Demir, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanına, “Nizip çayına bırakılan atıklar nedeniyle kanser vakaları artıyor, tarım arazileri zarar görüyor, yabani ve evcil hayvanlar telef oluyor” dedi.

Hayalleri gerçek kılan proje Hayalleri gerçek kılan proje

HANİ 2023 YILI BAŞINDA BİTECEKTİ?

Demir, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının yazılı cevaplaması üzerine sunduğu soru önergesinde, Nizip Çayı’na bırakılan evsel ve kimyasal atıklar nedeniyle çayın etrafında ikamet eden vatandaşların sağlık sorunları yaşadıklarını belirterek, konuyla ilgili Bakanlığın önlemlerini sordu.

Demir'in sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:"Nizip çayına bırakılan evsel atıklar ve kimyasal atıklar nedeniyle çayın etrafındaki köylerde yaşayan insanlar ciddi sağlık ve çevresel sorunlar yaşanmaktadır. Çayın etrafında yaşayan insanlar, çayın yaydığı kötü koku ve artan kanser vakaları nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu durum ayrıca tarım arazilerinin zarar görmesine, yabani ve evcil hayvanların telef olmasına neden olmaktadır. Nizip Çayı'nın ıslah edilmesi amacıyla Nizip İleri Biyolojik Ata Su Arıtma Tesisi Projesi başlatılmış, ancak projenin 2023 yılı başında tamamlanacağı vaat edilmesine rağmen henüz tamamlanmamıştır. Bu durum bölgede yaşayan vatandaşlarımızın çokça şikayetlerine konu olsa da bu soruna yönelik herhangi bir çözüm geliştirilmemiştir. Nizip Çayı'nın ıslah edilmesi, bölge halkının sağlığının korunması ve çevresel olumsuzlukların önlenmesi bağlamında ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürüyor." Haber Merkezi

Editör: Ebru Kont