Av. Aykut Başderici, ağır hasarlıdan az hasarlı olarak düzeltilen binalara ilişkin maddi-manevi tazminat istemli davanın kabul edildiğini belirterek, “Ağır hasarlı diye binaya kiracı 3 ay giremedi. Ev sahibi kira bedelini alamadı. Bunun bir de manevi yönü var” dedi.


GEREKLİ ÖZEN GÖSTERİLMEDİ 

İyi Hekimlik Grubu kazandı İyi Hekimlik Grubu kazandı

Başderici, 6 Şubat 2023 depremi sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan hasar tespit incelemelerinde denetim yapan kişilerin tecrübesizliği ya da gerekli özeni göstermeden tespitler yapması sonucunda birçok az hasarlı bile sayılmayacak binaya ağır hasarlı şeklinde raporlar tanzim edildiğini söyledi.

3 AY EVİNE GİREMEDİ

Hatalı şekilde hasar tespiti verilen bir binayla ilgili dava açtıklarını belirten Başderici, “Müvekkil lehine açtıkları davada hatalı bir şekilde Ağır Hasarlı olarak tespit edilen binaya müvekkilin kiracısının 3 ay girememesi ve kira bedelini alamaması sebebiyle maddi tazminat, ayrıca binasının yıkılacağı korku ve endişesi sebebiyle manevi tazminat olarak açmış olduğumuz davanın kabulüne karar verildi. Gaziantep 3.İdare Mahkemesi gerekçesinde hasar raporlarının yanlış tespiti ile müvekkili uğradığı maddi zarar arasında illiyet bağının bulunması ve müvekkilin mal varlığının kaybı duygusu ile sıkıntı ve üzüntü yaşayacağının kabulünün gerektiği sebeplerini belirtti” diye konuştu.