1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. O ödemeler bugün başladı
O ödemeler bugün başladı

O ödemeler bugün başladı

Corona virüs sebebiyle işvereni tarafından ücretsiz izne çıkarılıp, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan kişiler için verilecek 39.34 TL'lik nakit ücret desteği ödemeleri bugün başladı.

A+A-

Ödemeler İŞKUR tarafından ya da başvuranların direkt kendisine ödenecek. 

Koronavirüs nedeniyle işvereni tarafından ücretsiz izne çıkartılan ile işsizlik maaşı alamayanlara verilecek ücret desteği bugün ödenmeye başlıyor. 17 Nisan'da çıkan yasa ile ücretsiz izne çıkartılan, işvereni tarafından işten çıkartılıp da işsizlik ödeneği alamayanlara ücretsiz izinde oldukları ve işsiz kaldıkları süre içinde günlük 39.24 lira, aylık da 1.177 lira nakit ücret desteği ödenmesine karar verildi.

PEKİ, BU ÖDEMELER KİMLERE YAPILACAK?

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın haberine göre, İki ayrı kesimi kapsıyor. Birincisi, ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayanlara, emekli aylığı almamaları şartıyla nakit ücret desteği verilecek.

15 Mart tarihinden itibaren ücretsiz izne çıkartılanlar da bu ödemeden yararlanabilecek.

İkinci kesim ise, 15 Mart tarihinden sonra işvereni tarafından işten çıkartılan, ancak işsizlik maaşından yararlanamayanlara da yine emekli aylığı almamaları koşulu ile nakit ücret desteği verilecek.

Bu şartları taşıyanlara 8 Mayıs Cuma günü itibariyle ödenmeler başlıyor. Ödemeler, İŞKUR tarafından yapılacak.

ÖDEMELER 17 TEMMUZA'A KADAR

Tüm ödemeler de 17 Nisan tarihinden itibaren olacak. 15 Mart'ta işsiz kalan ya da ücretsiz izne ayrılanlar ödemelerini 17 Nisan tarihinden itibaren alacak.

Yani, 17 Nisan'dan, 30 Nisan'a kadar geçen 14 günlük süre için nakit desteği ödenecek. Ödemeler, 17 Nisan ile 17 Temmuz süresi içinde; işsiz ve ücretsiz izinde olunan süre boyunca ödenecek.

Her bir gün için de 39.24 lira, aylık da 1.177 lira ödenecek, ancak bu tutar üzerinden damga vergisi kesilecek. Böylece ödenecek tutar aylık 1.167.5 lira olacak.
Kimi okuyucular, 'ücretsiz izne çıkartıldım, nakit desteği için müracaat ettim dönüş alamadım' diye soruyor. Ücretsiz izne ayrılanlar nakdi ücret desteği başvurularını kendileri değil, işverenleri yapacak.
İşveren, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ücretsiz izin bildiriminde bulunacak, çalışanı 'Pandemi Ücretsiz İzin' olarak kayıt ettirecek; SGK, bu bilgileri İŞKUR'a iletecek ve ödeme İŞKUR üzerinden yapılacak.
Bu başvuruların da ücretsiz izin verildiği ayın ertesindeki ayın 3'üne kadar yapılması gerekiyor. İşveren, çalışanı mart ayında ücretsiz izne çıkartmışsa, 3 Nisan'a kadar başvuruyu yapması gerekiyor ki, çalışan nakit desteğinden yararlanabilsin.

1.177 LİRAYI NASIL ALACAKSINIZ?

İş sözleşmesi fesh edilenler içinse durum farklı. İşten çıkartılan ve prim ödeme gün sayısı açısından işsizlik ödeneği almaya hak kazanamayanlar, 1.177 liralık nakit desteğinden yararlanabilmeleri için kendilerinin İŞKUR'a başvurması gerekiyor.

Başvuruyu da İŞKUR'un internet sitesi üzerinden yapabilirler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.