Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Neye Yarar

A+A-

Değerli okurlarım, bazen her şeyimiz var, fakat mutluğumuz yok gibidir. Bazen varlık içinde yokluk çekeriz, bazen yoksulluk içinde varlığımız var gibidir. Her insan hayatı boyunca bir şeylerin eksik olduğunu zaman zaman hissetmiş olabilir. Bazen de bazı güzellikler ve değerler yanı başımızda ve bize ait olduğu halde, ya kıymetini bilemeyiz, ya da mutluluğu paylaşmak kısmet olmaz Bu cümleler bize en çok “Neye Yarar” sözünü söyletir. Bu başlıkta yazmış olduğum bir şiirimden alıntılar yaparak, düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum:

Neye yarar bir güzel, seven gözden kaçarsa. Aşk ve sevgi dururken, kalbe yara açarsa. Neye yarar bir sevda, sahibi tek olursa. Gönül aşkı yerine, hep kendini bulursa. Neye yarar bir dostluk, çıkar için sürerse. Bir çıkarın sonrası, samimiyet biterse. Neye yarar iyilik, kötülere yararsa. Vefalıyı es geçip bir nanköre uyarsa. Neye yarar sevgili, aranmayı sevmezse. Onu seven birine, bir tek ümit vermezse Neye yarar arkadaş, yüzü bir gün gülmezse. Hastalıktan kıvransan, yardıma hiç gelmezse. 

Neye yarar çalışma, takdir eden çıkmazsa. Başarının, zaferin, hatırası olmazsa. Neye yarar besteler, radyolarda çalmazsa. Güftesinden bir bölüm, akıllarda kalmazsa. Neye yarar mal ve mülk, bir kenarda durursa. Hak sahibi olanlar, fakirlikten ölürse. Neye yarar şan, şöhret, sevgi saygı görmezse. O kişiye o paye, bir güzellik vermezse. Neye yarar konuşma, dinleyenler uyursa. Anlatımın sonunda, bir sıkıntı çıkarsa. Neye yarar bir karar, kimse haklı bulmazsa. Akıllarda yer edip, bir mantığa varmazsa. Neye yarar, mevcut aşk, yüzü güldürmüyorsa. Gönüldeki yangını, asla söndürmüyorsa. Mutluluğun ışığı, rengi görünmüyorsa. Sevilen kim, seven kim, iyi bilinmiyorsa.

Neye yarar beklemek, beklemeye değmezse. Hasretten öldürenler, başını hiç eğmezse. Bekleyenler bu aşkta, hiçbir umut sezmezse. Bu sevda ona bir gün, bir teselli vermezse. Neye yarar bir şiir, ilham veren bilmezse. Sevgi dolu gözleri, can gözüyle görmezse. 

Şairin gözyaşını, şefkat ile silmezse. İki gönül bir olup, muradına ermezse. Neye yarar gitmeler, karşılayan olmazsa. Bir seyahat, ziyaret, hedefini bulmazsa. Hafızada bir tek iz, bir güzellik kalmazsa. Buluşmanın sevinci, gönülleri sarmazsa.

Neye yarar bir kitap, eğer okunmuyorsa. Yazarına, esere, ilgi duyulmuyorsa. Neye yarar bir şiir, imge taşımıyorsa. Dinleyende bir duygu, eğer yaratmıyorsa. Neye yarar bir hatır, eğer sorulmuyorsa. Bir selama karşılık, selam verilmiyorsa. Neye yarar para pul, cepte

bulunmuyorsa. Çok parası olanlar, onu hak etmiyorsa. Neye yarar bir davet, gelen yanlış kişiyse. Üstelik arkanızdan dedikodu ettiyse. Neye yarar aramak, aranılan küstüyse. Her defada sinsice, göz önünden kaçtıysa. Neye yarar şarkılar, notalarda kalırsa. Bestecinin gönlünü, gözyaşları alırsa. Neye yarar sonsuz aşk, sahibi tek olursa. Her gece düşlerinde, yalnızlığı bulursa. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.