1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nizip caddesinden Taşlıca'ya
Nizip caddesinden Taşlıca'ya

Nizip caddesinden Taşlıca'ya

Plastik ayakkabı ve terlik sektörü modern bir sanayi sitesine kavuşuyor. Taşlıca bölgesinde oluşturulması planlanan sanayi sitesi ile ilgili Ticaret Odası ve Büyükşehir Belediyesi kolları sıvadı.

A+A-

  Şehir içerisinde muhtelif bölgelerde, Çakmak mahallesi ve Nizip caddesinde faaliyet gösteren plastik ayakkabı ve terlik sektörüne yeni bir sanayi bölgesi oluşturulması yönelik çalışmalar yapan oda, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile buluştu. 

 

GİRİŞİMDE BULUNDULAR

 

GTO 32 No.lu Ayakkabı-Terlik-Deri-Plastik Ürünleri Deri İmalat ve Ticareti Meslek Komitesi’nin ve ilgili komite meclis üyeleri olan Ömer Faruk Melekoğlu ve Haci Şeker’e sektörden gelen talep üzerine iki meclis üyesinin yoğun çalışma ve girişimleriyle yeni bir sanayi sitesi oluşturulması çalışmaları aralıksız sürüyor.  

 

HIDIROĞLU: BİR YERE TOPLANACAK

 

Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, "Şehrin muhtelif bölgeleri, Çakmak mahallesi ve Nizip caddesinde bulunan işletmeler Taşlıca bölgesinde oluşturulacak Küçük Sanayi Sitesi’ne taşınacak. Bu konudaki çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Sektörün çağdaş, günümüz şartlarına göre modern bir alanda faaliyet göstermesi hem sektörün gelişimine hem de Gaziantep ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır” dedi. 

 

İKİNCİ ÜRETİM MERKEZİ

 

Plastik ayakkabı ve terlik sektöründe Gaziantep’in İstanbul’dan sonra ikinci üretim merkezi olduğunu, sektörde yaklaşık 11 bin kişinin istihdam edildiğini, ayakkabı ihracatında Gaziantep’in payının yüzde 16-17 dolaylarında bulunduğunu vurgulayan Hıdıroğlu, “Gaziantep’in ekonomik yapılanmasında önemli bir yere sahip olan kent içerisinde ve çevresinde bulunan sektörlerin meskun alanlar dışına çıkarılması artık kaçınılmaz hale gelmiştir.  Sanayimizin en önemli sorunlardan biri de büyümek isteyen firmalardır. Küçük Sanayi Siteleri ile Organize Sanayi Bölgeleri şartlarının değişmesi nedeniyle gelişmek isteyen firmalar Organize Sanayi Bölgesinde yer alacak gücü kendilerinde göremiyorlar. Bu durum firmalarımızın ihtiyacına cevap vermiyor" diye konuştu. 

 

ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

 

Hıdıroğlu, "Bu nedenle Oda olarak, sektörlere yeni sanayi siteleri oluşturulması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu çerçevede ilk olarak Gaziantep’in ekonomik yapılanmasında önemli bir yere sahip olan Plastik ayakkabı ve terlik sektörüne sanayi sitesi oluşturulmasıyla başladık. Şehrin muhtelif bölgeleri, Çakmak mahallesi ve Nizip caddesinde bulunan işletmeler Taşlıca bölgesinde oluşturulacak Küçük Sanayi Sitesi’ne taşınacak. Bu konudaki çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Sektörün çağdaş, günümüz şartlarına göre modern bir alanda faaliyet göstermesi hem sektörün gelişimine hem de Gaziantep ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır” dedi. 

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından Çakmak Mahallesi ve Nizip caddesinde bulunan plastik ayakkabı ve terlik sektöründe faaliyet gösteren firmaların Taşlıca’daki sanayi sitesine taşınmasıyla bu bölgede kentsel dönüşüm yapılacağını belirten GTO Yönetim Kurulu Başkanı Hıdıroğlu, “ sektörde etkin olan ülkelerle yarışabilmemiz için modern, çağdaş, günümüz koşullarına uygun işletmelere sahip olmalıyız.  Kent çevresine yayılan ve gelişime açık sektörlerin belirli bölgelerde toplanması hem daha modern bir Gaziantep oluşturulmasına hem de sektörlerin çağdaş ortamda faaliyet göstermelerine imkan sağlayacaktır. Sanayimizin en önemli sorunlarından biri de büyümek isteyen firmalardır. Çevremize baktığımızda çok sayıda işletmenin yer ihtiyacının had safhada olduğunu görüyoruz. Şehircilik açısından olumsuz bir durum ortaya çıkaran küçük ve orta boy sanayi işletmelerini meskun alanlar dışında modern şehircilik ilkelerine uygun ve her türlü alt yapısı hazırlanmış alanlarda toplamak için yeni sanayi bölgeleri oluşturmalıyız. Taşlıca bölgesinde kurulacak sanayi sitesi Plastik ayakkabı ve terlik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ufkunu açacaktır” şeklinde konuştu. 

 

ŞAHİNLE BULUŞTULAR

 

 Taşlıca bölgesinde oluşturulacak yeni sanayi sitesi çalışmalarıyla ilgili Ticaret Odası  Başkanı Beyhan Hıdıroğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Güllüoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri Ömer Faruk Melekoğlu, Murat Karakaş, Kamil Tosun, meclis üyesi Haci Şeker, Gaziantep Ticaret Odası’nın öncülüğünde kurulan Taşlıca Plastik ayakkabı ve Terlik Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Fatih Altuntuğ, Yönetim Kurulu üyeleri  Mahir Bayram, Fethi Sıvakçıgil, Abdülkadir Kırbaç, Osman Gözeri, Atilla Melekoğlu, Fikret Çetintaş, Fatih Candar ve Alattin Çıtlık, GTO Genel Sekreter Vekili Figen Çeliktürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti. Ziyarette, heyet Gaziantep’in ekonomik yapılanmasında önemli bir yere sahip olan, plastik ayakkabı ve terlik sektörüne verdiği desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.