Gaziantep’in Karkamış ilçesinde İYİ Parti Belediye Başkan adayı Mehmet Polat’ın ani bir kararla adaylıktan çekilmesi siyaset dünyasında bomba etkisi yarattı. Bu istifanın arkasında YSK'ya verilen bir dilekçenin olduğu iddia edildi. İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Mustafa Gürban, adayları Mehmet Polat’ın adaylıktan vazgeçme nedenini Büyükşehir Belediyesine çağrıldığı ve göz dağı verildiğini ileri sürdü. Gürban Twitter hesabında ”Dün bu açılışı yapan adam.. Bu sözleri söyleyen adam.. Büyükşehir Belediye’ye çağırılıp Tehdit edilmese ertesi gün adaylıktan çekilmez !!”dedi.

Ancak bir başka gelişme ise Mehmet Polat’ın istifasına sebep kaçakçılıktan dolayı Yargıtay 7. Dairesinde bir dosyası olduğu ancak bu dosyanın zaman aşımına yakın bir tarihte Gaziantep’ten geçen Cuma verilen meçhul bir dilekçe verilmesinden dolayı belediye başkanlığı seçimini kazansa bile mazbatanın kendisine verilmeyeceği ortaya çıktı. Bunu öğrenen Mehmet Polat’ın da ani bir kararla adaylıktan çekildiği iddia edildi. Böylece Mustafa Gürban’ın, Mehmet Polat’ın Büyükşehir’e çağrılıp tehdik edildiği iddiasının doğru olmadığı belirtildi.

112 Acil Çağrı Merkezi Asılsız İhbarlarla Mücadele Ediyor 112 Acil Çağrı Merkezi Asılsız İhbarlarla Mücadele Ediyor

SON DAKİKA BEKLENİLMİŞ

Yaptığımız araştırmada Yargıtay 7. Ceza Dairesinde görülen dava dosyasını iyi takip eden birisi tarafından Yüksek seçim Kuruluna verdiği bir dilekçe sonucu Mehmet Polat’ın adaylık dumunu sıkıntıya girdi. Bu dilekçe sonrası Mehmet Polat’ın Nizip asliye  ceza Mahkemesi‘nden kaçakçılıktan dolayı almış olduğu cezanın Yargıtay yedinci Ceza Dairesi’nde görüldüğü ancak zaman aşımına yakın olduğu öğrenildi.  Tam bu aşamada Mehmet Polat için 1 Mart 2024 Cuma günü saat 16.15 de Yüksek Seçim kuruluna dilekçe verildiği ve bunun üzerine YSK’nın Mehmet Polat’a, seçimi kazandığı takdirde bu şartlarda mazbatasının verilmeyeceği bildirildi. Bunun üzerine Mehmet Polat adaylıktan çekildiğini açıkladı.

DİLEKÇEYİ CHP ADAYI MI VERDİ?

Tüm bu gelişmelerden sonra siyasi çevreler o dilekçenin CHP Karkamış Belediye Başkan adayı Mustafa Güzel tarafından verildiği iddia edildi. Bunun üzerine Mustafa Güzel Sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

Kıymetli hemşerilerim; Bugün akşam saatlerinde aldığımız bir habere göre Karkamış İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Polat’ın adaylıktan çekildiğini öğrenmiş bulunduk. Kamuoyunun şunu bilmesini isterim; Ne insan ilişkilerinde ne de siyasette “belden aşağı vurmak” asla yapmayacağımız ve kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Bildiğiniz üzere, bu tür olaylardan sonra bilgi kirliliği de başını alıp gidiyor. Bunun önüne özellikle “sosyal medya” sayesinde geçmek mümkün değil. Karkamış’ta yaşamamıza rağmen henüz biz bile konuyu detaylarıyla bilemezken, Gaziantep’te bazı sosyal medya hesaplarının hedef gösterir şekilde tanımlamalarını ve hedef saptırmalarını kınıyorum. Şu bilinmelidir ki, tüm adaylar bizim için değerli ve kıymetlidir. Aday sayısı ne kadar fazla olursa bu Karkamış’ın demokrasisi için kazançtır. Herhangi bir adayın çekilmesinden ya da rencide edilmesinden beslenmek bizim fıtratımızda yoktur. Kimse, kötü emellerine bizi alet etmesin! Adaylıktan çekilen kardeşimizin de yeniden aday olabilmesi için bir yol/yöntem varsa bu konuda da her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini isterim. 31 Mart seçimlerinde ilçemizde yaşanan demokrasi yarışında hiçbir partinin iç işlerine karışmadık. Bize ithaf edilen çirkin benzetmeleri kabul etmiyoruz. Yüksek seçim kurulunun vermiş olduğu karar onları bağlar. Bizim herhangi bir itirazımız söz konusu değil, biz kendi işimize bakıyoruz. Başka partilerin içişleri bizi ilgilendirmez. Partimizin gücünü göstermek için son dakikaya kadar sahada çalışmamız devam edecektir"  Saygılarımla…

MEHMET POLAT İSTİFA ETSE BİLE ADAYLIĞI DEVAM EDECEK 
Öte yandan Mehmet Polat’ın İYİ Parti Karkamış Belediye Başkanlığı adaylığından çekilmesinin hukuki yönden geçerliliğinin olmadığı anlaşıldı. Çünkü adaylıklar kesinleştiği için Mehmet Polat’ın bu istifası adaylıktan düşmesini sağlamıyor. Aynı şekilde İYİ Parti’nin meclis üyeleri de aday olarak seçime girecek. Eğer Mehmet Polat adaylıklar kesinleşmeden önce adaylıktan çekilmiş olsaydı bu geçerli olacaktı.

Yani bu durumda İYİ parti seçimlerde adaysız kalmamış oluyor.