1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. NEW YORK TİMES'TEN ÖVGÜ
NEW YORK TİMES'TEN ÖVGÜ

NEW YORK TİMES'TEN ÖVGÜ

AMERİKAN gazetesi New York Times, Türkiye’nin ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Suriyeli mültecilere sağladığı imkanları övdü.

A+A-

Gazetenin yorum bölümünde “Mültecilere nasıl haysiyetli davranılır: Türkiye’den bir ders” başlığıyla çıkan makalede 5 milyon Suriyeli mültecinin büyük kısmının Türkiye, Lübnan ve Ürdün’de kaldığı ve bu ülkeler arasında mültecilere en iyi şartları Türkiye’nin sağladığı belirtildi.

Yazı İtalyan-Filistinli gazeteci Rula Jebreal tarafından kaleme alındı. NYT, Gaziantep’e özel bir vurgu yaptı. Belediye Başkanı Şahin’in Suriyeliler için yaptığı çalışmalar övüldü. Gaziantep’te 600 bin Suriyelinin yaşadığı ve bunlardan sadece 40 bininin kamplarda kaldığı belirtilen makalede Şahin’in mülteci haklarını korumayı politikasının bir imzası haline getirdiği belirtildi. Makalede, “Kent savaş mağdurlarını kucaklama konusunda küresel bir model haline geldi” denildi.

Yorumda genel olarak şu değerlendirme yapıldı:

"Gaziantep ili, mültecileri insanca tedavi etme konusunda bir örnek oluşturuyor. Suriye-Türk sınırındaki güzel bir şehir olan Gaziantep'in, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından idare edilen yaklaşık beş yüz bin askeri kentin beş kampında yaşayan 600.000 Suriyelinin bulunduğu söyleniyor. Geri kalanlar - bunların büyük çoğunluğu - kentte yaşıyorlar. Mültecilerin çalışmasına ve ücretsiz sağlık hizmetlerine ve okullara erişimine izin verilir ve hükümet defalarca Türk vatandaşlığına geçiş yolunu taahhüt etmiştir.

Gaziantep'in 2014'ten bu yana belediye başkanı Fatma Şahin mülteci haklarının korunmasını imza politikasına dönüştürdü. Şehri savaşın kurtulanlarını kucaklamak için küresel bir model haline geldi. Şahin'e, surların mültecilerinin bizi sanki uzun süredir kayıp yakınları olduğumuz gibi selamladığı şehir kamplarındaki geçici evleri görmek için eşlik ettim. Aksi takdirde aşağılanmış bir insan için umut canlı görmek ilham kaynağı oldu.

Türkiye'nin mülteci politikası sınırında durmuyor. Geçen yıl Türk ordusu tarafından İslam Devleti kontrolünden kurtarılmış Suriye'de Jarabulus'u ziyaret ettim. Ankara'nın gayeleri çok sayıdaysa da somut bir sonuç, mültecilerin sınır ötesi akışında bir azalma ve pek çok mültecinin evlerine dönme ihtimalidir. İslam Devletinin özet adaletinin ve toplu baş başlarının yerine, doğum yeri olan bir hastane var. Okullar yeniden inşa edildi ve şehir yeni bir yerel konsey kurdu.

Kendi zorluklarına rağmen - deneme amaçlı askeri darbe bir yıldan az bir süredir - Türkiye, komşularından çok daha insancıl bir mülteci politikası izlemeyi başardı. Avrupa, Türkiye'nin mülteci rahatlığında bu öncü rolü oynamasına izin vermekten mutluluk duyuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti, göçmenlerin Avrupa sahillerine ulaşmasını önlemek amacıyla, Avrupa'nın mülteci programını finanse ettiği Avrupa Birliği ile bir anlaşma imzaladı.

Türkiye'nin mülteci krizine verdiği yanıt, cumhurbaşkanının bölgesel prestijini ve gücünü belirgin bir biçimde artırmıştır. Sayın Erdoğan, Ankara'yı başkenti olarak yeni bir Osmanlı İmparatorluğu kurma hayalini uzun süredir ciddiye almıştır. Türkiye'nin sağlam mülteci politikası, bu hırsı somut olarak geliştirmiştir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.