Güzelbey'den nohut dürümlü eleştiri Güzelbey'den nohut dürümlü eleştiri

Sarı, “İlçemizin Evsel ve Sanayi atıklarını söz verdiğimiz gibi tertemiz yaptık. Bölgedeki nehir ve sulardaki canlıların yaşamını tehdit etmeyen, ekosistemi koruyan, suyu doğaya zarar vermeyecek kalitede getirerek deşarj eden Nizip İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2050 yılına kadar hizmet verecek” dedi. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) tarafından Nizip Çayı Eylem Planı kapsamında yapımı tamamlanarak açılan hem evsel hem de endüstriyel atıksuları bünyesinde arıtma prosesine sahip tesis, atık suyun içindeki katı maddeler, biyolojik olarak parçalanabilen organik maddeler, patojenik organizmalar ile azot ve fosforu temizliyor. Yıllardır sanayi ve evsel atıkların deşarj edilmesiyle büyük bir kirliliğe maruz kalan, içindeki ve çevresindeki yaşamın büyük zarar gördüğü Nizip Çayı’nın tesis sayesinde kirlenmesinin önüne geçiliyor.

TESİS SU KAYNAKLARINI KORUYACAK

Fiziksel, kimyasal, biyolojik sistemlerin birbirine entegresi ile günde 30 bin 500 metreküp evsel ve 7 bin metreküp endüstriyel olmak üzere toplamda 37 bin 500 metreküp atık su arıtma kapasitesiyle çalışan tesis, bölgenin ekonomik gücü olan fıstık ve zeytin endüstrisinden çıkan atık suların çevre kirliliğine ve yer altı sularına yaratacağı etkiyi azaltarak kirlenme riskini en az seviyeye indiriyor.