1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Narkotik suçlar ve Türk Polisi -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Narkotik suçlar ve Türk Polisi -1-

A+A-

Okuyucumuz Narkotik suçlarla mücadelede Polisin etkinliğini soruyor. İstatistiklere bakıldığında, Psikotrop maddeler ile ilgili gerçekleştirilen operasyonlarda büyük bir artış var. Türk Polisi maddeleri ele geçirmede tüm dünya ölçeğinde en başarılı Polis teşkilatı olarak göze çarpıyor.( Birleşmiş Milletler Güvenlik Raporu)  Bunda Polisin vatandaşla gerçekleştirdiği işbirliğinin de etkisini görmek mümkündür. Elbette ki Polis gerekli istihbari ve operasyonel çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Ama uyuşturucuyla mücadelede tüm sorumluluğu ve yükü sadece Polise yüklemek akla ve vicdana da sığmaz. Çünkü uyuşturucuyla mücadele sadece Polise bırakılamayacak kadar ciddi bir konudur. ‘Kimyasal terör’ adını verdiğimiz uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadelede tüm kesimlere ( Ailelere, eğitim kurumlarına, Belediyelere, medyaya, STK’lara ) büyük görevler düşmektedir.

Konuya ilişkin olarak, İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, madde bağımlılığının gelecek nesillerin sağlıklı ve güvenli yetiştirilmesinde en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtiyor. Çalışkan, insanı merkezine alarak zihnini ve bedenini yiyip bitiren bu maddelerle mücadelenin topyekûn bir mücadele şuuruyla yapılması gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam ediyor: "Ülkemiz coğrafi konumu nedeniyle uluslararası uyuşturucu trafiğinin güzergâhları arasındadır. Hem bunu kontrol altına almak hem de ülke sınırlarımız içerisindeki madde kullanımını en aza indirmek amacıyla İstanbul polisi olarak çalışmalarımıza hız kazandırdık.

Geride bıraktığımız 2017 yılını temel alırsak 2016 yılına göre il geneli operasyon sayısı 20 bin 494'ten 32 bin 340'a çıkararak, yüzde 57'lik bir artış yakaladı. Yapılan bu operasyonlarda yakalanan uyuşturucu madde miktarını 6 ton 718 kilogramdan 9 tona çıkarak, yüzde 34'lük bir artış yakaladı. Bunun yanı sıra, yakalanan uyuşturucu hap miktarını da 1 milyon 265 binden 5 milyon 768 bine çıkararak, yüzde 394'lük rekor bir artış kaydetti. Bir yıl içerisinde tüm bu operasyonlarda 47 bin 213 kişiye adli işlem uygulayarak, geçen yıla göre yüzde 55'lik bir ilerleme kaydedildi. Tabii bu veriler yalnızca birer sayıdan ibaret değil. Bu veriler sahada mücadele ederken her ayrıntının değerlendirilmesi, toplumun desteğinin kazanılması ve ulaşılabilir olmanın uyuşturucu ve uyuşturucu ile mücadelenin temel taşı olduğunun bir göstergesidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.