Gaziantep Bakırcılar Çarşısı'nda 65 yıldır çeyizlik sandık üreten Osman Esterli, teknolojiye direnerek unutulmaya yüz tutmuş mesleğini devam ettiriyor. Esterli'nin yaptığı çeyizlik sandıklar genç kızların odalarını süslüyor. Gaziantep’in önemli geçim kaynaklarından olan çeyiz sandıkları 300 TL ila 2 bin 500 TL’ye satılırken, gelişen teknolojiye rağmen geleneği devam ettirmek isteyen vatandaşlar ise yoğun ilgi gösteriyor.

GÖRENEKLER DEĞİŞTİ

GAİB’den finansal okuryazarlık eğitimi GAİB’den finansal okuryazarlık eğitimi

Çocukluğundan beri sandık ürettiğini ve genç kızların odalarını süslediğini belirten Osman Esterli, “65 yıldır bu mesleğin içerisindeyim. Genç kızlarımıza çeyiz sandığı, takı sandığı yapıyorum. Adına ise Maraş sandığı deniyor. Ürettiğim sandığı alan kişiler genelde salonda sehpa ve şark köşesi olarak da kullanıyorlar. Sandığı asıl amacı için kullananlar ise evlenmeden önce çeyizlik eşyaları, ziynet eşyaları koyup saklıyorlar” dedi.

KÜLTÜR YAŞATILMALI

Gaziantepli her ailenin kültürü yaşatmak için kızlarına sandık aldığını aktaran Esterli, “Bir kız evlenme çağına geldiği zaman ailesi bir sandık alıyor ve böylelikle geleneği sürdürüyorlar. Dolayısıyla biz üretimlerimizi 1-2 adet yapmıyoruz toplu olarak sipariş alıyoruz. İşletmemizde ekip olarak çalışıyor, emek harcayarak 100 ila bin sandık arasında üretimle tamamlıyoruz. Fiyatlarımız ise boyutlarına göre değiştiği gibi küçük sandığın fiyatı 300 TL’den 2 bin 500 TL’ye kadar yükseliyor. Türkiye’nin dört bir yanından yoğun taleple karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.