Önce nikah sonra düğün Önce nikah sonra düğün

Nizip İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) tarafından yapımı tamamlanan tesis, hem evsel hem de endüstriyel atık suları arıtma özelliğiyle Türkiye'nin en gelişmiş ve çevreci tesislerinden biri olarak öne çıkıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Nizip’in atık suyu 2050’ye kadar burada temizlenecek, 1 gram suyumuz boşa gitmeyecek” dedi.

37 BİN 500 M3 KAPASİTESİ VAR
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi’nin ortak yürüttüğü çalışma kapsamında gelişerek Nizip ilçesinde tamamlanan tesis, fiziksel, kimyasal ve biyolojik sistemleri entegre ederek etkin bir şekilde çalışıyor. Tesis, arıtma aşamasında atık suyun içerisindeki katı maddeleri, biyolojik olarak parçalanabilen organik maddeleri, patojenik organizmalar ile azot ve fosforu temizliyor. Günlük, 30 bin 500 metreküp evsel ve 7 bin metreküp endüstriyel olmak üzere toplamda 37 bin 500 metreküp atıksu arıtma kapasitesi bulunuyor. Nüfusu ve sanayisi hızla gelişen Nizip’te 36 dönümlük alanda hizmet veren Nizip İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 2050 yılına kadar 210 bin eşdeğer nüfusa hizmet edebilecek.

Fatma Şahin, Türkiye’nin öncü, çevreci projelerini Gaziantep’ten gelmeye devam ettiğinib elirterek, *Ülkemizin en büyük “İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi”ni paylaşmıştım geçtiğimiz günlerde. Burası da Nizip tesisimiz; Nizip’in atık suyu 2050’ye kadar burada temizlenecek, 1 gram suyumuz boşa gitmeyecek*dedi.
 

Editör: Ebru Kont