1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nizip çayı için çalıştay
Nizip çayı için çalıştay

Nizip çayı için çalıştay

Nizip Çayı-Samözü Deresi ve Hancağız Barajı Su Kalitesinin İyileştirilmesi Eylem Planı için çalıştay düzenlendi.

A+A-

GASKİ Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde yapılan çalıştayda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Şehrimiz ve bölgemiz için çok önemli olan bu çalıştayı değerli görüyorum" dedi. Daha temiz bir Nizip Çayı ve Hancağız barajına yönelik düzenlenen çalıştayda, sonuç odaklı ortak çalışma yürütülmesi vurgulandı, bölgede yapılacak proje detayları istişare edildi

ACİL EYLEM PLANI

"Bugün şehrimizin, ekonomisinin ve sanayisinin büyümesiyle övünüyoruz" diyen Şahin, "Ama bize emanet olan topraklarımız ve suyumuzu korumak zorundayız. Çocuklarımızın geleceği için bizim bu emanetlere sahip çıkmamız gerek. 2014 yılında bu bölgeye gittiğimiz zaman sanayi atıkların hayatı nasıl kirlettiğini gördük. Hızlıca hareket ederek acil eylem planı kararı aldık. Maliyeti 22 milyon TL bulacak bir projeyi hızlıca hazırladık, bölgeyi kapalı alana aldık. Bölgeye Nizip ilçesinden de gelen atıkların kirlettiğini yapılan araştırmalar sonucu fark ettik. Yeterli temiz su bölgede bulunmadığından bölge yaşamı için gerekli olan önlemleri almaya başladık" şeklinde konuştu.

EMEK VERİLEN BİR İŞ

Yapılan çalışmaları anlatan Şahin, "Bu emek verilen bir işin karşılığı olduğundan bizi çok sevindirdi. Ama kısa çözümler kirlilikle mücadele için tek çözüm değil. Kirliliğin kaynağına müdahale edip çözüm üretmek gerekli. Burada hepimizin üzerine düşen büyük bir sorumluluk var. Bu çalıştayla en doğru yolu tespit edip buradan alınan sonucu yol haritası olarak kullanacağız. Hancağız Barajını kirletmeden nasıl bir çözüm bulmamız gerektiğini saptayacağız. Ben inanıyorum ki Düzbağ Projesi’ni çok kısa bir sürede bitiren, kayıp kaçağı yüzde 55’den yüzde 30’a düşüren, bir yılda yüzde 27 indirim yapan, teknolojiyi en verimli bir şekilde kullanan bu ekibe ve buradan çıkacak sonuca güveniyorum. Ayrıca Japon JİCA’yı en yararlı kullanan belediye olduk. Bütçe yönetiminde başarılı olup, projeleri dış kaynaklarla besleyebilirsek, daha nice çalışmaların altından kalkacağız” dedi.

 

GÜL: SIKINTININ ÜSTESİNDEN GELİNECEK

Vali Davut Gül de “Gaziantep gelişen sanayisi ve ekonomisi ile büyük bir ilerleme kaydetti. Fakat bu sanayileşme sonucunda büyüyen çevresel sorunlar ortaya çıkıyor. Böyle olumsuz bir tabloya baktığımızda çözüm odaklı çalışan Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar bu sıkıntının üstesinden gelecektir. Çalıştayda kim ne yapmalı hangi yolların izleneceğini en doğru şekilde bulacağınıza inancım tamdır” diye konuştu.

SÖNMEZLER BİLGİ VERDİ

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Gaziantep’in 2023 yılında ulaşması gereken nüfusun, çok kısa zamanda ulaştığına dikkati çekerek, şunları aktardı: “Nizip ilçesinde Adaklı-Salkım ve Tatlıcak bölgesini kapsayan dereden oluşan 13 kilometrelik bir alanı kapalı sisteme aldık. Organize sanayinden Hancağız Barajına kadar olan toplam 65 kilometre mesafesinin 13 kilometresinde şu anda Adaklı bölgesinde suyu kapalı ortama alarak, vatandaşın en çok şikayet ettiği bölgedeki yerleşim alanlarını rahatlattık. GASKİ olarak, nerede arıtma yapılacak, nerenin neye ihtiyacı varsa bunun üzerine çalışacağız. Bunun için hibe hazır. Su arıtma süreci çok ama çok önemli. Nizip’te daha önce yapılan arıtma tesisi kullanılamamış, tesise gelmemesi gerekenlerin gelmesiyle tesis kullanılamaz hale getirilmiş, aynı hataya düşmemek için fabrikalardan gelen atıkların farklı noktalarda arıtılarak daha sonra bizim biyolojik arıtma tesisine gelmesini öngören projeyi hayata geçireceğiz.”  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum