1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nihayet işe yarayacak
Nihayet işe yarayacak

Nihayet işe yarayacak

Zamanında Gaziantep eski Valisi Ali Yerlikaya’nın uygun görmemesi üzerine Üniversiteye devredilen, ancak inşaat devam etmediği için bir ara hırsızlarca talan edilen Vali Konağı’na sonunda alıcı çıktı.

A+A-

 Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, burayı üniversiteden devralarak Düşünce Merkezi yapmak istediğini söyledi. Tahmazoğlu,  “Amerika’da böyle stratejik düşünce kuruluşları var, farklı konularla ilgili strateji, politika üretiyorlar,  araştırmalar yapıp tavsiyelerde bulunuyorlar. Bu merkezle de bir ilke imza atacağız” dedi. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür ise, ”Altyapı olmadığı için uzun süredir sürümcemede kalmıştı. Şahinbey belediyesi burayı biz alalım tamamlayalım dedi. Bizde olur dedik. Orayı devredeğiz. Bizim eğitim binasına ihtiyacımız yok”dedi.

TAHMAZOĞLU:BİR İLKE İMZA ATACAĞIZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Vali Konağı olarak inşa edilen ve yüzde 80’i bitmiş olan binayı Düşünce, Araştırma Merkezi yapmak istediklerini söyledi. Tahmazoğlu, ”Bizde hep ilkler var, başka yerde olmayan projeler var. Bu merkezle de bir ilke imza atacağız. Amerika’da böyle stratejik düşünce kuruluşları var, farklı konularla ilgili strateji, politika üretiyorlar, araştırmalar yapıp tavsiyelerde bulunuyorlar. Bizde gerek Gazianteple ilgili, gerek bölge ile ilgili gerekse ortadoğu ile ilgili stratejilerin geliştirildiği, bir düşünce merkezi yapıp burayı aktif hale getirmek istiyoruz” dedi.

ARAŞTIRILMASI GEREKEN ÇOK ALAN VAR

Bu merkezde üniversite hocaları, araştırmacılar, yazarlar olacağını belirten Tahmazoğlu,  “Vali Konağını politikaların üretildiği, araştırmaların yapıldığı bir araştırma ve düşünce merkezi yapmayı planlıyoruz. Örneğin Gaziantep’te Suriyeliler var, bunların geleceği, bunların toplumsal adaptasyonu, geri döndüğü zaman uygulanması gereken adımlar gibi, araştırma komisyonları politikalar üretecekler.  Gaziantep’te araştırılması gereken çok alan var” diye konuştu.

GÜR:YAZIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür ise, Şahinbey Belediyesi ile ortak protokol olduğunu belirterek, “Yazışmalar fiyatlandırmalar devam ediyor. Burası Vali konutu olarak planlandı, sonra Vali Yerlikaya geldikten sonra uygun değil dedi. Yavuz hocanın zamanında burası eğitim alanında kullansın görüşü üzerine üniversite oraya ücret ödedi. Altyapı olmadığı için uzun süredir sürümcemede kalmıştı. Önce Kızılay planlanmıştı, ardından Şahinbey belediyesi burayı biz alalım tamamlayalım dedi. Bizde olur dedik. Orayı devredeğiz. Eğitim binasına ihtiyacımız yok” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum