Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

NE YAZAYIM Kİ ?

A+A-

O kadar zor ki böyle zamanlarda yazmak.. Eliniz tuşlara gidiyor ama istediğiniz harflere basamıyorsunuz.. Beyninizden yaz bunu diye onlarca komut geliyor, ama parmaklarınız tereddüt ediyor.. Beyninizden gelen komut yüreğinizin tam ortasında heyecan yaratıyor, susma, sessiz kalma diye adeta bağırıyor, ama parmaklar tuşlardaki harfleri itina ile seçerek tıklama yapıyor..Dikkat et diyor bir ses.. Sakin ol diyor adeta bir uyarıcı..

Acı ki ne acı.. Tabii yüreğinde, kalbinde insan sevgisi olan için söylüyorum bunu.. İnsanlara düşüncesine, dinine, rengine, ırkına göre değer verenler için söyleyemem elbette.. Ben herkese eşit davranırım.. İnsan haklarına saygım sonsuzdur.. Ne dini inancı, ne siyasi yönü, ne ırkı, nede rengi benim için farketmiyor..

KANLAR OLUK OLUK AKTI

Ankarada yaşanan bombalama olayından sonra üzüntüm içerisinde o kadar çeşitlemeler vardı ki.. Ülkemi düşündüm nereye götürülüyor diye.. Bombaların hedefinde kalan insanları düşündüm o an, ne acılar çektiler diye.. Tek istedikleri barış olan o gençlerin halay çekerken arkasında patlayan bomba sonrası yerlerde akan kanları gördüm kahrolarak.. Birden aklıma Rizede “oluk oluk kan akacak”diyen birisinin sözleri geldi nedense.. Akıyordu resmen Ankara Tren Garının önünde kanlar oluk oluk.. Yine Suruç geldi birden bire gözüm önüne.. Onlar da gençti ve aralarına giren birisinin pimini çektiği bomba ile paramparça olmuşlardı.. Gaziantep geldi sonra, Reyhanlı geçti gözlerimin önünden film şeridi gibi.. Hep aynı sahneler, aynı olaylar.. Birbirine o kadar benziyor ki..

NİYE ONLAR GİBİ DÜŞÜNEMİYORUM

Moralimizi daha da bozan bakanların basın toplantısındaki sözler ve görüntüler geldi ekranlara.. Hele sırıtan bir Adalet Bakanının görüntüsü kararttı içimizdeki umut ışıklarını.. Gülüyordu resmen. Biraz daha kendisini tutmasa kahkaha atacaktı belki de.. İçişleri Bakanının zafiyet yok açıklaması ile Başbakanımızın olaylarda hiç kusurları olmadığını ifade eden konuşmalarına takıldım saatlerce.. Niye ben onlar gibi düşünemiyordum.. Oysa düşünsem, belki de bu kadar kendime eziyet etmez, canımı sıkmaz, moralimi bozmaz, hatta klavyenin tuşlarına rahatlıkla basabilirdim.. Gerçekten niye üzülüyordum, bu kadar insanlar niye üzülüyordu.. Ülkenin büyük bölümü niye kan ağlıyordu..

ASKERLERİMİZ, POLİSLERİMİZ NE UĞRUNA ŞEHİT EDİLDİ ?

İşte galiba bütün mesele buradaydı.. Bu olay da birkaç gün sonra, tıpkı öncekiler gibi unutulup gidecekti. Olan ölenlere, analarına babalarına, yakınlarına, yaralanan ve o travmayı ömür boyu atlatamayacaklara olacaktı.. 7 Haziran sonrası başlayan cinayetler zincirinin son halkası olmayacaktı Ankara patlaması.. Boşu boşuna can veren gencecik yaşta hayatlarına kıyılan askerlerimiz, polislerimiz, sivil vatandaşlar, kimbilir hangi kirli oyunun kurbanı olarak tarihteki yerini alacaktı.. 

Türkiyenin üzerinden elini çekmeyenlerin destek gördüğü bu vatan topraklarını kana bulayanlardan hesap sorulur mu bilemem ama, Cenabı Allahın bu olup bitenleri gördükten sonra mutlaka cezalandıracakları olacaktır.. Zaten tek inancım odur..

ÜÇÜNCÜ SIRADAKİLERİN SEÇİMİ

Aslında içimden gelmiyor seçim yazısı yazmak.. Ama bir yere not edilsin diye yazmayı uygun görüyorum.. Bu seçimde Gaziantep için en dikkat çekici nokta partilerin 3ncü sıradaki adaylarıdır.. Eğer seçim olursa, yani yaptırırlarsa, AK Parti dahil, MHP, CHP ve HDPnin 3ncü sıradaki adaylarına dikkat çekmek istiyorum..

AHMET UZER FARKINI GÖSTERMELİ

AK Partide Ahmet Uzer için geçtiğimiz günlerdeki düşüncemi yazmıştım.. Ben de tüm partililer de yazdıklarımın doğru ve gerçek olduğunu biliyor. Kendisi de biliyor. İşine gelen bölümünü cebine indirirken, gelmeyen bölüm olan kısmı için bir gazeteye açıklama yapıyor. O da Kürt işadamlarının desteği ile sıralamada yer alması konusu. İtiraz ediyor buna ve böyle bir şey yok diyor.. Ama öyle bir şey olduğunu, kendisi de, Kürt işadamları da, partililer de çok iyi biliyor.. Ahmet Uzer için benim söyleyeceğim şu.. Şamil Tayyarı bile geride bırakıp 3ncü sıraya getiriliyor ise, bunun nedeni AK Partinin 7 ve 8i bulmasında etkili olacağı düşüncesi.. Hatta verdiği hava ile 9ncu sırayı bile meclise taşımada etkili rol oynaması.. Bunu sağlamada etkili rol oynadığı takdirde, gerçekten de Gaziantep AK Partide patronluk payesini omuzlarına taşır.. Daha önce de yazdığım gibi tek tabanca haline gelir..

FEVZİ KOÇOĞLUNU İZLEYİN

Bunu net şekilde söylüyorum.. Üçüncü sıradakiler bu seçimin milletvekili sayılarını değiştirmede çok etkili rol oynayacaklar.. Ahmet Uzer nasıl olsa gidecek, giderken AK Partinin 6 olan Milletvekili sayısını arttırdığı takdirde gücüne güç katacak.. MHPnin 3. Sırasındaki Fevzi Koçoğlunun durumu, gerçekten araştırmaya değer.. Herkesin sevdiği saygı duyduğu bir isim olan Sayın Koçoğlunun, mevcut oy potansiyelini koruduğu takdirde, katacağı oy artışıyla MHPnin 2 olan milletvekili sayısını 3e çıkartma ihtimali mevcut..

ALİ PERİ BU KEZ GİDER Mİ ?

Aynı durumda CHPnin 3. Sıradaki Ali Perisi var.. Geçen seçim gibi olmayacağı kesin olan bu seçimde, CHPnin daha canlı ve hareketli, daha çok sahada olması net şekilde belli oluyor.. Üstelik Kemal Kılıçdaroğlunun ılımlı politikasıyla partinin yükselen trendi, Akif Ekicinin geçen seçimlerdeki görüntüsünün aksine bu seçimde dikkat çeken temposunu da eklediğimizde, zaten dağ taş, köy-kasaba, mahalle sokak demeyip gezen Ali Perinin temposu CHPnin 3 çıkarma şansını arttırıyor..

OSMAN DEMİRCİYİ YABANA ATMAYIN

HDPnin 3. Sırası da çok güçlü bir isim.. Osman Demirci, Mardinli ama kendini Gaziantepliden daha Gaziantepli sayan bir isim.. Kentin sorunlarına sessiz kalmayan, eğitim dahil bir çok konularda çekinmeden konuşan Osman Demircinin temposu da dikkatlerden kaçmıyor.. Celal Doğan sonrası farklı yorumların getirildiği HDPye, Osman Demircinin 3. Sırada oluşu, hareket getirmiştir.. Bazıları göremiyebilir ama ben izliyorum Osman Demirciyi.. Verdiği mesajlar çok önemli. Hitap edeceği kesimlerin ilgisini çekiyor ama birde sempati ve saygı duyanları da unutmamak gerekir..

Seçim öncesi, hepinizin dikkatini 3ncü sıradaki adaylara çekiyor ve AK Parti dışında mutlaka diğer partilerden bir veya ikisinin 3. Sıradaki adaylarını meclise gönderebileceğini buradan hatırlatmakta yarar görüyorum..Milletvekili sıralamasında  3-3-3-3 demiyorum, çünkü çok abartılı olur..

 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum