Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

NEFRET EDİYORUM ONLARDAN

A+A-

Her Ramazan ayında hileli mal satanların bozulan ama imha etmeleri gereken ürünleri piyasaya sürmeleri gelir aklıma nedense.. Ve nefretim bin kat artar onlara.. Fakir fukaraya, ihtiyaç sahiplerine, hayırseverler tarafından verilmek üzere hazırlanan paketlerin içerisine ne kadar kullanma tarihi geçmiş, bozuk gıda maddesi varsa doldururlar.. Numune olarak en kalitelisini gösterirler tabii.. Haliyle kurum kuruluş ve özel sektör ile hayır etmek isteyen iş adamları satın aldıkları paketlerin hepsinin öyle olduğunu sanır.. Oysa en hilesiz ve temiz mal kendilerine gösterilen numunedir.. Gerisinin canlı şahitleri depolar ve o paketleri yapan işçilerdir..

DENETİM VAR AMA YETERSİZ

Dürüst iş yapana saygım sonsuzdur.. Ama hileli mal satanlara nefretim üst düzeydedir.. Dahası yani insanı sinir eden nedir bilirmisiniz.. Bu fırsatçıları denetlemekle yükümlü olanların gerçek anlamda görevlerini yapmayışlarıdır.. Belediye ise belediyeler.. Tarım müdürlüğü ise onlar.. Her kim ise, eğer denetimi yüzeysel yapıyorsa, hatta bazı firmalara ayrıcalıklı muammele ediyorsa, ben bir vatandaş olarak onlara da hakkımı helal etmiyorum… Bu yazımı okuyan hayırseverler lütfen yaptıracakları paketlere dikkat etsinler. En kaliteli firma dediklerine iyi baksınlar. Çünkü oralardan oldukça kötü bilgiler geliyor..

MUHARREM İNCE'NİN FARKLI YÖNTEMİ

Gelelim siyasete.. Hem Milletvekili seçimlerine, hem Cumhurbaşkanı seçimine.. Türkiye’de genel olarak baktığımızda Muharrem İnce, tüm adaylardan bir adım önde götürdü haftayı.. Damardan giriyor vatandaşa.. Çok farklı bir yöntem uyguluyor.. Sorunları iyi ezberlemiş.. Kendi tarzıyla basit ve yalın şekilde anlatıyor örnekler sunarak.. Siyasetçinin temel sermayesinin yalan alışkanlığına son verici bir yöntem bu.. Televizyonları fena köşeye sıkıştırıyor.. Hele TRT’yi tam hedef tahtası ilan etmiş.. Bende TRT konusunda aynı görüşteyim.. Adı devlet televizyonu ama halkın haber alma hakkını gasbediyor resmen.. Sadece sporu tarafsız götürüyorlar.. Diğer özel televizyonlarda Muharrem İnce’nin binaların önünde miting yaparım restini gördüklerinden sonra kısmen de olsa mitinglerini yayınlamaya başladılar. Tabii bunlar CNN, NTV ve Habertürk.. Diğerleri zaten hiç görmüyor..

TELEVİZYONLAR EŞİT DAVRANMALI

Yayınlar konusunda en çok haksızlık yapılan iki parti var.. Birisi İYİ Parti ve Meral Akşener, diğeri HDP ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş.. Meral Akşener için inanılmaz bir engelleme var.. Yalnız böyle yapıldıkça daha fazla ilgi görmeye başlıyor onu belirtmeliyim.. Selahattin Demirtaş için yazıyorum çünkü madem Cumhurbaşkanı adayı, o zaman demokratik bir ülkede yapılması gerekenin yerine getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.. Aynı durumda Saadet Partisi ve Temel Karamollaoğlu da miting yasağına uğruyor.. Bir kazancı televizyonlarda açık oturuma alınıyor.. Diğer aday Doğu Perinçek zaten hiç yok.. Niye aday oldu ki, diyenlere elbette demokratik hakkıdır diye cevap veririm..

EN ÇOK TARTIŞILAN AK PARTİ VE CHP OLDU

Dönelim Gaziantep’e.. En çok çalkantının yaşandığı parti CHP ve AK Parti oldu.. En tepkisiz hatta aday seçimleriyle övgü alan partiler ise İYİ Parti ve MHP olarak dikkatleri üzerinde topladı.. Saadet Partisi her zamanki gibi ağır abi modunda.. Vatan Partisinin varlığını Doğu Perinçek ile duyabiliyoruz ancak..

AK Partide tahminimden öte tepki var.. Kabul etmeseler de taban çok ama gerçekten çok rahatsız.. Tabii kendilerine taban diyen partide bazı kesimler tarafından kaymak tabaka diye tabir edilen kesim de, bu rahatsızlıktan rahatsız.. Şöyle söyleyeyim isterseniz.. 14 Milletvekili adayının ilk 7’si ile ikinci 7’si, inanılmaz tartışma yaşattı.. İlk 7’de yer alanlara yönelik tepkiler, FETÖ iddiaları ve metal yorgunluk gerekçe gösterilerek, değişim isteyenlerce yapılıyor.. "Yeni ama partiyi iyi bilen, çeşitli kademelerde hizmet yapmış olan isimlerden oluşmalıydı"düşüncesindeki ilk 7 eleştirisi yapanların sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla.. Bu düşünceyi taşıyanların iddiaları, 7 milletvekili çıkartılamaz şeklinde..

KÜRT OYLARI , İSLAHİYE, NURDAĞ VE BESNİ TARTIŞMALARI

Örnekler sıralıyor bu iddiayı yapanlar.. Örneğin ilk sıralarda Gaziantep'te yaşayan doğulu Kürt vatandaşları kimin temsil edeceği sorusu.. Önce Mehmet Şimşek deniliyordu, şimdi yok tabii.. Bu tespitler ilk 5 için geçerli elbette.. Tabii herkes birşeyler söylüyor ama benim aklıma hemen Doğulu ve Kürt iş adamlarıyla çok iyi diyaloğu olan Sayın Ahmet Uzer geliyor.. Hatta yanılmıyorsam geçen dönem milletvekili rozetini aldığında bunu doğulu kürt iş adamına taktırmıştı.. Sanırım bu nedenle boşluğu doldurabileceği düşünülerek tercih edilmiştir.. Üstelik Sayın Fatma Şahin’in bir abi olarak ön planda tuttuğu isimdir Sayın Uzer.. 

Tartışılan bir diğer isim ise Mehmet Erdoğan.. İyi bir arkadaşım olan Sayın Erdoğan için gelen tepkilere yapılan savunma, CHP ve İYİ Partinin Besni ve o  bölgede güçlenmesiyle oyların diğer partilere gitmemesi hesabı üzerinde şekilleniyor.. Ne kadar tutar bilemem tabii.. Ama aynı durumda gözler bu kez İslahiye ve Nurdağı yöresinde yıllardır iyi iş yapan Şamil Tayyar’ın listeye alınmayışına çevriliyor.. Ciddi kayıp yaşanacağı iddia ediliyor bu bölgede.. AK Parti’ye sıkıntı yaratacağı iddiası gündeme getiriliyor Şamil Tayyar'ın olmayışı..

AK PARTİ KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARTIR ?
 
Şu bir gerçek, bu listenin Gaziantep ayağını oluşturan ve şekillenmesinde katkıda bulunanlar için kritik bir dönem başlamıştır.. Öyleki, seçimde bundan öncekinden daha fazla Milletvekili çıkartmaları şart olmuştur. Üstelik sayı artmıştır.. Geçen seçimde AK Parti 8, CHP 2, HDP 1, MHP 1 Milletvekili çıkartmıştır.. Şimdi toplam sayı 14 olunca durum değişmiştir.. Her ne kadar bu listeyi şekillendiren Gaziantep grubunun teminat olarak “10 kesin çıkartırız” dediği iddia edilse de, bu tabloda 8 çıkarttıkları takdirde onları çok başarılı sayacağımı şimdiden belirtmekte yarar görüyorum..

İYİ PARTİ'DE CAN TUĞSUZ FAKTÖRÜ

Bu seçimin sürprizi İYİ Parti’nin alacağı oyu herkes merak ediyor.. Milletvekili sıralaması CHP’ye göre daha beğenildi. Her ne kadar ilk sıradaki Hüseyin Filiz abimiz kısmen eleştiri alsa da, gerisindeki Can Tuğsuz, İYİ Partinin en önemli ismi olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Can Tuğsuz’un, yıllarca Anavatan Partisinin il başkanlığını yapmış, Gaziantep sanayisinde çok önemli bir yeri olan ve en önemlisi legal bir isim olarak Gaziantep’in saygısını kazanan İbrahim Tuğsuz’un oğlu olması, üstelik kendini iyi yetiştirmesi ve yabancı dil bilmesi, bu genç sanayicinin siyasette Gaziantep’in önemli bir kazancı olacağını düşünüyorum..  3. Sırada yer alan Celal  Yıldırım'ın özellikle ülkücü tabandan gelmesi MHP’de uzun yıllardan beri saygı gören isim olması beğeni topluyor. 4. Sıradaki Ömer Arpacıoğlu hocamız gerçekten önemli bir isim.. Gaziantep Üniversitesindeki başarılı dönemine ek olarak Sivil Toplum yönünden hayli aktif olan Sayın Arpacıoğlu’nun İYİ Parti için kazanç olduğunu söyleyebilirim..

CHP'YE BAŞKA PARTİLER BU KADAR ZARAR VEREMEZDİ

Gaziantep’te en şaşırtan parti CHP olmuştur.. Yılların köklü partisinin acemice işler yapması, bir sıralamayı bile yüzüne gözüne bulaştırması, üstelik sıralamayı beğenmeyenlerin peşpeşe istifaları şok etkisi yaratmıştır.. Teşkilatın kabul etmeseler de yetersizliği ve kusura bakmasınlar iş bilmezliği, partiye ciddi yaralar aldırmıştır. Hele birde hiç ummadığımız isimlerin yerlerini beğenmeyip sosyal medyada partiye hakaret derecesine varan sözler sarfetmeleri doğrusu çok ayıp olmuştur.. Genel merkezin ve özellikle Gaziantep’ten sorumlu Tekin Bingöl’ün Gaziantep gerçeğinden bu kadar uzak bir liste hazırlamasında etken olması, CHP’nin baştan aşağı yenilenmesi gerektiğinin belgesi niteliğindedir.. Oysa önemli isimler vardı, başvuranlar arasında.. Nedense o değerli isimler hiç düşünülmemiş ve asla haketmedikleri 14 kişilik listeye alınanlar ise, siyasette önemli bir adım olacak bu tercihleri ellerinin tersiyle itmiş, üstelik partiye büyük zarar vermişlerdir.. Bu parti için şu anda tek şans Muharrem İnce’dir.. Vatandaşlar eğer teşkilat ve aday adaylarına baksa, birkaç tanesi hariç CHP’ye asla oy vermezdi, bunu mutlaka belirtmeliyim..

MHP'NİN İLK 3'Ü

MHP’nin listesindeki ilk 3 kim ne derse desin tam Antepli kokuyor.. Muhittin Taşdoğan, son dönemlerin en başarılı il başkanlığını yapan birisi olarak Gaziantep’in bir kazancıdır.. Sermet Atay iyi bir insan ve hukukçudur.. Sosyal medyada kendisine ve partiye sıkıntı yaratacak işlerden ne kadar uzak kalırsa, o kadar başarılı olacaktır.. Zaten öyle yapmaya başlamıştır.. 3. Sırada yer alan Avukat Ejder Demir’de Anteplinin hasıdır.. Dobradır, dik duruşludur.. Şu bir gerçek ki, MHP’nin kontenjan sevdasından dönüş yaparak doğru isimleri ilk 3 sıraya koyması elbette partiye katkı sağlayacaktır.. Ki, AK Parti’den liste yüzünden kopacak önemli bir partili grubu, tercihini MHP’ye yapacaktır.. Yine AK Parti’den kopacak bir kesim, İYİ Partiye geçecektir.. Son nokta, AK Partinin kürt oylarının bir kısmının da HDP’ye gideceği yolundaki haberleri görmezden gelemem..
HEPİNİZE İYİ HAFTALAR
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum