1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nakliyatçılardan ciddi uyarı
Nakliyatçılardan ciddi uyarı

Nakliyatçılardan ciddi uyarı

NAKLİYATÇILARIN sıkıntısı her geçen gün büyüyor. Umum Nakliyatçılar Odası Başkanı Zafer Aydıngüler, 9 Haziranda sendikayla yapacakları görüşmenin...

A+A-

NAKLİYATÇILARIN sıkıntısı her geçen gün büyüyor. Umum Nakliyatçılar Odası Başkanı Zafer Aydıngüler, 9 Haziranda sendikayla yapacakları görüşmenin ardından uyuşmazlık kararı alındığı takdirde, nakliyatçılar zor durumda kalacağını söyledi. Resmi olmayan firmalarla oda olarak kanuni mücadelelerini sürdürdüklerine dikkat çeken Aydıngüler, "Bugün çalıştırdığımız işçilerimizle karşı karşıya geliyorsak para kazanamadığımız içindir. Halen rekabet yüzünden 2003-2004 yıllarının kirası ile taşımacılık yapmaktayız, bu yetmiyormuş gibi 2003-2004 yıllarına göre yüzde 60 oranında işlerimiz azalmıştır'' dedi.

BELGESİZ ÇALIŞAN FİRMALAR VAR

Aydıngüler, GATEM Nakliyatçılar Sitesinde bulunan hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında, odaya bağlı 138 nakliye firmasının faaliyet gösterdiğini, bunlardan 106 tanesinin komple ve organize taşımacılık, 32 firmanın da nakliyat ambarcılığı yaptığını ve uyum içinde çalıştıklarını belirtti. Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Kanununun yürürlüğe girmesi ile kolluk kuvvetleri tarafından 'K1' belgesinin sorulduğunu, bu nedenle nakliyatçıların yetki belgelerini aldıklarını ifade eden Aydıngüler, buna rağmen belgesiz olarak çalışan firmaların bulunduğunu, bu durumu fırsat bilen firmaların haksız rekabet yaratarak, resmi ve sendikalı işçi çalıştıran firmaların işlerine zarar verdiğini savundu.

ESNAF ÇARESİZ

Bu nedenle esnafın işin içinden nasıl çıkacağı yönünde çareler aradığını dile getiren Aydıngüler, "TÜMTİS Sendikası ile toplu iş sözleşmesi yapılırken bu durumları sendika temsilcilerine sunduk. Bizlere yardımcı olmalarını aksi takdirde, bu sektörün ömrünün çok kısa olacağını beyan edip, ücretlere yüzde 16 artışı nasıl ve hangi şartlarda vereceğimizi anlatmaya çalıştık. Bizler, şu anda devletin verdiği yüzde 4 ve yüzde 6'lık artışın fazlası olan yüzde 7'lik bir artış sunduk" dedi. "Buna sendika üyelerinin tepkisi ise mesaiye kalmama ve boykot yapma şeklinde olmuştur" diyen Aydıngüler, "Sonuç olarak, bu durumun ne bize ne de kendilerine faydası olacağını, sadece korsan çalışan firmaların ekmeğine yağ süreceğini belirterek, paylaştığımız ekmeğimizin yarısı bizimse yarısının da işçi kardeşlerimizin olduğunun bilinmesini istiyoruz. 19 Haziranda sendikayla yapacağımız görüşmenin ardından uyuşmazlık kararı alındığı takdirde, nakliyatçılar zor durumda kalacaktır" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.