, 81 ildeki oda ve borsalarla birlikte bu firmaların gerekli cezaları almaları için disiplin mekanizmalarını çalıştıracaklarını ifade etti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili yaşanan bazı hadiselerin ardından bazı sektörlerde bu durumu fırsata çevirmek isteyenlerin fiyatları spekülatif noktalara kadar taşıdığının tespit edildiğini vurgulayan Akıncı, bu fırsatçılara karşı asla sessiz kalmayacaklarını söyledi.

TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Dünyanın salgınla mücadele ettiği bir dönemde daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduklarını kaydeden Akıncı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:“Vatandaşlarımızı mağdur ederek, haksız kazanç elde etmek isteyenlere taviz vermeyeceğimiz gibi en ağır şekilde cezalandırılmaları içinde mücadele edeceğiz. Gaziantep Ticaret Borsası olarak TOBB öncülüğünde 81 ilde oda ve borsalarımızla birlikte, ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyururuz. Herkes bilmeli ki; Vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız.”

SARI; SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, Koronavirüs nedeniyle haksız fiyat artışı yapan firmalar için 81 İldeki 365 Oda ve Borsa ile birlikte tedbirler alıp mücadele edeceklerini açıkladı.

Başkan Sarı yaptığı açıklamada; “Ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs ( Covid-19 ) isimli hastalık sonrasında, bazı işletmelerin söz konusu durumdan istifade ederek ticari ürünlerde haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği ve vatandaşlarımızın mağdur edildiğini belirtti.”
Başkan Sarı devam eden açıklamasında; ”Ürünlerde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı Borsamız olarak disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyururuz. Herkes bilmeli ki; vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız” dedi. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum