1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Karar çıkmadı
Karar çıkmadı

Karar çıkmadı

Cahit Nakıboğlu: Ölüm cezasına bile razıyımTaner Nakıboğlu: Anne ve babamın maaşıyla geçiniyoruz

A+A-

Gaziantep'te FETÖ’nün "para kasası" olduğu iddiasıyla yargılanan Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu ve oğlu Taner Nakıboğlu’nun da aralarında bulunduğu 27 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada sanık ve sanık avukatlarına söz verildi. Cahit Nakıboğlu, ciddi sağlık sorunları yaşadığını ifade ederek, "Yaklaşık 100 yıllık şirketimize hiçbir belge olmadığı halde FETÖ ile iltisaklı denilmesi zoruma gidiyor. Ben iç ve dış güçlerin iftirasına uğradım. Aleyhimde delil ve belge yok. Varsa en ağır cezaya, ölüm cezasına bile rayızım. Milliyetçiyim,vatansever biriyim. FETÖ örgütüyle bir ilgim yok, suçsuzum” dedi. Dosyayı inceleyemediğini söyleyen Mahkeme Başkanı Adnan Yılmaz, duruşmayı 8 Kasım’a erteledi.

MAHKEME BAŞKANI DURUŞMANIN BAŞINDA SÖYLEDİ

9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Cahit ve oğlu Taner Nakıboğlu, Cihan Dağcı ve Murat Zar ile tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Adnan Yılmaz, Duruşmanın başında dosyaya inceleyemediğini ve bu nedenle duruşmayı bir iki hafta erteleyeceğini söyledi. Mahkeme başkanı Yılmaz, daha sonra dosyaya gelen belgeleri okuduktan sonra sanıklara söz hakkı verdi.

CAHİT NAKIBOĞLU: BABAM ÜZÜNTÜSÜNDEN KANSER OLDU ÖLDÜ

Cahit Nakıboğlu, ciddi sağlık sorunları yaşadığını ifade ederek, "Yaklaşık 100 yıllık şirketimize hiçbir belge olmadığı halde FETÖ ile iltisaklı denilmesi zoruma gidiyor. Ben iç ve dış güçlerin iftirasına uğradım. Suçsuzum.Babam üzüntüsünden 95 yaşından sonra kanser oldu 28 gün önce vefat etti. Milliyetçiyim, vatansever biriyim. Organize Sanayi Bölgesinde 10 yıl başkan yardımcılığı daha sonra başkanlık yaptım. Türkiye’de 294 Organize Sanayi Bölgesi var. Ben bunların başkanlığını yapıyordum. 17 çeşit hastalığım var. 74 yaşındayım. Cezaevi şartlarında kalacak durumum yok.Sağlığım her geçen gün kötüye gidiyor. 40’a yakın ilaç kullanıyorum.Ölmekten değil felç olmaktan korkuyorum. 30 civarında tanık dinlendi. Hiçbiri aleyhime bir beyanda bulunmadı. Hakkımda delil ve belge varsa en ağır cezaya ölüm cezasına bile rayızım.  FETÖ örgütüyle bir ilgim yok. Suçsuzum” diye konuştu.

TANER NAKIBOĞLU:KAÇABİLİRDİM AMA KAÇMADIM

Taner Nakıboğlu da hakkında ceza verilmesini gerektirir hiçbir delil olmadığını öne sürerek, "28 aydır tutukluyum. Yurt dışı yasağım olmadan önce kaçabilirdim ama kaçmadım. Mal varlığımıza el konulduğu için hiçbir gelirimiz yok. Ailem ve ben mağduruz. Anne ve babamın maaşıyla geçiniyoruz. MASAK raporu temiz çıktı. FETÖ ile iltisakım ya da irtibatım olmadı. Suçsuzum, tahliyemi talep ediyorum." dedi.

TAHLİYELERİNİ İSTEDİLER

Sanık Cihan Dağcı ise hakında aleyhte beyanlar bulunmadığını belirterek beraat talebinde bulundu. Dağcı, “Ailece mağduruz. Tahliye ve beraatımı istiyorum”dedi. Sanık Murat Zar da Naksan Holding'in İstanbul ofisinde çalıştığını, Gaziantep'e yılda sadece birkaç kez geldiğini ve suç işlemediğini öne sürdü. Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını savunarak beraat talebinde bulundu. Sanık avukatları da, müvekkillerinin suçsuz olduğunu, dosyada delil bulunmadığını öne sürüp beraat kararı verilmesini talep etti.

ELİBOL:KENDİLERİNİ FARKLI GÖSTERDİLER

Av.Ali Elibol savunmasında, FETÖ örgütünün kendini saklamayı çok iyi bildiğini söyledi.Elibol,”Cumhurbaşkanı bile milletim beni affetsin beni kandırdılar demiştir. Bu cemaat eğitim ve yardım faaliyetinde bulunmak üzere kurulmuş. Birçoklarının sempatisini kazandılar. Kendilerini farklı gösterdiler. GASKİ’nin su faturasının arkasındaki bankalar arasında Bank Asya’da yazıyordu. Türkçe olimpiyatlarına devleti yönetenler televizyonlarda övgüler yağdırıyordu. Bunlar hala belleklerimizde. Gülen’le ilgili Yargıtay Cezanın onama kararı var. Türkiye’de cemaat kurmak ve üyesi olmak suç değil. Bugünde bir çok cemaat ve tarikat var. Çocuğunu cemaat okullarına göndermek, Bank Asya’ya para yatırmak, dernek üyeliği suç unsuru değildir. 17-25 Aralık’tan sonra dersane krizi, GTO ve Rektörlük seçimlerinde siyasi iktidarla ters düştüler. Nakıboğlu ailesi da bu saatten sonra cemaatle tüm ilişkilerini kesmiş hatta işyerlerine girişini bile engellemişlerdir. Bunu tüm Gaziantep biliyor. GASKİ’nin su faturasının arkasındaki bankalar arasında Bank Asya’da yazıyordu. Türkçe olimpiyatlarına devleti yönetenler televizyonlarda övgüler yağdırıyordu. Bunlar hala belleklerimizde. Gülen’le ilgili Yargıtay Cezanın onama kararı var. Türkiye’de cemaat kurmak ve üyesi olmak suç değil. Bugünde bir çok cemaat ve tarikat var” diye konuştu.

UZER’İN YERİNE SAĞLAM VEKALET ETTİ

Cumhuriyet savcısı, önceki celse bildirdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini ve tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına karar verilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Adnan Yılmaz, heyetin yeni olduğunu ve dava dosyasının kapsamlı olduğunu ifade ederek dosyayı incelemek ve karara bağlamak için duruşmayı erteledi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin de devamına hükmetti. Duruşmada Hüseyin Nakıboğlu’nun avukatlığını bırakan Sinan Uzer’in yerine Av.Yaşar Sağlam vekalet etti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.