Gaziantep’te üretici birlikleri tarafından açıklanan kurbanlık fiyatları tartışılmaya devam ediyor. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 240-250 TL olarak açıklanan kurbanlık fiyatlarını yüksek bulup duruma müdahale edeceğini açıklarken, Gaziantep Damızlık Keçi Koyun Üreticileri Birliği Başkanı Osman Türkman, fiyatların yüksek olmadığını, Türkiye’de en düşük kurbanlık fiyatlarının Gaziantep’te açıklandığını öne sürdü. Şimdi gözler Tahmazoğlu’nun il dışından hayvan getirip getirmeyeceğine çevrildi.


Osman Türkman, kurbanlık fiyatlarıyla ilgili tepkiler üzerine açıklama yaptı. Her yıl bu zamanlar birlikler tarafından kurbanlık fiyatlarının açıklandığını, bunun da birliklerin yasal hakkı olduğunu belirten Osman Türkman, şu anda Türkiye’nin en ucuz kurbanlık  fiyatı açıklayan ili olduğumuzu söyledi. Türkman, “Adana’da küçükbaş koyun 270, İstanbul’da büyükbaş 280-340, Denizli’de koyun koç-toklu fiyatı 320-350, dişi koyun 250-280, Osmaniye’de koyun 270, Isparta’da toklu 300, dişi koyun 250-270, Edirne’de koyun koç 270, Antalya’da toklu koç 330-350, Burdur’da toklu koç 300-350, Şanlıurfa’da hallik 250, tosun 260 TL.” dedi.

TAHMAZOĞLU BAŞKANI SEVERİZ

Şu anda pazarda küçükbaş hayvanın 190 lira civarında olduğunu belirten Türkman, “Ancak bu kesime gelmiş kasaplık hayvan. Kurbanlık 200-215 lira arasında. Tahmazoğlu başkanı severiz. Tarıma hayvancılığa çok büyük desteği var. O kendisinin bakışıdır ama burada bir maliyet var. O maliyeti gözönünde bulundurmak gerekir. Üretici maliyetin altında satarsa bu işi devam ettiremez. Geçtiğimiz yıl kurbanlık fiyatları 120 lira civarındaydı, daha sonra 150 liralara kadar çıktı. Her şeye zam geldi, geçen sene asgari ücret 8 bin 500 liraydı, bu yıl 17 bin lira” diye konuştu.

KİM AÇIKLAYACAKTI?

Birliğin kurbanlık fiyatlarını açıklamasından daha doğal bir şey olmadığını dile getiren Türkman şöyle devam etti:”Birlikler kurbanlık fiyatlarını her yıl açıklıyor. Bu bizim yasal hakkımız. Birlikler açıklamayacakta kim açıklayacak, lastikçiler odası mı açıklayacak? Devletimiz açıklamayın derse açıklamayız. Her yıl bu fiyatlar bu zamanlarda açıklanıyor. Bizim birilerine köşeyi döndürmek veya batırmak gibi bir düşüncemiz yok.”

GÖZLER TAHMAZOĞLU’NDA 

Kalkınmaya destek için yol haritası Kalkınmaya destek için yol haritası

Gaziantep’te üretici birlikleri tarafından açıklanan Kurban fiyatlarına Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tepki göstermiş ve “Piyasada canlı hayvan fiyatları 180-190 TL. Birliklerin Kurban Bayramı öncesi fiyatları 240-250 TL olarak açıklaması spekülatif bir harekettir. Ticaret ve Tarım İl Müdürlükleri ile fahiş fiyata müsaade etmeyeceğiz, gerekirse il dışından hayvan getirerek pazar yerlerimizde satışını yapıp, vatandaşlarımızın uygun şartlarda ete ulaşımını biz sağlayacağız’’ demişti.  Şimdi gözler Tahmazoğlu’nun il dışından hayvan getirip getirmeyeceğine çevrildi. Meral KINACILAR ERBEKTE