1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O karar iptal edildi
O karar iptal edildi

O karar iptal edildi

Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Aslı Tezel,

A+A-

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 16.06.2017 Tarih ve 363 sayılı kararıyla onaylanarak yürürlüğe giren ve plan hiyerarşisinin en üst kademesinde yer alan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni planının uzun süren bir hukuk mücadelesinin ardından Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi'nin  kararıyla iptal edildiğini söyledi. Tezel, "Gaziantep’in geleceğini belirleyecek en üst ölçekli planın iptali şüphesiz son derece önemli bir gelişme" dedi. 

Konuyla ilgili veren Tezel, kentin geleceği için imar planlarının hayati önem taşıdığını söyledi. Tezel, "Plan, Gaziantep’te nüfusun 2040 yılında 4 milyon 450 bin olmasının beklendiğini ve bu sayıya kentte bulunan Suriyeli mültecilerin yalnızca bir kısmının dahil edildiği yönünde bir kabulden hareket ediyordu.  Oysa son yıllardaki nüfus hareketleri, TÜİK verileri ve diğer göstergeler 2040 yılında bu nüfusa ulaşılmasının mümkün olmadığını gösteriyordu. Çevre düzeni planında nüfus kabulünün olması gerekenin çok üstünde olması şehir merkezinde yoğunluğun artmasına yol açacağı gibi, meraların, tarım alanlarının da imara açılabilmesi anlamına gelmekteydi" diye konuştu.

İMAR TADİLATLARINDAN KAÇININ

Tezel, "Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin burada yapması gereken uygulama, mahkeme heyetinin iptal gerekçesini göz önünde bulundurarak gerçekçi bir nüfus projeksiyonu belirlemek (2040 yılı için en fazla 3.250.000), çevre düzeni planını ve nazım imar planlarını bu doğrultuda revize etmek, ve kararlılıkla bu planların arkasında durarak noktasal, parçacıl, arsa spekülatörlerinin talepleriyle şekillenen imar tadilatlarından kaçınmak olmalıdır.  Daha yaşanılabilir bir Gaziantep için yeşil alanların, sosyal donatıların dikkate alınarak planlanması için gösterilecek hassasiyetin önemini bir kez daha vurguluyoruz" 

TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 "Rant ve spekülasyona mahal vermeyecek; doğru, gerçekçi ve kamu yararını gözeten imar uygulamalarının en büyük destekçisi Mimarlar Odası olacaktır" diyen Tezel, "Daha yaşanılabilir bir Gaziantep için yeşil alanların, sosyal donatıların dikkate alınarak planlanması için gösterilecek hassasiyetin önemini bir kez daha vurguluyoruz. Kentimizin ve yurttaşlarımızın geleceğini kalıcı olarak etkileyecek her türlü adımın takipçisi olmayı sürdüreceğiz"' şeklinde konuştu.

VİZYON SENARYO

Çevre Düzeni Planı'nın il bazında yapılan bir plan olduğunu  ve tüm alt ölçekli imar planları çevre düzeni planına dayanarak hazırlandığını belirten Tezel, "kentin ve kentlilerin geleceğinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu plan hazırlanırken kentin geleceğine dair bir vizyon senaryosu hazırlanır ve plan bu senaryo doğrultusunda şekillendirilir.  Mimarlar Odası’nın Gaziantep’in yeni çevre düzeni planına karşı çıkmasının ve planı yargıya taşımasının sebebi de planda öne sürülen gelecek kurgusunda bulunan önemli bir yorum hatasıydı.  Yargı süreci sonunda mahkeme heyeti, bilirkişi raporu doğrultusunda endişelerimizi haklı görerek, Gaziantep’in mevcut göstergelere göre 2040 nüfusunun 3.250.000 civarında olması gerektiği, fazladan kabul edilen 1.200.000 kişilik nüfusun kentte imar alanlarında yoğunluğu  yüzde 40 oranında artıracağı, dolayısıyla çevre düzeni planında kamu yararı bulunmadığına hükmetti ve Gaziantep’in yeni çevre düzeni planı iptal edildi"

PLANIN İPTALİ NE ANLAMA GELİYOR ?

Tezel "Gaziantep’in geleceğini belirleyecek en üst ölçekli planın iptali şüphesiz son derece önemli bir gelişme. Teknik olarak bu plan yürürlüğe girdikten sonra yapılmış olan alt ölçekli planlar da dayanaksız kalmış durumdadır ve durumları değerlendirilmelidir.  Mimarlar Odası öncelikle ve acilen iptal edilen çevre düzeni planına dayanarak hazırlanan ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14.09.2018 tarih ve 538 sayılı kararıyla yürürlüğe giren 1/25.000 ölçekli il nazım imar planının uygulamasının askıya alınması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı başvuruda bulunmuştur.  Kentimizin geleceği için imar planları hayati önem taşımaktadır. Rant ve spekülasyona mahal vermeyecek; doğru, gerçekçi ve kamu yararını gözeten imar uygulamalarının en büyük destekçisi Mimarlar Odası olacaktır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.