1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Naksan Grup’un 7.3 milyar borcu var
Naksan Grup’un 7.3 milyar borcu var

Naksan Grup’un 7.3 milyar borcu var

Naksan Plastik ve Royal Halı satışa çıkıyor

A+A-

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF Kayyımlığında yönetilen Naksan Plastik ve Royal Halı’nın satışa çıkartılmasıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gülal, “Grubun yaklaşık  7.2 milyar TL borcu var. Naksan plastiğin 1 milyar 126 milyar TL bedelle 20 Ekim’de inşallah ihalesini yapacağız. Yerli ve yabancı birçok grup bu şirketimizle ilgileniyor. Royal halının da 6 Ekim’de ihalesi olacak. Royal halıyı da 353 milyon TL olarak ihaleye çıkardık” dedi.

İÇİ BOŞALTILMIŞ

Önümüzdeki süreçte Naksan grubunun önemli firmaları Royal halı ve Naksan plastiğin ihalesini yapacaklarını belirten Gülal şu bilgileri verdi:”Bu şirketleri ekonomiye kazandırmayı arzuluyoruz. Eylül 2016’da Naksan Grubuna ait 43 şirkete TMSF kayyım olarak atandı ama geldiğimizde fabrikalar kapalıydı, çok ciddi işletme sermaye açığı vardı ve biz buna rağmen işletme  sermaye açığını çözerek fabrikaları çalıştırmaya başladık ve bu fabrikalar TMSF kayyımı tarafından yönetilmeye başlandığı andan itibaren ekonomimize değer katmaya başladılar. Bu grubun temel özelliği şu. Bu grup içi boşaltılmış bir grup. Bugün itibariyle bankalara 2.8 milyar TL borcu var. Bunun içerisine dış kaynaklı 433 milyon Euro kredi dahil değil. Bunu dahil ettiğimizde grubun yaklaşık  7.2 milyar TL borcu var.”

İYİ BİR CİRO YAKALADILAR

‘Burası yaklaşık yüzde 50 büyüdü’ diyen Gülal, “Ancak biz burayı TİP koruması altında çalıştırdık. TİP koruması TMSF’nin 5413 sayılı kanunun TMSF’ye verdiği özel bir  yetki. Bu yetkiyle burayı sürdürdüğümüzde aktif olarak büyüyor ama o süreçte borçlarını ödemediğimiz için öz kaynakları da ister istemez karlılık üretemediğimizden eriyor. Dolayısıyla şuan negatif öz kaynağa sahip bir grubumuz var. Grupta 3 bin 575 kişi çalışıyor. Bu grubun 30.06.2020 itibariyle de cirosu 995 milyon TL. Özellikle plastik tarımı pandemi sürecinde pozitif etkilenen şirketlerimizdendi. Dolaysıyla iyi bir ciro yakaladılar.  Geçen yılı 1.2 milyar TL seviyesinde kapatmışlardır. Dolaysıyla bu yıl bu rakamın çok üzerinde ciroyla kapatacağız.”

İHALE BEDELİ BORCU KAPATMIYOR

3 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 400 bin metre kare bir alanda faaliyet gösteren Naksan  plastik firmasıyla ilgili bilgi veren Gülal şunları söyledi:”Burası Ortadoğu’nun en büyük plastik fabrikalarından bir tanesi. Yine altını çizmek istiyorum. Biz buraları TİP koruması altında çalıştırıyoruz. Bu bize istihdamın devamını sağlıyor, şirketin devamlılığını sağlıyor ve şirketin değerinin kaybedilmesinin önlenmesi sağlanıyor. Yani biz bu korumayı almasaydık bugün Naksan diye bir grup yoktu. Naksan plastikte 2 bin 18 kişi çalışıyor. Naksan plastik 2019’da 1 milyar TL ciroyla kapatmıştı. 31.08.2020 itibariyle de cirosu 900 milyon TL olarak gerçekleşti. Naksan plastik pandemi sürecinde iyi performans gösteren şirketlerimizden bir tanesiydi. Ama piyasaya olan borç ve faiz yükü münasebetiyle bu şirketin net kar elde etme şansı yok. Yani finansal olarak sürdürülebilir bir yapı değil ama faaliyet karlılığı geçen yılı 199 milyon TL olarak kapatmıştı. Haziran 2020 itibariyle  130 milyon TL’lik bir faaliyet karı gerçekleştirdi. Naksan plastiğin 20 Ekim’de ihalesini yapacağız.Yerli ve yabancı birçok grup bu şirketimizle ilgileniyor. Naksan plastiği 1 milyar 126 milyon TL bedelle ihaleye çıkaracağız. Naksan plastiğin bugün itibariyle bankalara borcu yaklaşık 400 milyar TL. Yani ihale bedelinin tamamı bankalara olan borcu dahi kapatmıyor.” diye konuştu.

FABRİKALAR KAPALIYDI

Royal halının da ayın altısı itibariyle ihalesinin yapılacağını belirten Gülal, ”Şuan bu şirketimizde 692 çalışanımız var. Yine burada da TİP ile korumaya almak suretiyle bu şirketleri ayakta tuttuk. Hem istihdamın sürmesini sağladık, hem ekonomik devamlılığı sağladık hem de şirketin değerin azalmasını önledik. Naksan plastiği 1.126 milyon TL olarak ihaleye çıkardık. Royal halıyı da 353 milyon TL olarak ihaleye çıkardık. Royal halı da 2020 yılının ilk  6 ayında 29 milyon TL faaliyet karı üretti ve an itibariyle hemen hemen yüzde 80-100 kapasiteyle çalışıyor. Biz Antep’te Naksan grubu şirketlerine çok önemli bir sosyal sorumluluğu yerine getirdik. Geldiğimiz gün bu fabrikalar kapalıydı. İşletme sermayesini biz kendi bankamızdan kredi kullanmak suretiyle eklettik ve bugün grupta 3 bin 575 kişi çalışıyor ve işçilerimizin bir kuruş alacağı yok. Satış sürecini de sürdürebilir olmaması hasebiyle Naksan grubu şirketlerinden başladık. Bu şirketlerimizin ekonomimize katkı sağlamasına gayret edeceğiz”dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.